COVID-19 znásobuje celosvětová rizika. Bezpečí mizí!

16.9.2020 Zahraničí

Koronavirová pandemie sice z titulků vytlačila jiná rizika, ta ale sama o sobě nezmizela. V mnoha ohledech naopak celosvětová nákaza působí jako urychlovač, jenž zesiluje již stávající nebezpečí. Tento hlavní závěr přineslo aktuální vydání rizikového reportu Aon Risk Maps. Tyto zprávy sestavuje poradenská a servisní organizace Aon již déle než dvě desetiletí ve spolupráci s mezinárodními experty Risk Advisory Group a Continuum Economics.

V letošním roce spatřují odborníci rostoucí rizika pro firmy především v šesti oblastech: pravicový extrémismus spojený s terorem, útoky dronů na letecký provoz, nepokoje, sankce, zabavování majetku a kolísání měn. Mnohá z těchto nebezpečí se přitom týkají jak rozvinutých průmyslových zemí, tak i států třetího světa.

Autoři Aon Risk Maps například očekávají, že tři z pěti vysoce rozvinutých národních ekonomik budou konfrontovány se stávkami a civilními nepokoji. Podle jejich odhadu navíc COVID-19 může tato rizika násobit jako hořlavina. Mimo jiné lze se také domnívat, že obchodní válka mezi USA a Čínou může kvůli koronaviru přerůst v globální kolaps. Už tak doposud nestabilní země mohou přinést spouštěče nových konfliktů a nepokojů. Pravicový extremismus spojený s terorem a jím vyvolávaná nebezpečí jsou podle mínění odborníků relevantní zejména pro USA a Německo.


Mohlo by vás zajímat: Sloupek Kateřiny Lhotské: Finanční gramotnost pro pubescenty


„Prakticky už nelze najít žádné takzvané spolehlivé, nerizikové státy. Nejen COVID-19 mění zásadním způsobem celosvětovou krajinu rizik,“ komentovala závěry zprávy Silja-Leena Stawikowski, senior konzultantka divize politických a speciálních rizik ve společnosti Aon. „Rizikové mapy 2020 ukazují, že struktury považované dosud za s jistotou platné jsou vyčerpány anebo vyčerpány brzy budou. Firmy musí myslet na koncepty zabezpečení na míru. Ty jsou na trhu k dispozici.“

Na mapě politických rizik letos prakticky nenajdeme „zelenou“ zemi, tedy stát s nízkými riziky. Nejproblematičtější oblasti jsou v Africe, zejména v Libyi, ve střední části kontinentu, v Somálsku, Nigérii a v Zimbabwe. Velmi nestabilní jsou i země Blízkého Východu: Sýrie, Irák, Irán, a Afganistán plus vzdálenější Severní Korea. Problematická je i Venezuela. Kompletní mapa je k dispozici ZDE.

Mapa terorismu a politického násilí tyto regiony prakticky kopíruje. Na západě Afriky zmiňuje vysoká rizika i v Mali, Burkině Faso a v Kamerunu. Na světě současně zatím existuje i několik málo klidných „oáz“ se zanedbatelným rizikem. V Evropě k nim patří pobaltské země, Finsko, Irsko nebo Portugalsko a Island. Celou mapu si lze prohlédnout ZDE.

Zdroj: www.aon.com

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články