Pojištění domácností není v ČR dostatečné


			Pojištění domácností není v ČR dostatečné
16.2.2016 Produkty

Přestože se průměrná cena pojištění domácnosti pohybuje v přepočtu na den na hodnotě několika málo korun, není v ČR stále pojištěna téměř třetina domácností. U těch, kteří pojištěni jsou, zase není často pokryta pojištěním plná výše majetku.

Přestože se průměrná cena pojištění domácnosti pohybuje v přepočtu na den na hodnotě několika málo korun, není v ČR stále pojištěna téměř třetina domácností. U těch, kteří pojištěni jsou, zase není často pokryta pojištěním plná výše majetku.

Zatímco v roce 2014 bylo v ČR pojištěno 2,2 milionu domácnosti, v roce 2015 došlo k jen mírnému navýšení a to na 2,22 milionu. Průměrné roční pojistné však doznalo v roce 2015 navýšení pouze o šest korun, na 1308 Kč.

Základní rizika, která má pojištění domácnosti krýt, jsou požár, výbuch, úder blesku, vichřice, krupobití, povodně, záplavy, mráz, vloupání a vodovodní škody. Češi však často uzavírají pojištění na nižší částku, než je skutečná hodnota jejich nemovitostí a majetku. Nešvarem je i nedostatečné zabezpečení nemovitosti před zloději.

Pojistka ve vývoji

Uzavřením pojistky však její vývoj nekončí. Její cena by měla být aktualizována podle vývoje inflace, se zakoupením nového vybavení a navýšením ceny nemovitosti. Pokud tedy rekonstruujete kuchyňskou linku, bytové jádro, případně zakoupíte novou elektroniku, je potřeba podle toho pojistku upravit, tak aby kryla veškeré možné škody v plné výši.

Na paměti je také třeba mít fakt, že hodnota zařízení domácnosti v důsledku opotřebení pomalu klesá a je proto nutné zvážit, zda si nepřiplatit pojištění tak zvané „nové ceny“. Pojišťovna pak vyplatí cenu vybavení, jaká je její hodnota v současnosti.

Mezi nejčastější škody v domácnosti se řadí vodovodní škody, požáry, krádeže a vloupání. Neobvyklé ale nejsou ani škody vzniklé přepětím a zkratem.

Jak je to s indexací cen?

Při sjednání pojistné smlouvy může být její součástí tzv. indexace. V rámci aktualizace cen pojišťovna může navýšit výši pojistného v souladu s navýšením spotřebitelských ceny a tedy pojistné částky


 

Čtěte také: Jaké byly nejčastější způsoby vykradení bytů v roce 2015?


 

 

Kdy se indexace nevyplatí?

Indexace se nevyplatí tehdy, je-li nemovitost pojištěná, ale ceny nemovitostí a stavebních prací klesají. Jelikož je indexace nastavená na základě indexu spotřebitelských cen, pojištěnému pak může být pojistná částka uměle nastavená a stejně v případě totální škody (například při výbuchu nebo vyhoření) nedostane klient maximální plnění, i když si za zvýšený limit pojistného plnění platí.

Kdy se nevyplatí? 

Indexace se naopak v případě pojištění domácnosti vyplatí klientům, kteří si během let domácnost zařizují, nakupují nové věci a původní pojistnou částku neaktualizují. Těm je cena automaticky navyšována a mohou tak v případě pojistné události získat vyšší plnění, než bez indexace.

Zdroj: oPojištění.cz

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS