Využití technologií v dodavatelském řetězci
Jednou z největších výzev ovlivňujících úroveň rizika v dodavatelském řetězci je rostoucí využívání technologií v celém přepravním procesu. Digitalizace může formovat efektivnější trh, ale také otevírá prostor nové digitální zranitelnosti. Například širší škála technologií poskytuje více příležitostí pro kriminální živly zaměřené na náklad, aby pronikli do platforem a prováděli podvodné aktivity. V posledních 2 letech jsme zaznamenali bezprecedentní nárůst tohoto typu sofistikovaného zločinu. Podle údajů od Truckstop se počet hlášených incidentů dvojitého zprostředkování zvýšil o 400 % během 6 měsíců, což nevyhnutelně vedlo k nárůstu odpovídajících škod.
Mohlo by vás zajímat: Jaroslav Daňhel: Teplota horkého bramboru jménem „Green Deal“ rychle stoupá
Navíc s rostoucím zaváděním automatizace a digitálních platforem, jako jsou systémy řízení dopravy a nakládky, jsou přepravci a dopravci také více zranitelní vůči kybernetickým útokům a únikům dat. Tyto útoky mohou ohrozit citlivé informace, narušit dodavatelský řetězec a vést k značným finančním ztrátám. Aby se toto riziko redukovalo, musí přepravci a dopravci investovat do robustních opatření kybernetické bezpečnosti a implementovat plány obnovy po závažných událostech, aby zajistili, že dopad jakéhokoli útoku bude minimalizován.
Navigace ve složitém globálním obchodě
Dalším tématem, jenž se stává výzvou v odvětví pojištění nákladu, je samotná složitost globálního obchodu. Zboží je často přepravováno přes hranice, a tudíž přes více jurisdikcí s různými pravidly a omezeními, která je třeba dodržovat.
Navigace v zákonech a předpisech, které se vztahují na konkrétní zásilku, může být velmi komplikovaná. To povede ke sporům během procesu vyřízení škody, což brání pojišťovnám dosáhnout rychlého a spravedlivého vyrovnání pojistné události. Někteří poskytovatelé pojištění nákladu úspěšně vyplácejí do 14 dnů, zatímco jiní hradí pojistné plnění až v rozmezí od 30 do 90 dnů. Bez ohledu na konkrétní pojišťovnu nákladu je však zásadní, aby se přepravci a dopravci sami vzdělávali v předpisech a podmínkách, jež se vztahují na jejich pojištěné náklady, a měli jasné kroky k řešení jakýchkoli vzniklých sporných situací.
Mohlo by vás zajímat: Češi sledují na životku pojištěná rizika. Nekryjí se jimi ale dostatečně
Alternativní způsoby dopravy
Rostoucí využívání alternativních způsobů dopravy v přepravní komunitě – jako je letecká a železniční doprava – také představuje výzvu pro odvětví pojištění nákladu. Tyto různé způsoby přepravy mohou vykazovat rozdílné úrovně ochrany a odpovědnosti, což může vytvářet zmatek a komplikovat proces vyřízení pojistných událostí, zejména když je jedna zásilka přepravována více způsoby dopravy. Nemluvě o tom, že americký trh intermodální (kombinované) přepravy nabírá na síle; podle nedávných údajů se očekává, že do roku 2032 dosáhne hodnoty 44,6 miliardy USD, což jistě zvýší počet intermodálních škod na nákladu.
Aby se tento problém zmírnil, měli by přepravci a dopravci zajistit, že mají jasné porozumění v otázkách krytí a limitace pojištění u nabízených jednotlivých způsobů dopravy, a rovněž v souvislosti s tím ověřit, že mají správnou ochranu pro každou konkrétní zásilku.
Současně, jak se objem škod z pojištění nákladu stále zvyšuje, je zásadní, aby odvětví našlo efektivní a účinné způsoby, jak tento příliv zvládnout. To může znamenat investice do správných úrovní personálu nebo přijetí nové technologie, jako jsou automatizovaná řešení pojistných událostí, která pojistitelům umožní efektivněji zpracovávat a vyřizovat škody.
V roce 2024 čelí týmy pro škody z pojištění nákladu mnoha překážkám, ale se správnými investicemi a s řádnou přípravou lze tyto výzvy zvládnout. Prioritizací přijetí nové technologie, zefektivněním přímých procesů a zaměřením na zákaznický servis může odvětví zajistit, že reklamace na pojištění nákladu budou vyřizovány a vyrovnávány co nejhladčeji a nejkorektněji.
Mohlo by vás zajímat: Podcast: Situace kolem pojištění cizinců byla extrémně nepříjemná a emoční
Autor komentáře Justin Murphy je ředitelem reklamací ve společnosti Loadsure. Má více než tři desetiletí zkušeností v odvětví reklamací nákladu a přepravy.
Komentáře
Přidat komentář