„Podíváme-li se na meziroční srovnání, pak aktuální uchráněná hodnota před neoprávněnou výplatou narostla o 84 %. V loňském roce v pololetí výše odhalených pojistných podvodů totiž činila přes 265 milionů korun. Do aktuální statistiky se promítlo ukončení delšího šetření, jehož výsledkem bylo prokázání uvedení nepravdivých informací ze strany klienta. Pojišťovně se takto podařilo uchránit částku dosahující více jak 180 milionů korun,“ komentuje výsledky Petr Kafka, šéf útvaru vyšetřování v Generali České pojišťovně.
Agenda odhalování pojistných podvodů nadále zůstává činností, která se propisuje do všech oblastí pojistných produktů a kde se na detekci podezřelých případů podílejí přímo také pracovníci likvidace pojistných událostí. Spácháním pojistného podvodu (i ve stádiu pokusu o něj) se přitom pachatel vystavuje možnosti odnětí svobody podle § 210 trestního zákoníku v délce až 10 let.
Mohlo by vás zajímat: Ota Šunda: Děláme byznys jinak. Srdcem a s úctou k lidem
Nejdražsí podvody u podnikatelů
Výrazně větší podíl na neoprávněných nárocích na pojistné plnění měli podnikatelé než jednotlivci. Často požadovali vyplacení částek, na které buď vůbec neměli nárok, nebo byly jejich nároky nadhodnocené. Během prvního pololetí roku 2025 se díky odhalení těchto případů podařilo zabránit výplatě pojistného v celkové výši 415 milionů korun v oblasti podnikatelského pojištění. „Tato oblast se tak již tradičně podílela na celkových výsledcích velmi výrazně – konkrétně 84 procenty. Zasloužily se o to jak menší případy v řádu stovek tisíc korun, tak zejména velké podvody za desítky milionů,“ upřesňuje Petr Kafka.
Zdraví jako velké pokušení
Retailové pojištění, tedy to, které si sjednávají běžní lidé, zůstává nadále oblastí, kde se jedinci pokouší obelstít pojišťovnu, aby jim vyplatila pojistné plnění, na které nemají nárok. Podobně se lidé snaží navyšovat uměle své nároky z pojištění.
Markantní je to v případě povinného ručení, kde však škody na zdraví, které jsou z něj vypláceny, v oblasti podvodů dramaticky překonávají škody na vozidlech. „V prvním pololetí letošního roku jsme zachytili pojistné podvody v oblasti škod na zdraví v úhrnu přesahujícím 56 milionů korun. Zatímco podvody u škod na majetku, které by se hradily z povinného ručení, dosáhly výrazně menší částky, a to 3,5 milionu korun,“ vysvětluje Petr Kafka, šéf útvaru vyšetřování v Generali České pojišťovně.
Za vysokým číslem v případě podvodů u škod na zdraví stojí častější právní zastoupení poškozených, během nichž jsou mnohdy uplatňovány neoprávněné nároky související s fyzickým poškozením. Obvykle se během šetření ukáže, že tyto nároky vůbec neexistují nebo jsou značně nadnesené. Ostatní oblasti (majetkové pojištění, havarijní pojištění či životní pojištění) zůstávají spíše na nižších úrovních, i když meziročně více uchráněné hodnoty likvidátoři a detektivové pojišťovny odhalili například u havarijního pojištění – konkrétně v oblasti krádeže vozidel jde o dvojnásobné hodnoty za téměř 6 milionů Kč.
Mohlo by vás zajímat: Čeští řidiči často překračují rychlost. Podpora snižování limitů je minimální
Výmluvná situace v krajích
Pohled na statistiku s pácháním a odhalováním pojistných podvodů v rámci krajů přináší zjištění, že v devíti krajích meziročně došlo k nárůstu celkové uchráněné hodnoty, zatímco pouze ve čtyřech krajích je trend přesně opačný. Jde přitom o průběžná čísla, která se mohou během zbylých 6 měsíců roku 2025 ještě změnit.
Z praxe: ve smlouvě dům, v realitě rujna
Klient uzavřel pojištění nemovitosti a uvedl, že dům je v dobrém stavu, obývaný a bez probíhající rekonstrukce. Dva měsíce po sjednání smlouvy dům vyhořel. Vyšetřování detektivů Generali České pojišťovny ale odhalilo, že v domě hořelo už 21 dní před uzavřením pojištění. Z dokumentace hasičů a policie vyplynulo, že dům byl dlouhodobě neobývaný a ve velmi špatném technickém stavu. Neměl zavedené inženýrské sítě a byl obýván bezdomovci. Okna i dveře byly zazděné, chyběla střecha a propadl se strop. Klient při sjednání pojištění zamlčel tyto skutečnosti. Nepravdivé informace měly zásadní vliv na posouzení pojistitelnosti takové nemovitosti. Klient je navíc nezmínil ani při řešení pojistné události. Pojišťovna tak škodu ve výši 5 milionů korun vzhledem k sérii nepravdivých informací nevyplatila.
Dekáda odhalených podvodů v Generali České pojišťovně
- 2024: 681 milionů Kč
- 2023: 727 milionů Kč
- 2022: 546 milionů Kč
- 2021: 532 milionů Kč
- 2020: 499 milionů Kč
- 2019: 511 milionů Kč
- 2018: 506 milionů Kč
- 2017: 476 milionů Kč
- 2016: 465 milionů Kč
- 2015: 464 milionů Kč
Komentáře
Přidat komentář