SRN: Ochrana dodavatelských řetězců prodloužena až do poloviny roku 2021


			SRN: Ochrana dodavatelských řetězců prodloužena až do poloviny roku 2021
25.2.2021 Zahraničí

Spolková vláda Německa a úvěroví pojistitelé prodloužili dobu účinnosti ochranného štítu pro dodavatelské řetězce působící v německém národním hospodářství až do 30. června 2021.

O tento ochranný štít se mohou opírat dodavatelské vztahy s podniky, které byly před pandemií hospodářsky zdravé a během pandemie se dostaly do hospodářských potíží. Tím mohlo být zatím zabráněno řetězovým reakcím a mohla být posílena důvěra v hospodářskou stabilitu. Zapojením do tohoto ochranného štítu němečtí úvěroví pojistitelé podle Jörga Asmussena, výkonného ředitele Celostátní svaz německého pojišťovnictví (GDV), značně přispívají ke zvládnutí krize a pevně stojí i v době složité ekonomické situace na straně svých klientů.


Mohlo by vás zajímat: Martin Diviš: Pojišťovny jsou klientům blíž než dříve


Podstatné je, že v rámci šestiměsíčního prodloužení zůstávají rozsah a funkce ochranného štítu beze změn. Díky garancím spolkové vlády ve výši 30 mld. EUR mohou úvěroví pojistitelé nadále poskytovat svým klientům, a to i přes zvýšená rizika v důsledku pandemie, úvěrové limity ve stávajícím rozsahu přes 400 mld. EUR. Ochranný štít není ale podle GDV v žádném případě bianko šek pro riskantní obchody s odběrateli, jejichž ekonomická stabilita byla sporná již před pandemií. Pojistitelé nadále kontrolují a vyhodnocují bonitu odběratelů a přebírají tak za své klienty důležitou funkci oceňování rizika. V případech obzvláště špatného vývoje bonity může dojít ke krácení limitů nebo ke zrušení krytí.  


Mohlo by vás zajímat: Kontrola klientů finančních institucí v boji proti praní špinavých peněz


Pojistitelé se ovšem v rámci celého ochranného systému zavazují nadále udržovat existující úvěrové limity a podílet se na škodách, resp. pojistných plněních, 10 %. Výpadky, jež překračují garance spolkové vlády, nesou úvěroví pojistitelé. Kromě toho odvedou spolkové vládě zhruba 60 % pojistného připadajícího na 1. pololetí 2021.  

Tato dohoda platí s výhradou povolení Evropské komise. V současné době se účastní ochranného štítu pro zajištění dodavatelských řetězců mimo jiné tito pojistitelé: Atradius, Credendo, Euler Hermes, R+V a Zürich.  Dohoda o ochranném štítu má značný význam. Podle odhadů GDV pokrývají limity německých úvěrových pojistitelů také 15 % německých vývozů a dávají tak určitou jistotu německému hospodářství zaměřenému na vývoz.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články