Svléknou se pojišťovny před klienty do naha?

25.9.2009 Pojistný trh

Tuzemská pojišťovna a pojišťovna z třetího státu stanoví výši pojistného na základě reálných pojistně matematických předpokladů tak, aby byla zajištěna trvalá splnitelnost všech jejích závazků z provozované pojišťovací činnosti. Přesně tohle vyžaduje zákon 277 o pojišťovnictví, který začne platit dnem 1. ledna 2010.

Pojišťovnám však v této souvislosti dělá hluboké vrásky na čele následující paragraf 58, který jednoznačně žádá: „Pojišťovna uveřejní způsobem, umožňujícím dálkový přístup, jaké podklady používá pro výpočet technických rezerv, vytvářených k závazkům z pojistných smluv životních pojištění a obecnou charakteristiku metod, používaných při tomto výpočtu“.

Tolik zákon. Zástupcům pojišťoven jeho cíl a smysl vysvětloval v rámci odborného semináře společnosti SmithNovak jeden z  tvůrců zákona – PhDr. Vladimír Přikryl z ministerstva financí – tedy člověk nad jiné povolaný.

Smysl zavedení tohoto požadavku do zákona je v tom, aby byl pojistník schopen si na základě těchto údajů spočítat nejen kolik si "spoří", (odpusťte mi to ošklivé slovo – všichni přece víme, že pojištění nikdy nebylo, není a nebude spoření – pozn. red.), ale i to, kolik spolknou náklady včetně provize. A to vše formou dálkového přístupu – tedy prostřednictvím webových stránek pojišťoven.

Pojistné matematiky by proto pojišťovny již teď měly zaúkolovat, aby si připravili výpočty a začali je dávat na webové stránky. Od 1. ledna 2010 tyto údaje budou muset mít pojišťovny na svých stránkách povinně.

Co tam tedy přesně máme zveřejnit, ptali se zástupci pojišťoven na semináři?

„Odvoláte se na jednotlivé rezervy, které tvoříte, tedy přesně tak, jak je to v zákoně. Poněkud složitější to zřejmě bude po zavedení Solvency II, protože pak dojde k zásadním změnám. K tomu přidáte své hodnocení rizika a náklady na zprostředkování, prostě aby bylo zcela jasné, kolik konkrétní produkt stojí. Máte přece své vlastní statistiky,“ vysvětlil na semináři Přikryl.

Výše uvedené nároky se týkají především životního pojištění. Jisté problémy vidí zástupci pojišťoven v tom, jde-li o investiční životní pojištění.

„V případě investičního životního pojištění nese riziko pojistník. To všichni víme. Zájemcům ale musíte vysvětlit, o jaké riziko jde, jak se vyvíjí a také mu nelhat, že jste měli zhodnocení 8 %. To jste možná měli jeden rok a dalších deset let pak pouhé půl procento,“ varoval Přikryl zástupce pojišťoven.

Zákon samozřejmě nechce, aby byla na internetu vyvěšena aktuální hodnota konkrétní smlouvy. Chce jen, aby na webových stránkách byla vyvěšena aktuální hodnota jednotek. Je již na pojistníkovi, aby si zjistil další podrobnosti. Pojistník si určitě zjistí, kolik jednotek vlastní- i v případě, že si zaplatil mimořádné pojistné. Podle aktuální hodnoty podílu a počtu jednotek pak pozná, zda vydělává nebo je investiční životní pojištění prodělečné.

Produkt musí být zcela průhledný, zdůraznil Přikryl a dodal: „Teprve praxe ukáže, jak to bude vypadat ve skutečnosti…Vy pojišťovny ovšem umíte stejně obejít všechno…“

Pokračování příště

Dagmar Šístková

Zdroj: Dagmar Šístková

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články