D.A.S. radí, kdy má zaměstnanec nárok na pracovní volno


			D.A.S. radí, kdy má zaměstnanec nárok na pracovní volno
10.4.2012 Produkty

Petr pracuje ve společnosti, která dováží auta ze zahraničí na pozici manažer importu v Plzni. Od majitele společnosti dostal nabídku vést otevření nové pobočky v Brně, kterou s nadšením přijal. S touto pracovní nabídkou samozřejmě souviselo přestěhování celé jeho rodiny (manželka a 2 děti) z Plzně do Brna. Majitele tedy požádal o volno k přestěhování, které samozřejmě dostal – nicméně v zápětí mu zaměstnavatel sdělil, že v tomto případě bohužel nemá nárok na náhradu mzdy.

Petr se snažil zjistit, zda má majitel pravdu, a proto zavolal právníka pojišťovny D.A.S., u které má uzavřené pojištění právní ochrany.

Právník D.A.S. ho okamžitě uklidnil, když mu odpověděl:

„Pracovní volno se poskytuje na nezbytně nutnou dobu, nejvýše ale na 2 dny, při přestěhování zaměstnance, který má vlastní bytové zařízení. V tomto případě náhrada mzdy či platu nepřísluší. V případě, že přestěhování je v zájmu zaměstnavatele, rozhodně máte nárok na náhradu mzdy.“

Právník D.A.S. nabídl Petrovi, že má zpracované nejčastější otázky a odpovědi, které se týkají pracovního volna, které mu může okamžitě poslat. Petr samozřejmě souhlasil a v zápětí dostal e-mailem následující odpovědi na často kladené otázky:

V současné době základní úpravu překážek v práci obsahuje zákoník práce, který zmocnil vládu k vydání podzákonného předpisu. Tímto předpisem je nařízení vlády z roku 2006, které stanovuje okruh a rozsah jiných důležitých osobních překážek v práci.

O jaké se tedy konkrétně jedná překážky v práci?

Vyšetření nebo ošetření, pracovně-lékařská prohlídka, vyšetření nebo očkování související s výkonem práce, přerušení dopravního provozu nebo zpoždění hromadných dopravních prostředků, znemožnění cesty do zaměstnání, svatba, narození dítěte, úmrtí blízkých osob, doprovod např. rodinných příslušníků k lékaři, pohřeb spoluzaměstnance, přestěhování a vyhledání nového zaměstnání.

Jakým způsobem je upravena návštěva lékaře?

Zaměstnavatel musí dát volno pro návštěvu lékaře. Zaměstnanec však musí splnit podmínku, že lékař bude co nejblíže vaší práce či bydliště. Pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu se poskytuje na nezbytně nutnou dobu k vyšetření nebo ošetření. Pracovní volno se poskytuje po celou dobu poskytování zdravotní péče, a to včetně cesty tam a zpět. Zaměstnanci náleží náhrada mzdy.

A co když má zaměstnanec lékaře v jiném městě?

V případě, že zaměstnanec hodlá navštívit lékaře dále od pracoviště nebo bydliště, zaměstnavatel hradí mzdu pouze po takový časový interval, v jakém by trvalo vyšetření v nejbližším zdravotnickém zařízení.

Má zaměstnanec nárok na náhradu mzdy v případě, že se žení (vdává)?

Pokud jde o svatbu zaměstnance, zaměstnavatel je povinen poskytnout dva dny pracovního volna. Jeden z těchto dnů musí připadnout na den obřadu. Většina lidí si bere jako den obřadu ten první a ten druhý si nechávají na posvatební odpočinek. Co se týče náhrady mzdy nebo platu, tak zaměstnavatel proplácí pouze jeden den.

Jde-li zaměstnanec na svatbu svého potomka, je zaměstnavatel povinen uvolnit zaměstnance z práce. Ale nárok na náhradu mzdy nemá. Na svatbu kamarádů si musí zaměstnanec vzít řádnou dovolenou.

Jak je to v případě, že nejede městská doprava?

Pracovní volno bez náhrady mzdy nebo platu se poskytne na nezbytně nutnou dobu pro nepředvídané přerušení dopravního provozu nebo zpoždění hromadných dopravních prostředků, nemohl-li zaměstnanec dosáhnout včas místa pracoviště jiným přiměřeným způsobem.

D.A.S.

Zdroj: D.A.S.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články