Zdraví je pro Rakušany důležité. Věří, že si ho udrží co nejdéle


			Zdraví je pro Rakušany důležité. Věří, že si ho udrží co nejdéle
7.10.2020 Zahraničí

Pro více než čtyři pětiny rakouské populace má podle ankety společností Clark a Yougov zdraví velmi velkou cenu. Současně ale vysoký podíl obyvatel věří, že riziko, že by se u nich vyvinula alergie nebo je postihl srdeční infarkt, je jen nepatrné.

Na pozadí koronavirové pandemie provedla společnost Clark GmbH, zaměřená na provoz systému digitálního pojišťovacího manažera, ve spolupráci s výzkumnou agenturou Yougov studii zkoumající postoje rakouské veřejnosti ke zdravotním otázkám. Výsledky lze považovat podle výzkumných expertů za reprezentativní pro obyvatele Rakouska ve věku od 18 let.


Mohlo by vás zajímat: Postřehy Evy Gmentové: Kde jsi zdravý rozume aneb slepice ve volném výběhu…


Celých 84 % z celkových 1 015 oslovených prohlásilo, že zdraví zaujímá „důležitou až velmi důležitou pozici v hodnotovém žebříčku jejich života“. Na dotazy, co pro své zdraví Rakušané dělají nebo dělat budou, v první řadě zmiňují to, čeho se v životě vzdávají: více než polovina uvedla, že omezuje alkohol a cigarety (více než polovina respondentů). Teprve na druhém místě se objevuje uvědomělé stravování (54 %) a rovněž vydatný spánek (54 %).

„Mladší ročníky dotázaných jsou aktivní: 60 % respondentů ve věku 18-24 let dělá pravidelně sport, aby se udrželi ve formě a fit. Ale ve vyšším věku podíl rychle klesá. Ve skupině 25 až 34 roků je podíl pravidelných sportovců 47 %,“ porovnal výsledky při zveřejnění zástupce firmy Clark. „Pro případ onemocnění sjednalo 13 % dotázaných nějaké doplňkové pojištění nebo dokonce více připojištění.“


Mohlo by vás zajímat: Tahle země je pro starý!


Rakušané si věří, že zůstanou zdrávi

Kriticky vidí firma Clark také jiný fakt vyplývající z výzkumu. Respondenti odpovídají tak, jako by se riziko onemocnění nebo postižení jich osobně netýkalo. Jako by říkali: ano, riziko tu je, ale mně se nic nestane. Například anketa přinesla tyto závěry:

  • 40 % respondentů míní, že jejich osobní riziko toho, že by se u nich vyvinul vysoký krevní tlak nebo že by je postihl srdeční infarkt spíše za velmi nepatrné;
  • 41 % oslovených si je jisto před rizikem rakoviny;
  • 64 % věří, že je během života bude míjet alergie.

Mohlo by vás zajímat: TOP 30 pojišťovacích makléřů za rok 2019 v Česku dle oPojištění.cz


Statistiky hovoří jinak

V rámci „Rakouské zdravotní ankety“ realizované ze strany statistického úřadu Statistik Austria uvedlo 22 % žen a 21 % mužů u jižních sousedů, že během posledních 12 měsíců trpěli hypertenzí (vysokým krevním tlakem). Ve věkové skupině 15-44 let bylo postiženo jen málo osob (muži 6 %, ženy 3 %), ale od dosažení 45 let věku docházelo k výraznému nárůstu podílu osob s vysokým tlakem. „U pětasedmdesátníků a starších ročníků mělo vysoký tlak 47 % mužů a 58 % žen. Přitom do šedesátin byli tímto neduhem ohroženi více muži než ženy,“ konstatoval úřad Statistik Austria.

Také různé formy alergie, jako jsou senná rýma, oční alergické potíže nebo kožní problémy, potravinová intolerance apod. jsou podle statistiků relativně hojně rozšířeny. Podle dat Statistik Austria trpí projevy alergie každý čtvrtý Rakušan.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články