Válečné riziko letu MH17 bylo pojištěno u Lloyd´s - Atrium Syndicate 609


			Válečné riziko letu MH17 bylo pojištěno u Lloyd´s - Atrium Syndicate 609
24.7.2014 Pojistný trh

Richard Harries, CEO společnosti Atrium, managing agenta Lloyd´s, který spravuje Syndicate 609, potvrdil v tiskové zprávě, že Atrium Syndicate 609 je vedoucím pojistitelem pro škody způsobené válečnými riziky na letounu Boeing 777 společnosti Malaysian Airlines.

Atrium vyjádřilo své hluboké sympatie rodinám a přátelům obětí této tragédie. Atrium společně s ostatními soupojistiteli spolupracuje s makléřem, kterým je Willis, právní kanceláři DLA Piper a specializovanými odhadci škod Charles Taylor Aviation a potvrdil, že vypořádá tuto pojistnou událost.

Toto prohlášení společnosti Atrium je založeno na předpokladu, že dosud známé skutečnosti o nehodě nebudou výrazně změněny. Současně s vydaným prohlášením zahájilo Atrium přípravu zdrojů k výplatě plnění a potřebných dokumentů. Celková hodnota letounu se odhaduje na 97,3 mil USD (téměř 2 mld Kč).

V letošním roce se bohužel jedná již o několikátou škodu, která spadá pod tzv. „letecký válečný trh“, tedy pojištění, která zahrnuje rizika ozbrojených konfliktů, které mohou i náhodně ohrozit civilní letadla. Celosvětové roční pojistné těchto rizik se odhaduje na 70 mil USD.

Z „leteckého válečného pojištění“ byla v roce 2014 již vyplacena škoda ve výši cca 150 mil USD za zničení dvou letounů Airbus 330 při útoku teroristů na letišti v Libyi, dále pak přibližně 50 mil za hodnotu ztraceného letu Malaysian Airlines MH370 (na základě klauzule 50/50). Celkové letošní plnění ve výši cca 300 mil tedy již více než 4x převyšuje celosvětové roční pojistné. V příštím roce lze tedy očekávat zásadní zvýšení pojistného u leteckých válečných rizik.

Zdroj: Atrium, Global Reinsurance

Zdroj: Atrium, Global Reinsurance

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články