Řádění živlů v roce 2008 potvrzuje nutnost dohody o klimatu


			Řádění živlů v roce 2008 potvrzuje nutnost dohody o klimatu
31.12.2008 Pojistný trh

Řádění živlů připravilo ekonomiku v loňském roce o částku 200 miliard dolarů. Z této částky bylo jen 45 miliard dolarů pojištěných škod. Ve své výroční zprávě to konstatuje Munich Re.

Velký počet tropických cyklónů a zemětřesení v čínském městě Sichuan zařadily rok 2008 mezi ty, jimž patří přívlastek „nejničivější“. Přestože číslo, které udává počet událostí, jež ztráty způsobily, bylo ve srovnání s předcházejícím rokem nižší, (z 960 kleslo „jen“ na 750), jednotlivé katastrofy byly příčinou vyššího počtu obětí i rostoucích ztrát.

Celosvětově zahynulo v důsledku světových přírodních katastrof v průběhu právě končícího roku víc než 220 000 lidí. Celkové ztráty se vyšplhaly na 200 miliard dolarů. (V roce 2007 to bylo 82 miliard dolarů). To je stále ještě nižší číslo, než „rekordní“ z roku 2005: tehdy šlo o 232 miliard dolarů. Pojistné škody v roce 2008 vzrostly na 45 miliard dolarů, což je o 50 % víc než v roce předcházejícím.

Pokud jde o neřízený růst vysokých ztrát, souvisejících s přírodními katastrofami, jejichž příčinou je počasí, byl rok 2008 – podle údajů očištěných o inflaci – třetí nejnákladnější. Překonal ho pouze rok 2005, kdy řádil hurikán a 1995, rok, kdy město Kobe v Japonsku postihlo ničivé zemětřesení.

Torsten Jeworrek, člen představenstva největší světové zajišťovny Munich Re, k tomu dodává: „Pokračuje dlouhodobý trend, který sledujeme již dlouho. Klimatické změny, které byly nastartovány, velmi pravděpodobně přispívají k zvýšení počtu extrémních výkyvů počasí a jsou příčinou přírodních katastrof. To všechno na druhé straně způsobuje větší a větší ztráty v exponovaných oblastech, jako jsou například mořská pobřeží, což se děje stále častěji po celém světě.“

Zajišťovna a pojišťovna Munich Re je světovým lídrem pokud jde o mapování rizik, jejichž příčinou jsou přírodní nebezpečí všeho druhu. „Uplynulý rok je opět důkazem toho, jak důležitá je pro nás analýza rizik jako jsou změny klimatu ve všech jejich aspektech. Lidské podnikání je nezbytně nutné těmto změnám přizpůsobit,“ uvedl Jeworrek.

Na závěr některé neveselé detaily:

V roce 2008 to opět byla Asie, kterou postihly ty nejhorší lidské katastrofy. Cyklón Nargis si podle odhadů vyžádal životy více než 135 000 lidí. Oficiálně potvrzeno bylo 85 000, dalších 54 000 se pohřešuje. Vítr o velké rychlosti, rekordní déšť a bouře byly příčinou devastace především nízko položených obydlí v deltě Irrawaddy a v hlavním městě Rangoonu. V minulých letech zmizely definitivně rozsáhlé partie pobřežních lesů, takže pobřeží zůstalo nechráněné až do vzdálenosti 40 km do vnitrozemí.

Země byla zaplavena vodou až do výše 3,5 metru, takže více než milion obyvatel z Myanmare přišlo o svá obydlí.

Zemětřesení, které postihlo čínskou provincii Sichuan, patřilo mezi další katastrofu pro obyvatelstvo. Podle oficiálních statistik zahynulo okolo 70 000 lidí a 18 000 se postrádá. Dalších 374 000 bylo zraněno a okolo 5 miliónů přišlo o přístřeší.

Hned na začátku roku Čína utrpěla ztráty přesahující 21 miliard dolarů, způsobené mimořádným sněžením, v těch oblastech zcela neobvyklým, doprovázených navíc silnými mrazy. Dopady na infrastrukturu v 18 provinciích byla velké: silnice a železnice se staly neprůjezdné a některá místa zůstala zcela zničená. Současně s tím zkolabovaly dodávky elektrické energie.

Pokud jde o pojistné škody, nejnákladnější událostí byl Hurikán Ike. Své ale učinila i šestice tropických cyklónů, která dorazila v krátké časové posloupnosti v minulém roce k americkému pobřeží.

Škody, způsobené Hurikánem Ike, se vyšplhaly až na 30  miliard dolarů. Druhý nejnákladnější byl hurikán Gustav, který za sebou zanechal škody za 10 miliard dolarů, polovina z toho byly škody pojištěné.

Zapomenout nelze ani na tropické cyklóny a tornáda. Tropických cyklónů na pobřeží severního Atlantiku bylo 16, pokud jde o hurikány, šlo o čtvrtou nejsilnější sezónu v USA. Tornáda se přičinila o ztráty za několik miliard dolarů.

Ve srovnání s těmito škodami byla Evropa jen „slabým odvarem“. V Evropě to byla jen naše známá Emma, která stojí za škodami okolo 2 miliard dolarů, z toho 1,5 miliardy byly škody z pojištění.

Odhady, publikované Světovou meteorologickou organizací WMO konstatují, že rok 2008 byl desátý nejteplejší od doby, kdy se začala Země oteplovat.

„Je velmi pravděpodobné, že rostoucí oteplování atmosféry je způsobeno emisemi, jejichž příčinou jsou lidské aktivity. Logika je jasná: když se teplota zvyšuje, do atmosféry se dostává více páry a její kapacita absorbovat vodní páry roste. Výsledkem je vyšší obsah energie. V tu chvíli začíná tato energie pohánět pomyslné soukolí, jehož výsledkem jsou následné změny počasí,“ vysvětlil profesor Peter Höppe, šéf výzkumu společnosti Munich Re.

Munich Re současné situaci přizpůsobí svoji cenovou politiku, ale, a to je důležitější, chce přinutit státy k efektivní debatě o závazných emisích CO2, které jsou příčinou klimatických změn. Pojišťovna rovněž spolupracuje s mnoha vědeckými institucemi. V roce 2008 Munich Re zahájila spolupráci s London School of Economic (LSE), zaměřenou na objevy v oblasti ekonomických vlivů na změny klimatu.

Zdroj: Munich Re

Zdroj: Munich Re

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články