Studie GDV: Peníze dělají lidi přece jen šťastnějšími


			Studie GDV: Peníze dělají lidi přece jen šťastnějšími
26.5.2021 Zahraničí

Celostátní svaz německého pojišťovnictví (GDV) zveřejnil informaci o výstupech z aktuální studie, provedené na zakázku Iniciativy „o 7 let déle“ (Initiative „7 Jahre länger“). Studie se ovšem netýká jen posouzení finanční situace, ale má širší záběr.

Z vyhodnocení dotazování například vyplynulo, že lidé s vyšším příjmem jsou ve stáří šťastnější. Hodnotí lépe nejen svoji finanční situaci, ale jsou i v jiných oblastech života mnohem spokojenější než osoby s nižším příjmem. Při dotazování byla zjišťována spokojenost osob ve věku přes 60 let v šesti kategoriích: přátelé, volný čas, zdraví, finanční situace, bytová situace, rodina a partnerství.


Mohlo by vás zajímat: Lucie Žulavská k revizi motorové směrnice: Pojistné procesy musí být on-line!


Z respondentů, kteří mají měsíční příjem na hlavu pod 1000 EUR, je s finanční situací spokojen značně nebo velmi jen každý pátý respondent. V příjmové skupině nad 3000 EUR se podíl značně nebo velmi spokojených respondentů pohybuje kolem 80 %. Velké rozdíly se ukazují rovněž při posuzování zdraví, volného času nebo partnerství. Zatímco u nejnižší příjmové skupiny je se svým zdravím značně nebo velmi spokojeno asi 30 % respondentů, tak u nejvyšší příjmové skupiny činí tento podíl téměř 70 %.  

Elmar Brähler, vedoucí zpracovatel studie a emeritní profesor pro lékařskou psychologii a lékařskou sociologii na univerzitě v Lipsku, k tomu uvedl, že příjem je podstatný faktor pro štěstí ve stáří. Jeho vliv prý přesahuje finanční spokojenost. Brähler k tomu ještě dodává, že finanční zdroje usnadňují zapojení do společnosti; umožňují například využívání kulturních nabídek, financování dovolené a koníčků.  Kromě toho od příjmu je odvislá též zdravotní prevence realizovaná na základě doplňkových plnění.


Mohlo by vás zajímat: Tři druhy pojišťoven z pohledu pojištění osob (2. díl)


Výsledky studie ale odrážejí i jiné souvislosti. Ten, kdo v mládí těžce onemocní, poměrně obtížně dělá kariéru a později je podle Brählera silněji ohrožen chudobou. Studie také dokládají, že osoby s menším příjmem častěji kouří a jejich výživa je méně zdravá. Mezera ve spokojenosti ohledně zdraví se dá tudíž vysvětlit i odlišnými životními styly. Jörg Asmussen, výkonný ředitel GDV, zdůraznil, že mnohé předpoklady pro spokojený a zdravý život ve stáří se vytvářejí dříve. Například důsledky po delší dobu provozovaného nezdravého životního stylu se již nikdy nedají kompenzovat. Dále se projevil jako správný pojišťovák, když upozornil, že totéž platí pro opomenutí ve věci zabezpečení na stáří.


Mohlo by vás zajímat: Katastrofy ve světě v roce 2020. Kde se staly největší škody?


Vztah mezi štěstím a materiální jistotou se zjevně ukazuje rovněž při posuzování bytové situace. Ze studie vyplynulo, že u všech příjmových skupin jsou osoby nad 60 let věku s vlastní obytnou nemovitostí spokojenější než ty osoby, jež bydlí v nájmu. Brähler míní, že vlastnictví obytné nemovitosti znamená ve stáří finanční ulehčení. To rozšiřuje herní prostor pro jiné věci a působí to prý adekvátním způsobem pozitivně na spokojenost. Důležité je i to, že vlastníci obytných nemovitostí se nemusí jako nájemníci obávat, že budou z bytu „vytlačeni“.  

Stěží je ale naproti tomu od příjmu odvislá spokojenost s přáteli a známými. Ve skupině s příjmem méně než 1000 EUR měsíčně bylo 7 z 10 respondentů vysoce spokojeno se svými sociálními kontakty. V nejvyšší příjmové skupině vyjádřilo takovou spokojenost 8 z 10 respondentů.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články