Případů stažení potravinových výrobků z trhu prudce přibývá, varuje Swiss Re!


			Případů stažení potravinových výrobků z trhu prudce přibývá, varuje Swiss Re!
27.7.2015 Produkty

Stačí jediný chyba v dlouhém distribučním řetězci mezi farmářem a koncovým zákazníkem a stažení produktu z trhu může vyjít společnost na miliony dolarů. Těchto případů rapidně přibývá, konstatuje zajišťovna Swiss Re ve své studii.

 

Při úrovni dnešní globalizace, množství technologií a ingrediencí stačí, když je chybná jen jedna položka, nebo je část potraviny kontaminovaná a výrobek může způsobit nemoc případně i smrt.

Zajišťovna Swiss Re zkoumá bezpečnost potravin v celosvětovém měřítku a v nedávné zprávě informovala o zvyšujícím se počtu potravinových recallů (stažení výrobku z trhu) a jejich dopadu na spotřebitele, veřejné zdravotnictví, vlády a společnosti po celém světě. Zpráva rovněž popisuje snižování finančních rizik prostřednictvím pojištění a možností, jak se mohou dodavatele v dlouhém dodavatelském řetězci chránit.

Analýza zajišťovny Swiss Re vycházela z veřejně dostupných informací o stahovaných potravinářských produktech z trhu. Alarmující je, že čísla se od roku 2002 více jak zdvojnásobila. Nárůst byl prý ovlivněn stále přísnějšími regulacemi a ještě větším rozšíření dodavatelského řetězce.

„Ve stále více globalizované ekonomice, je zajištění vysoké úrovně jídla pro dodavatele neustále náročnější,“ říká Jeyne Plunkett, ředitel odboru Swiss Re, zajišťujícího služby spojené s tímto produktem.

Velké pojišťovny shromažďují zkušenosti prostřednictvím svých pohledávek, které jsou pak důležitým zdrojem pro sdílení zkušeností s klientem. „Stažení produktu z trhu může být způsobeno i něčím tak jednoduchým, jako je chyba označení na obalu, nebo naopak tak komplexním jako mikrobiální kontaminace někde podél obrovského globalizovaného dodavatelského řetězce," říká Roland Friedli, risk manažer Swiss Re a spoluautor zprávy.

 

Jen jediný recall může vést k těžké finanční ztrátě a poškození pověsti mezi dodavateli i odběrateli. 52% všech recallů stojí velké společnosti ve Spojených státech víc než 10 milionů dolarů, ale ztráty mohou jít až do 100 milionů. Tato čísla ovšem nezahrnují poškození pověsti, kterou je pak mnohdy nutné obnovovat mnoho let.

Veřejný sektor trpí kontaminovaným jídlem nejvíce. Podle amerického ministerstva zemědělství, dosahovaly škody na americkém veřejném zdravotním systému na hospitalizovaných pacientech a jejich ztracených mzdách v roce 2013 až 15.6 miliard dolarů. Celkem 8,9 milionu lidí onemocnělo nakažením některým z 15ti sledovaných patogenů, více než 50 000 bylo hospitalizovaných a 2 377 infekci podlehlo.

recall_reasons

Celosvětová studie konstatuje, že také demografické změny vystavují spotřebitelské skupiny novým nebezpečím. Stárnutí společnosti, zvýšený výskyt alergií v populaci a nesmíme opomenout ani podvýživu v mnoha zemích, která oslabuje obranyschopnost a odolnost i proti těm méně nebezpečným látkám.

Výrobci potravin musí používat nejnovější technologie a přizpůsobovat se stále složitějším globálním trhům a dodavatelským řetězcům. Přizpůsobování také znamená brát v potaz nebezpečí, které podniky již znají a vycházet z nich na trzích, kam třeba nově vstupují.

Stále významnější úlohu v oblasti regulace a bezpečnosti potravin hrají průběžné výzkumy a publikace Swiss Re Centra pro globální diskusi a bezpečnost potravin (Swiss Re Centre for Global Dialogue). Tyto zprávy analyzují globálně regulační vývoj v oblasti legislativy potravin a aplikují je do pojišťovnictví.

food_trade

Pro velké neštěstí spojené s chybou v distribučním řetězci, nemusíme jít ani pryč z Evropy. Velkou aférou byl výskyt E. coli v Německu v roce 2011. Bakterií kontaminovaná zelenina tehdy nakazila 3 950 lidí a z čehož nákaze podlehlo 53. Stejný rok v USA, vypukl problém s listerií na melounech a na následky infikování listerií tehdy zemřelo 33 lidí. Čína měla zase problém s únikem močoviny a melaminu do mléka, což způsobilo smrt 6 kojenců a přes 300 000 lidí muselo vyhledat lékařskou péči.

Kompletní zprávu můžete stáhnout zde.

zeli_recall

Zdroj: Swiss Re

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články