I na lyžích vás může dohnat „Den blbec“ a vystavit vám tučný účet  


			I na lyžích vás může dohnat „Den blbec“ a vystavit vám tučný účet  
7.12.2016 Produkty

Podle průzkumu ČAP 13 % z těch, kteří provozují nějaký rekreační sport, již způsobilo druhému škodu na zdraví nebo na majetku, která přímo souvisela s jejich sportovní činností. Nejčastěji šlo o zranění při lyžování, na zimních stadionech, cyklo či inline stezkách nebo v plaveckých bazénech a akvaparcích.

Náklady na úhradu takových škod při sportu se mohou vyšplhat na desítky a stovky tisíc, v případě těžší újmy na zdraví i na milióny korun. Náhrada škody je vždy povinností toho, kdo ji způsobil. Následky škod, které způsobíte druhým, a to nejen při sportu, může řešit sjednané pojištění odpovědnosti za škody v občanském životě.

Zima, hory, sjezdovky a úrazy

„Nyní před začátkem lyžařské sezóny se vyplatí nejen zkontrolovat lyžařskou výbavu, ale zamyslet se i nad sjednáním a nastavením pojištění odpovědnosti za škody. Pokud jej máte uzavřeno v rámci pojištění domácnosti, pak chrání nejen vás osobně, ale i členy vaší rodiny. Vyjde jen na několik stokorun ročně, většina lidí se vejde do 500 Kč, přitom spolehlivě chrání nejen před důsledky škod způsobených při sportu, ale i v jiných situací, kdy svou neopatrností poškodíme cizí zdraví nebo majetek,“ vysvětluje Marcela Machová, specialistka pro pojištění odpovědnosti z České asociace pojišťoven, která na tato rizika upozorňuje v rámci své edukativní kampaně „Den blbec“.

Příběh z archívů pojišťoven: Lyžař srazil na sjezdovce nechtěně jiného lyžaře. Srážka způsobila poškozenému několikanásobnou zlomeninu žeber s proražením plíce a komplikované zlomeniny dolních končetin. Poškozený nárokoval bolestné, náklady na péči o poškozeného a náhradu ztráty na ušlém zisku. Celková škoda představovala 780 000 Kč.

V zahraničí bývají škody na zdraví dražší, než u nás

V zimním období dochází na přeplněných sjezdovkách často ke střetu lyžařů nebo snowboardistů. V lepších případech skončí srážka jen zlomenou rukou nebo nohou, i tak je, ale třeba uhradit bolestné nebo například výpadek příjmů za dobu léčení. „Kompenzace škody může být zejména u škod na zdraví vysoká.  Poškozený může uplatnit řadu nároků včetně náhrady za ztrátu na výdělku po dobu pracovní neschopnosti, případně i po jejím ukončení, ušlý zisk u OSVČ, náhradu nákladů spojených s péčí o zdraví či domácnost a mnoho dalších,“ dodává Marcela Machová z České asociace pojišťoven. Za následky způsobených škod plně odpovídáte i v zahraničí a škody jsou zde dokonce „dražší“, než na našich horách. Vyrážíte-li na lyže nebo snowboard například do Rakouska, Itálie či Švýcarska, je pojištění odpovědnosti doslova nutností. 

Pozor na domácí mazlíčky na cyklo a inline stezkách

Z průzkumu ČAP vyplývá, že nejvíce rekreačních sportovců se věnuje cyklistice (76 %), další 38 % lyžování a 38 % bruslení včetně inline. Rizika úrazu při sportu však nemusí být způsobena jen sportovci samotnými. „Pojišťovny řeší i případy, kdy za úrazem při sportu je dítě nebo nezabezpečené domácí zvíře. Příkladem může být pes bez vodítka, který na cyklostezce přeběhne před cyklistou nebo inlinistou. Snadno tak způsobí jeho pád, který může mít závažné zdravotní následky. Stejně tak se sportovci může do cesty postavit malé dítě. Stačí chvilka nepozornosti rodičů a katastrofa je na světě. Podobné případy nejsou ojedinělé a setkáváme se s nimi poměrně často,“ říká Marcela Machová.

Příběh z archívů pojišťoven: Pes střední velikosti se na cyklostezce vytrhl z vodítka a připletl se do cesty kolem projíždějící ženě na inline bruslích. Způsobil jí vážná zranění kolene a stehenní kosti. Poškozená byla čtyři měsíce v pracovní neschopnosti a celková újma byla ohodnocena částkou 130 000 Kč.

Pár stokorun ročně stojí za to, že můžete být v klidu

Ze statistik ČAP vyplývá, že pojištění odpovědnosti má sjednáno pouze 30 % občanů, přestože jej 9 z 10 Čechů považuje za užitečné. Nehody se podle všeho vyhýbají jen málokomu. Každý má někdy den blbec, při kterém se nic nedaří. Přitom by stačilo udělat jen jednu věc, uzavřít pojištění odpovědnosti za škody. Spolu s ním bude den blbec jen špatným dnem a nikoliv tragédií s celoživotními následky. A právě o tom vtipnou a neotřelou formou informuje nová kampaň ČAP s názvem „Den blbec“. Více informací můžete najít na stránkách www.denblbec.info.  

Zdroj: ČAP

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články