Německo chce povinné pojištění proti živlům. Ale jak uhradit náklady?


			Německo chce povinné pojištění proti živlům. Ale jak uhradit náklady?
25.7.2025 Produkty, Zahraničí

Německá vláda postupně prosazuje zavedení povinného pojištění proti přírodním rizikům s překvapivě vysokou podporou občanů. Zatímco téměř 80 % majitelů domů i nájemníků tento krok vítá, finanční zatížení zůstává palčivým problémem. Každý šestý respondent tvrdí, že už nemůže nést další výdaje.

Podle nedávného reprezentativního průzkumu srovnávacího portálu Verivox je většina majitelů domů i nájemníků pro takové pojištění. Podle něj je vnímání respondentů vcelku přehledné: 78 % majitelů domů v Německu pro zavedení povinného pojištění proti živelním rizikům. Míra schválení mezi nájemci je také na vysoké úrovni 79 %.

Hlavním důvodem vysoké podpory jsou obavy z budoucích přírodních katastrof. Celých 61 % dotázaných majitelů domů se obává častějších přírodních pohrom ve svém regionu, přičemž mezi těmito "pesimisty" dosahuje podpora povinného pojištění až 86 %. Za rostoucím povědomím stojí nejen klimatické změny, ale také opakované zkušenosti s povodňovou státní pomocí v případech nedostatečného pojistného krytí. Aktuální výzkum není prvním: o jiné anketě na stejné téma a s podobnými výsledky jsme psali už zde.


Mohlo by vás zajímat: Česko čeká letos růst HDP o 2 %. Inflace bude o půl procenta vyšší než loni


Politická vůle je na místě

Projekt má i silnou politickou podporu. Již v létě 2024 se předsedové vlád spolkových zemí jednomyslně vyslovili pro povinnost platit za přírodní rizika. Ačkoliv se tehdy implementace nezdařila kvůli politickému odporu, současná koaliční smlouva dala projektu nový zásadní impuls.

Největší výzvou zůstává finanční stránka. Majitelé domů by podle průzkumu zaplatili v průměru až 286 EUR ročně za krytí proti živelním rizikům. Problém však spočívá v tom, že 16 % respondentů tvrdí, že již nemohou nést žádnou další finanční zátěž. Téměř 30 % nechce žádné další výdaje spojené s jejich majetkem.

Cena představuje překážku i pro ty, kteří dosud pojištění nemají – 20 % uvádí náklady jako hlavní důvod, proč smlouvu s touto pojistnou ochranou nesjednali. Tato čísla ukazují na základní rozpor mezi obecnou podporou pojištění a ochotou za něj skutečně platit.

Solidarita naráží na německý individualismus

Otázka solidárního dílu financování odhaluje další problematický aspekt. Zatímco ve Francii se příspěvek na ochranu před přírodními riziky vypočítává jako procento z pojistné hodnoty bez ohledu na konkrétní riziko, v Německu se toto solidární řešení setkává s malým souhlasem.

Pouze 20 % dotázaných podporuje takový model založený na solidaritě. Dalších 38 % je pro stanovení limitů pro příspěvky, ale bez přerozdělování. Celá třetina oslovených v anketě redistribuci prostředků odmítá úplně, což odráží tradiční německý důraz na individuální odpovědnost.

Průzkum Verivoxu se věnoval i doprovodným opatřením. Myšlenka zákazu výstavby v záplavových oblastech se setkává se širokou podporou: 79 % majitelů domů a 68 % nájemníků takový zákaz podporuje. Toto opatření by mohlo výrazně snížit budoucí škody a náklady na jejich odškodňování.

Pojišťovny preferují opt-out model

Celostátní svaz německých pojišťoven (GDV) prosazuje takzvaný model opt-out, ve kterém by ochrana před přírodními riziky byla automaticky součástí pojištění obytných budov, nicméně s možností pro pojistníky tuto složku vypustit. Tento návrh považuje za lepší alternativu k povinnému pojištění 68 % majitelů domů.

Odborník společnosti Verivox Aljoscha Ziller však varuje: „Ať už jde o povinné nebo nepovinné pojištění: bez dalších opatření se propojištěnost dále nezvýší. I po ničivých povodních v Sársku, Bavorsku a Bádensku-Württembersku v roce 2024 se pojistilo pouze 6 % dotázaných majitelů.“


Mohlo by vás zajímat: Podcast: V D.A.S. propojujeme právo, empatii a inovace


Hledání systémového řešení

Německá zkušenost ukazuje, že nalezení systémového řešení vyhovujícího všem stranám je prakticky nemožné. Politici by měli přijít s kompromisním konceptem kombinujícím osobní, soukromé i veřejné prostředky na prevenci i nápravu škod tak, aby motivoval soukromé majitele domů ke komerčnímu pojištění doplněnému státními zárukami.

Klíčové je podporovat osobní odpovědnost každého občana při zachování solidarity vůči těm nejzranitelnějším. Takový vybalancovaný přístup by se mohl stát inspirací pro mnohé země, včetně České republiky, které čelí podobným výzvám v době klimatických změn.

Kompletní výsledky studie Verivoxu a další informace jsou k dispozici ZDE.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články