Video: Výbuch plynového terminálu v Rakousku


			Video: Výbuch plynového terminálu v Rakousku
12.12.2017 Pojistný trh, Škody, Video

Exploze plynového terminálu v rakouské obci Baumgarten an der March poblíž slovenských hranic si vyžádala nejméně 18 zraněných a jednoho mrtvého. Na místo zasahovalo několik hasičských vozů a sanitky.

Výbuch otřásl zařízením v úterý 12.12. V 8:45 došlo k explozi a požáru. Okolí je neprodyšně uzavřeno. Při incidentu zemřel jeden člověk, dalších 21 vyvázlo se zraněním. Jeden z nich je v ohrožení života. Původní informace uváděly až 60 zraněných.

Provozovatel zařízení, společnost Gas Connect, tvrdí, že v areálu pracovalo zhruba 50 lidí. Svědci popsali,  že po výbuchu z plynového terminálu šlehaly několikametrové plameny. Oheň poničil nejméně šest budov v areálu.


Mohlo by vás zajímat: ČAP k bouři Herwart: Pojišťovny vyplatily 270 mil. Kč


Podle všeho  explodovalo podzemní plynové potrubí. Rakouská policie na Twitteru uvedla, že příčinou výbuchu je podle dosavadního vyšetřování technická závada. Vyšetřovatelé tak vyloučili spekulace o možném cizím zavinění.

Výkonný ředitel Českého plynárenského svazu Jan Ruml ČTK řekl, že havárie nebude mít vliv na dodávky plynu do Česka. Mluvčí Eustream potvrdil, že havárie nebude mít dopad na dodávky zemního plynu ani na Slovensko.

Exploze však přerušila dodávky plynu do Itálie, Slovinska a Chorvatska, oznámil rakouský provozovatel Gas Connect Austria. Italský ministr průmyslu Carlo Calenda dokonce prohlásil, že Itálie kvůli omezení dodávek po výbuchu vyhlásí stav nouze.

Podle něj incident odhalil vážné problémy s dodávkami a zdůraznil potřebu Transadriatického plynovodu TAP, který má poskytnout Itálii novou trasu pro dodávky, avšak kvůli protestům je zpožděn. Italské ministerstvo průmyslu zároveň uklidňovalo veřejnost, že situace je pod kontrolou.

Baumgartenský terminál je důležitým uzlem pro distribuci zemního plynu přicházejícího do Rakouska z Ruska a Norska. S roční kapacitou 40 miliard kubických metrů je toto zařízení, uvedené do provozu v roce 1959, jedním z hlavních plynových středisek střední Evropy, píše AFP. Z 51 procent ho kontroluje rakouská energetická skupiny OMV.

Zdroj: youtube.com

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články