Jaké jsou ambiciózní plány Munich Re?


			Jaké jsou ambiciózní plány Munich Re?

Zajišťovna Munich Re zaznamenala v roce 2020 výrazný pokles zisku. Jestliže v roce 2019 činil zisk 2,707 mld. EUR, tak v roce 2020 to bylo pouze 1,211 mld. EUR. Škody podmíněné pandemií byly samotnou zajišťovnou vyčísleny na 3,4 mld. EUR. Z této výše škod připadlo 370 mil. EUR na životní a soukromé zdravotní zajištění a přes 3 mld. EUR na majetkové a úrazové zajištění.

Také v 1. čtvrtletí 2021 bylo prý škodní zatížení Munich Re vysoké. V tomto ohledu významné dopady rezultovaly z mimořádně studeného počasí v USA, zvláště v Texasu. K tomu je nezbytné připočíst další pandemií podmíněné škody, které se ovšem pohybovaly v rámci očekávání. Nicméně na konci 1. čtvrtletí 2021 byl vykázán předběžný čistý zisk ve výši cca 600 mil. EUR. Pro srovnání lze uvést, že v 1. čtvrtletí 2020 dosáhl tento ukazatel výše 221 mil. EUR.


Mohlo by vás zajímat: Co kryje první německé pojištění řidičského průkazu?


Vrátíme-li se k výsledkům docíleným v roce 2020, tak velké škody z přírodních katastrof činily 906 mil. EUR, což bylo výrazně méně než v roce 2019, kdy skončily na úrovni 2,053 mld. EUR. Nejdražší přírodní katastrofou byl pro Munich Re v roce 2020 hurikán „Laura“, který zatížil bilanci 280 mil. EUR. Je nutno ale podotknout, že v roce 2020 se oproti roku 2019 zvýšily celkové globální škody z přírodních katastrof. Evropa přitom dopadla relativně dobře.   

Pokud jde o plány na příští období, jsou podle redakce VWH ambiciózní. Zajišťovna Munich Re chce v rámci plánu „Ambice 2025“ zvýšit výnosy k vlastnímu kapitálu na 12–14 %, navýšit zisk na akcii v průměru minimálně o 5 %, stejně jako dividendu. Solventnostní poměr podle režimu Solventnost II by se měl pohybovat v rozmezí 175–220 %.  

O spokojenost Munich Re, pokud jde o výsledky v roce 2020, se postaralo dřívější problémové dítě – dceřiná společnost pojišťovna Ergo. Tento pojišťovací koncern se sídlem v Düsseldorfu uzavřel rok 2020 se ziskem 517 mil. EUR, přičemž v předchozím roce činil zisk 440 mil. EUR. Tím tento koncern v zásadě naplnil svůj strategický program, v němž byl ziskový cíl pro rok 2020 stanoven ve výši 530 mil. EUR, a to přes zatížení z titulu pandemie COVID-19.


Mohlo by vás zajímat: Evropská komise: Povinný nefinanční reporting pro všechny větší firmy


V roce 2021 počítá Munich Re se ziskem ve výši 2,8 mld. EUR. Zatížení z titulu COVID-19 by mělo být nižší než v roce 2020. Hrubé předepsané pojistné skupiny by se mělo v roce 2021 dostat na hodnotu přes 55 mld. EUR. V případě škodní kvóty je pro rok 2021 vymezen cíl ve výši 96 %.

Skupina Munich Re si plně uvědomuje, že je nutno se zabývat i dlouhodobými problémy a výzvami. Joachim Wenning, předseda správní rady, v této souvislosti zdůraznil, že se musí najít nové cesty, jak vyzbrojit národní hospodářství na příští pandemii. V boji proti systémovým rizikům sází Wenning především na svazek mezi státem a pojistiteli/zajistiteli. Je jasné, že ve svém vystoupení na valné hromadě Munich Re dne 28. dubna 2021 neměl na mysli jen pandemická rizika. Do takového konceptu chce vtáhnout také kybernetické útoky na systémově relevantní sítě a kritickou infrastrukturu, jejichž počet v době pandemie COVID-19 silně narostl. 

 Dá se předpokládat, že určité řešení této otázky na úrovni stát – pojistitelé by mohlo vyvolat zvýšenou motivaci malých a středních podniků, aby realizovaly potřebná preventivní opatření, a to včetně pojištění. Teprve v extrémním případě, kdy by tato opatření nestačila, by vstoupil do hry stát. Wenning dále upozornil na účelnost standardizované tvorby pojistných podmínek. Výhodou by totiž bylo, že při vážné události by se neztrácel čas a účinek by byl okamžitý.   


Mohlo by vás zajímat: Sloupek Kateřiny Lhotské: Googlením ještě nikdo nezmoudřel


Wenning se vyjádřil i k případným akvizicím. V současné době se prý neuvažují žádné nákupy jiných společností. Neopomněl ovšem dodat ALE. To znamená, že pokud se naskytnout dobré příležitosti, bude skupina Munich Re reagovat. Před konáním valné hromady vyšlo rovněž najevo, že se předpokládá změna v dozorčí radě Munich Re. Jejím novým členem se má stát Carinne Knoche-Brouillon, členka vedení společnosti C.H. Boehringer Sohn AG & CO. KG, která nahradí paní Benitu Ferrero-Waldner. Mandát paní Knoche-Brouillon byl schválen do valné hromady v roce 2024.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články