Zloději aut v Německu loni způsobili škodu za 280 milion EUR


			Zloději aut v Německu loni způsobili škodu za 280 milion EUR
23.10.2020 Zahraničí

V uplynulém roce 2019 bylo v Německu ukradeno celkem 14 229 aut majících havarijní pojištění. Podle Celostátní svaz německého pojišťovnictví (GDV) se tak celková škoda vyšplhala na 280 milionů EUR.

Podle GDV klesl počet odcizených vozidel oproti roku 2018 o 5 %. Průměrné náklady pojišťoven za ukradené auto činily loni 19 600 EUR, což víceméně kopírovalo předloňské hodnoty (-1 %). Rok 2019 byl tak čtvrtým rokem v řadě, kdy aktivita zlodějů automobilů poklesla. Mezi lety 2012 až 2017 byla ovšem tendence celkové hodnoty odcizení naopak rostoucí. V roce 2017 dokonce hodnota odcizených aut převýšila historickou úroveň 300 milionů EUR.

Oblíbené pro zloděje byly podle údajů GDV zejména SUV vozy a značka Toyota. Mezi deseti nejčastěji kradenými modelovými řadami bylo hned 6 vozů typu SUV, přičemž na špici se držel BMW X6. Japonský producent Toyota je zastoupen v TOP 10 celkem 5 modely. A další nový trend: zloději nejvíce pasou po mírně ojetých vozidlech se stářím 2 až 3 roky, zatímco dříve se zaměřovali spíše na nové vozy.


Mohlo by vás zajímat: Home Office a bezpečnost práce: Jaké jsou naše povinnosti?


Centrum zlodějů loni v Berlíně

V porovnání spolkových republik trumflo loni rostoucím trendem všechny kouty velkoměsto Berlín, a to znovu s velkým odstupem. Loni v něm zmizeno 3 130 pojištěných osobních aut, tedy o 8,8 % více než předloni. Tendenci mírného růstu vykazuje i Brandenbursko a Baden-Württembersko, kde jsou ale absolutní čísla podstatně nižší. Nejoblíbenější lokalita pro zloděje bylo ještě Severní Porýní-Westfálsko s 3 296 ukradenými auty s havarijním pojištěním, ale meziročně zmizelo o bezmála 6 % vozidel méně. Nejméně se krade v Sársku a v Brémách.

Přibližně každá pátá pojištěná krádež se stala v německém hlavním městě. Silná je v relaci k počtu aut také aktivita zlodějů v Hamburku a v Lipsku. Nejvyšší průměrné škody pro pojistitele za ukradená havarijně pojištěná auta loni registrovali Němci v Hamburku (23 522 EUR).

Výsledky komentoval při publikaci člen vrcholového vedení GVD Jörg Asmussen takto: Ukazuje se, že i nadále má zjevně smysl úsilí výrobců lépe zabezpečit systémy bezklíčového otevírání vozidel.“ Podle statistik právě tato nejmodernější auta padnou za oběť zlodějům stále častěji.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články