Největší pojistné škody „přitahuje“ USA – bylo jich tam 60 %. Jen 24 % postihlo Evropskou unii a 10 % Japonsko.
Nejvíc škodí vichřice (77,5 %), ve srovnání s tím je voda mnohem nižší (jen 25 %). Další v pořadí je zemětřesení (7,5 %) a stejný podíl na škodách má i lidský faktor.
U nás doma řádí požáry a povodně
V českých zemích jsou příčinou velkých pojiistných škod požáry a povodně. „Škody, způsobené požáry, se vyrovnají škodám povodňovým,“ konstatoval Janata. Doložil to konkrétními čísly: povodně v roce 1997 mají na svědomí škody za 62,6 miliardy korun, v roce 2002 se povodňové škody vyšplhaly na 73 miliard korun.
„Víc než polovinu z této částky, konkrétně 51 %, uhradily zajišťovny. Šlo o 37,1 miliardy korun,“ dodal.
V letech 1970 až 2007 postihlo Českou republiku 60 požárů se škodou nad 100 miliónů korun. Úhrnem to bylo 16,7 miliardy korun.
Nejčastější příčina požárů: úmysl
Požáry jsou nejčastěji založeny úmyslně, a to jak v době míru, tak v době války. Odedávna přitom šlo o jeden z nejtěžších zločinů, zdůraznil Janata.
V minulosti vznikaly požáry především při neopatrné manipulaci s ohněm. „Dnes už je téměř úsměvné konstatování, že velké nebezpečí znamenaly kočky, které se vyhřívaly u otevřeného ohně. Když jim pak chytla srst, oheň se začal rychle šířit...“ vysvětlil Janata.
Podle pplk. Václava Hladíka jsou na pátém místě příčinou požárů děti, hned za nimi je nedbalost dospělých, například při vypalování trávy. Následují nejrůznější technické závady, blesky a živelné pohromy.
Všichni máme ještě v živé paměti požár pražského Průmyslového paláce ze 16. října 2008.
„V 19 hodin odtamtud vyháněl hlídač poslední zaměstnance. Ale už za 7 minut hořelo celé levé křídlo a na místě byla první požární jednotka. Nasazeno bylo 290 hasičů a požár byl zlikvidován až za 24 hodin. Škoda činila jednu miliardu korun. Dodneška není příčina požáru přesně zjištěna,“ uzavřel Hladík s tím, že podle šetření Policie ČR byl příčinou požáru zapnutý elekrický vařič. V jeho blízkosti „laškoval“ pracovník s kolegyní a údajně měli náhodou otočit knoflíkem vařiče. Dodneška ale není skutečná příčina potvrzena...
Dagmar Šístková

Komentáře
Přidat komentář