Pojištění firem očima makléřů


			Pojištění firem očima makléřů
6.5.2008 Produkty

 

Klíčovým produktem ochrany firem v EU je pojištění odpovědnosti za škodu. Stejně důležité je i pojištění přerušení provozu.

 

Vyplývá to ze zkušeností těch, kteří firmy pojišťují – makléřů. Na setkání novinářů s představiteli Asociace českých pojišťovacích makléřů zaznělo, že firmy si jen pomalu uvědomují nová rizika a potřebu jejich pojištění.

„Po povodních se ukázalo, že někteří podnikatelé následkem řádění živlů zkrachovali,“ uvedl Mgr. Dominik Štros, místopředseda Asociace českých pojišťovacích makléřů (AČPM). Katastrofy v podstatě vyškolily podnikatele.

V současné době podnikatelé pečlivě přistupují k pojištění, nepojišťují si však přerušení provozu, což je jeden z nejdůležitějších produktů, zdůraznil Štros.

 

 

Jaké produkty firmy využívají

Firmy si dobře zabezpečují svá sídla, snaží se mít kvalitně ošetřeny smluvní vztahy a chrání si svá data. Pojišťují si hlavně movité i nemovité věci včetně automobilů, na některá rizika však zapomínají. Výzkum, provedený u 149 firem ukázal, že 89 % firem má pojištěný majetek, firemní auta mají zhruba ze 68 % povinné ručení i havarijní pojištění.

57 % oslovených firem mělo majetek pojištěný proti krádeži a stejné procento uzavřelo i pojištění obecné odpovědnosti. Téměř polovina firem (47 %) uzavřela pro své zaměstnance úrazové pojištění a 31 % pojištění profesní odpovědnosti.

Stejné procento firem přispívá svým zaměstnancům na penzijní připojištění a čtvrtina dokonce i na životní pojištění. Skoro čtvrtina firem (24 %) si pojistila odpovědnost za výrobek.

 

 

Pojištění managementu

11 % oslovených firem uzavřelo pojištění odpovědnosti managementu. Rovná tři procenta takové pojištění plánují. Udělají dobře, pokud se pro tento druh pojištění rozhodnou.

„Když někdo z členů statutárních orgánů chybně rozhodne a akcionáři přijdou o peníze, bude se takové pojištění hodit,“ konstatoval Dominik Štros. V některých státech je dokonce takové pojištění povinné, u nás zatím ne. Přesto zájem začíná růst.

 

 

Přerušení provozu

Pojištění přerušení provozu je základem, který zaručuje kontinuitu podnikání. Nahradí podnikatelům ušlý zisk a stálé náklady. Prozatím ho má 11 % podnikatelů a 3 % ho plánují.

V případech, jako bylo uzavření Palladia, se ukazuje, že pojistné produkty nejsou jednoduché a že se v budoucnosti firmy bez dobrého makléře, který se odborníkem ve svém oboru, neobejdou.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

RSS