„Oranžový“ prezident má problém. Podváděla firma Donalda Trumpa v pojištění?


			„Oranžový“ prezident má problém. Podváděla firma Donalda Trumpa v pojištění?
11.9.2020 Zahraničí

Americký prezident Donald Trump se už léta brání předložit své kompletní finanční podklady. Dokonce se kvůli tomu odvolal k Nejvyššímu soudu Spojených států, a utrpěl porážku. Vyšetřovatelé chtěli především v dokumentech najít stopy částek odstupného zaplaceného ženám, které tvrdily, že s nimi měl nejmocnější muž USA sex nebo je sexuálně obtěžoval. Nyní se ale ukazuje, že doklady by mohly ukázat i jiné nesrovnalosti: pojistný a bankovní podvod.

Tohle známe i z našich luhů a hájů: USA je prý třeba řídit jako firmu, zní Čechům dobře známé krédo Donalda Trumpa. Zdá se, že s naším premiérem je v tomto bodu zajedno. Navíc je Trump přesvědčen, že to nedokáže nikdo jiný tak dobře jako on – koneckonců je jedním z nejúspěšnějších obchodníků, tzv. „selfmade miliardář“. Takže kdo by se v tom vyznal lépe? Jenže ve skutečnosti je to trochu jinak – jak jsme si u Donalda Trumpa za ty roky v Bílém domě už ostatně zvykli.


Mohlo by vás zajímat: Covid-19 a úmrtnost


Dědictví a podnikání

Po svém otci zdědil Donald Trump velkou část jmění, více než 400 milionů USD. Investice do nemovitostí se vyplatily, ale stejně řada jeho firem přišla postupem času na buben, například tři kasina v Atlantic City nebo Plaza Hotel na Páté Avenue v New Yorku. Podniky Donalda Trumpa si podle New York Times připsaly během 80. až 90. let ztráty ve výši miliardy USD. Pravda, některé firmy se zase vzpamatovaly – jako například letecká společnost.

Bez historického úspěchu zůstala i Trump Wodka nebo Trumpovy steaky či Trumpova univerzita, zažalovaná řadou studentů za to, že vlastně ve skutečnosti žádnou univerzitou nebyla. Opakovaně musela miliardovými úvěry vypomáhat i Deutsche Bank. Kdyby neexistovaly výpomocné „kredity“, mnoho podniků by se ocitlo v insolvenci. Pokud výpomoc nebylo možné využít, insolvenci vyhlásil Trump a dluhy se nakonec rozplynuly. Trump ale tuto fázi popisoval v roce 2011 v talkshow TV kanálu ABC svérázně a sebevědomě: „Využíváme zákony. Otevřeme proces, jednáme s bankami a děláme fantastické obchody.“

Jak je ve skutečnosti úspěšný byznysman, by se dalo zjistit asi jen důkladným studiem účetnictví a podnikatelských dokumentů. Trump ale nehodlal doposud svá daňová přiznání zveřejňovat. Až nyní rozhodli američtí soudci, že prezident nepožívá imunity toho druhu, která by ho chránila před vyšetřováním soudů nebo parlamentních výborů.


Mohlo by vás zajímat: Když ekonomové nevidí pro stromy les


Nové detaily

Takže i Donald Trump musí nyní předložit podnikatelské podklady. Nebude je zkoumat Kongres, kde by byly předmětem veřejné diskuse. Rozhodovat bude nižší soudní instance. Přesto už teď prosakují pikantní detaily. Podle sdělení New York Times šetří newyorský státní zástupce Trumpův podnik ve věci bankovního a pojišťovacího podvodu. Soudu už prý byly doručeny potřebné dokumenty.

Doposud se zdálo, že se šetření týká peněz vyplácených různým ženám za mlčení o jejich „zážitcích“ s nynějším prezidentem. Nyní se už ale konkrétně ví, že ve vztahu k pojišťovně Trump „přifoukl“ hodnotu svých nemovitostí a vlastní kapitál společnosti Trump Organisation, čímž uvedl banky i pojišťovny v omyl, protože jim nahlásil nesprávné údaje, podle nichž tyto instituce postupovaly a kalkulovaly.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články