Právních rizik a škod na životním prostředí se firmy nejvíc bojí


			Právních rizik a škod na životním prostředí se firmy nejvíc bojí
24.2.2009 Pojistný trh

Federace evropských asociací řízení rizik (The Federation of European Risk Management Associations) ve spolupráci s AXA Corporate Solutions a společností Ernst & Young oslovila prostřednictvím dotazů v období mezi březnem a květnem loňského roku evropské společnosti. Tématem dotazů byl risk management.


  • Společnosti odpovídaly na 30 otázek. Výsledkem bylo 555 odpovědí, pocházejících z více jak 16 zemí. Největší podíl patří Francii (22%) a Spojenému království (17 %). Německo se podílelo 7 procenty, Nizozemsko 9 procenty, Švédsko 8 procenty. Zbytek pochází ze zemí napříč Evropou včetně společností se sídlem v USA (3 %).


  • Polovina z oslovených společností reprezentovala průmysl, 19 % působilo ve službách a 4 % patřily ke státním firmám. Dvě třetiny z těchto firem dosahovaly obratu vyššího než 1 miliarda eur a zaměstnávaly přes 5 000 lidí.


  • Oslovení odborníci z těchto firem jsou názoru, že operační rizika se snižují. Ale – na druhou stranu – zhoršují se rizika, související s životním prostředím. Ta budou trvale růst v následujících dvou letech. Právní rizika, včetně legislativy, pojištění a národní i mezinárodní regulace, jsou rovněž na růstové křivce.


  • Komerční rizika, včetně konkurenčních a tržních tlaků, rovněž rostou.


  • Vzhledem k tomu, kdy se anketa prováděla (březen – květen 2008), není tabulka rizik, kterých se firmy obávají, úplně pravdivá. V té době ještě neměla globální krize současnou podobu, ani se nezdálo, že někdy takovou mít bude. Stačí se podívat na finanční rizika: firmy očekávaly, že současných 33 % má v budoucnosti klesnout na 30 %. Přesto o mnohém vypovídá. Také proto je pohled na tuto tabulku určitě zajímavý.


Největší rizika, kterým čelí evropské společnosti

dnes (%) zítra (%)
Operační rizika: výroba, kvalita, porušení kvality, náklady a dodací termíny  68 50
Komerční rizika: konkurence, vztahy s klienty, tržní strategie 46 50
Finanční rizika: úrokové sazby, kursy, dluhy, cash flow, finanční trhy 33 30
Právní rizika: legislativa, pojištění, regulace (národní i mezinárodní) 30 35
Lidské zdroje: pracovní síla, zdraví a bezpečnost práce 28 25
Občanská rizika: výrobky, profesní i trestní odpovědnost společnosti a členů představenstva 18 16
Životní prostředí, riziko udržitelného vývoje 17 30
Rizika související s vnitřní kontrolou 15 15
Infromační systém 12 16
Riziko podvodu 8 10
Ostatní 3 1
Zdroj: FERMA

Zdroj: FERMA

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články