Názory odborníků se v tomto případě značně liší.
"Klient musí mít informace, za co je makléř placen, jak a kým," zdůraznil Roger Gascoigne ze společnosti KPMG. Dodal, že transparentnost v tomto případě hraje tu nejdůležitější roli.
Daniel Tošner, vedoucí oddělení Pojišťovnictví a penzijních fondů z Ministerstva financí otevřeně přiznal, že o tomto problému se na ministerstvu vedou debaty a výsledkem není jednotné stanovisko. "Evropa se zřejmě hodlá vydat transparentní cestou. Půjde například o zveřejňování provizí nebo o vysvětlení způsobu odměňování," konstatoval Tošner.
Ján Čarný, generální ředitel Direct pojišťovny, připustil, že zprostředkovatelé mohou být placeni pojišťovnou, ale ve smlouvě by mělo být uvedeno, kolik z částky, kterou zaplatí klient, dostává pojišťovna a kolik zprostředkovatel. Naznačoval tak, že pro potenciální klienty by mohla být informace, že po dva roky ze svých peněz platí "svého" zprostředkovatele, skutečně šokující.
Daniel Tošner se sice přihlásil k funkci regulátora pojistného trhu i k tomu, že je na regulátorovi, aby kontroloval, zda trh správně funguje, ale opatrně dodal, že pokud se někomu zdá výše této částky nepřijatelná, ještě to neznamená, že systém selhal.
"To, co se děje v České republice a co všechno slyším od svých přátel, mě doslova šokuje," přidal se do diskuse Roger Gascoigne. Vyprávěl, jak v jedné pojišťovně dělal analýzu misselingu a zjistil, že v jedné zemi zrušili důchodci smlouvu o životním pojištění a prodali mu investiční životní pojištění. Tam se to logicky považovalo za velmi závažné provinění. "Tady ale agent přesně zná životní poměry klienta a bez uzardění mu prodá něco, co je pro něj naprosto nevhodné. Ukazuje se, že agenti zneužívají své znalosti," dodal Gascoigne.
"Když hovoříme o vyšší regulaci, pak se musíme podívat na pojišťovací zprostředkovatele jako na celek a posoudit jejich role. Začněme agentem. Ten je prodlouženou rukou pojišťovny, to všichni víme. Ale role makléře spočívá v tom, že je nezávislý a musí pro klienta vybrat ten nejlepší produkt. Musím zdůraznit, že zatím nikdo nevymyslel nic lepšího než provizi," uvedl Enrico Bertagne, regionální manažer Loyd´s. Uznal však, že bude nutné víc se zaměřit na transparentnost tohoto vztahu.
Kdy a jak k tomu dojde, je zatím ve hvězdách. Je však jisté, že Evropa se chystá na revizi činnosti zprostředkovatelů. Je to inspirováno retailovými produkty, zejména investičním životním pojištěním. Sjednotit by se mělo informování klienta. Evropská komise zatím nemá jasno, co by všechno mělo pod tento produkt spadat. Věc by měla být vyřešena do roku 2011. "Je evidentní, že česká legislativa by navazovala na to, co přijde z EU," uvedl Tošner.
Co dodat? Snad jen to, že makléř není zprostředkovatel a hlasy o zprůhlednění provize se čas od času neustále ozývají. Jaký je názor vás, čtenářů oPojištění.cz, na tento problém?
Dagmar Šístková

Komentáře
Přidat komentářrr
Pokud půjdu do řeznictví, potravin, k lékaři či KAMKOLI jinam nikdo mi nezdělí a ani nemusí(zákon to neukládá), kolik vydělá na mě pokud si koupím jeho službu či zboží.....NENÍ TO PARADOX, aby někdo musel zdělit jen proto, že poskytuje určitou službu a jiný NE ??? Ani to těm zprostředkovatelům nezávidím.
Na Slovensku to uz je v zakone, ale ...03
Pytame sa na Slovensku uz dlhsie, je to rovnost v podnikani ? Toto by mala vyriesit EUROPA/BRUSEL
PS: Problematicke su aj vztahy zaistny sprostredkovatel ( odmena len od zaistovne ??) a zaistny makler ( odmena len od poistovne)
Na Slovensku to uz je v zakone, ale ...02
ALE:
zaujimavostou je, ze NIKTO otvorene u nas nepovie, ze budu existovat. Ani zakonodarca MFSR. Asi to jednoducho nechapu.
Brutto ceny pre maklera < Brutto ceny pre agentov.
alebo ak pocitame 15 perc. provizia v nezivotnom poisteni
tak
Brutto agent = 1,15 x brutto makler
Na otazku ci maju poistovne ceny pre slovenskych maklerov od 1.1.2011 pre povinne ruceni, cestovne poisteni, poistenia v retailu a dokonca v ZIVOTNOM POISTENI vsetci hladaju vseliake nepriame odpovede o nakladoch na informacny system atd ...
Vynimku mozu tvorit poistovne pre poistenie priemyslu ....ale aj u pozor. skuska spravnosti pride, ak to iste riziko po 1.1.2011 u rovnakeho klienta ponuka za cenu poistenia agent - makler vs. POISTOVNA X. Aj toto su snahy o trasparetnost na slovenskom financnom trhu ale len po hranicu ... zial vplyvov lobistov na MFSR, je logickeho rozumu.
Na Slovensku to uz je v zakone, ale ...01
Zakon 186/2009 Z.z hovori , ze od 1.1.2011 slovenski makleri ( po novom financni sprostredkovatelia pre sektor poistenia a zaistenia ) nemozu dostat od poistovne proviziu(odmenu). Mozu mat zmluvu len s klientom a ten ho bude platit ako napr. pravnika.
Paradoxom je ze ceski makleri mozu dostat proviziu , ak pre slovenskeho klienta uzatvoria/dohodnu v slovenskej poistovni poistnu zmluvu