Katastrofy na vzestupu


			Katastrofy na vzestupu
30.4.2008 Škody

Vyšší objem škod navzdory absenci obrovských katastrof a velký počet škodních událostí, tak charakterizují loňský rok zástupci zajišťovny Munich Re. Celosvětové ekonomické ztráty se tak vyšplhaly až na 75 miliard dolarů. Jak zdůraznil člen představenstva Munich Re Torsten Jeworrek, tato čísla jsou ve shodě s rostoucím počtem přírodních katastrof.

 

 

Pojistný průmysl si v roce 2007 musel poradit se ztrátami, způsobenými přírodními katastrofami, které byly vyšší než v roce 2006. Tehdy byly ztráty neobvykle nízké. Navzdory absenci extrémních událostí, celkové ztráty ke konci prosince dosáhly 75 mld. dolarů. To je číslo o 50 % vyšší než v roce 2006 (tehdy to bylo 50 mld. dolarů). Ačkoliv ve srovnání s rokem 2005 to bylo relativně nízké číslo. V roce 2005 se totiž celosvětové ztráty vyšplhaly až na rekordní hodnotu 220 miliard dolarů.

 

Pokud jde o počet přírodních katastrof, rekordní byl rok 2007 - bylo jich 950. (Pro srovnání: v roce 2006 jich bylo 850.) To bylo nejvyšší číslo od roku 1974, kdy jejich evidenci začala zajišťovna Munich Re systematicky vést.

 

Torsten Jeworrek říká: „Uvedená čísla potvrdila naše očekávání a jsou v souladu s naléháním na to, aby rizika byla upisována v přiměřených cenách navzdory tomu, že v roce 2006 byly výjimečně nízké ztráty. Extrémy v počasí dokazují postupující změny klimatu a s tím související efekty. Ještě větší extrémy jsou očekávány v budoucnosti. Neměli bychom se nechat mýlit absencí velkých katastrof v roce 2007.“

 

Nejhorší katastrofa se udála v roce 2007 a jak to bývá často v těchto případech, bylo to v rozvojových zemích. Bouře, záplavy a sesuvy půdy v různých částech Asie za sebou zanechaly více než 11 000 mrtvých.

 

Velmi zvláštní události doprovázené pojistnými škodami se přihodily v Evropě. V zimě to byl orgán Kyrill, který se z brázdy nízkého tlaku, přesunující se přes Atlantik, změnil v bouři, která se s rychlostí větru místy dosahující 100 km/hod – a ve špičkách dokonce přes 200 km/hod. – přehnala napříč Evropou a postihla 18. A 19. ledna Polsko, Českou republiku a Rakousko.

 

Kyrill byl příčinou škod dosahujících okolo 10 miliard dolarů. Pojišťovny připravil o na 5,8 miliard dolarů. Jeho řádění bylo druhé nejdražší, hned po zimní bouři jménem Lothar, která řádila v prosinci roku 1999. 

 

Země, které byly těžce postiženy úderem živlů, z více než z poloviny za to zaplatily pojistnými škodami. Bylo nahlášeno více než 1,5 miliónu individuálních škod – někdy dokonce relativně malých jako třeba byly poškozené střechy.  Východ Německa utrpěl těžké ztráty v některých oblastech, kde se tornáda formovala podél oblastí studené fronty a to vše doprovázely bouře.

 

Pojistný průmysl čelí stále větším celkovým škodám – dokazují to následující události – jako například následky dvou povodní v Anglii během léta. Od června do srpna úroveň dešťových srážek v Anglii a Walesu byla nejvyšší od rekordního roku 1914. Centrální a severní Anglie naopak zakusila dvakrát déšť docela normální.

 

Celkové ekonomické škody dosáhly v USA na každou pojistnou událost v průměru 4 miliardy dolarů, z toho 3 miliardy byly pojištěny.

Zdroj: Munich Re

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

RSS