Zurich se stahuje ze sporného projektu ropovodu


			Zurich se stahuje ze sporného projektu ropovodu
31.8.2020 Zahraničí

Získávání ropy z dehtových (či ropných) písků má podstatně horší ekologickou bilanci než konvenční těžba této suroviny. V Kanadě ji má navíc ropovod transportovat přes horský masív, který je velmi citlivý na ekologické vlivy. Ochránci přírody brojí proti tomuto projektu. Svůj nesouhlas adresují i pojišťovnám, jež poskytují krytí. Z německých pojišťoven před časem ohlásil významnou redukci už Talanx a nyní ohlásil svůj odchod i Zurich.

Ropné písky jsou rozsáhlá ložiska nekonvenční ropy ve formě ropných živic. Někdy se nazývají také jako dehtové nebo živičné písky. Jde o směs jílu, písku, vody a živic, jež lze zpracovat na ropu. Na produkci jednoho barelu ropy jsou třeba dvě tuny dehtových písků. Největší naleziště jsou ve Venezuele a v kanadské Albertě, jíž se týká právě problematický projekt.

V květnu ohlásil odstoupení německý Talanx, jenž využil opci. Ta mu tento krok umožňovala. Munich Re sice v projektu stále setrvává, ale už avizovala, že další prodloužení stávající smlouvy prověří a bude případně požadovat nové upisovací směrnice pro ropné písky. A to může vyústit rovněž až do rezignace na účast.


Mohlo by vás zajímat: Jakou strategii by měla pojišťovna zvolit pro 2. pololetí 2020?


Podle neziskové organizace Urgewalt jsou někteří jiní pojistitelé stále součástí tohoto projektu, například Lloyds of London. Zurich byl doposud řídící pojišťovnou, ale podle sdělení agentury Reuters z jeho pokračující účasti sešlo. Stalo se tak bezpochyby v návaznosti na protesty ochránců přírody i velké části kanadské populace obecně. K tomuto kroku se Zurich zatím nevyjádřil, nicméně podle mluvčí projektu ropovodu lze tento krok považovat za hotovou věc.

A to je úspěch neziskové organizace Urgewalt, pro niž to bude jistě povzbuzení pro další boj s ropovodem. „Pojišťovny, které to myslí vážně s ochranou klimatu, musí podobné projekty vyloučit ze svých aktivit. Nyní by měla i Munich Re prokázat, že má ochranu přírody skutečně na své agendě. To se projeví nejlépe ukončením pojištění horského ropovodu, jakmile dosavadní smlouva vyprší a mělo by se jednat o prodloužení,“ prohlásila Regine Richter, expertka zastupující organizaci Urgewalt.


Mohlo by vás zajímat: PwC: S čím je Covid-19 srovnatelný?


Munich Re (Mnichovská zajišťovna) má od září 2019 směrnici, podle níž je pojišťování těžby živičných písků a s ní spojené infrastruktury vyloučené. Současně nelze investovat prostředky do podniků, jejichž obrat je z více než 10 % spojený s dobýváním ropných písků. A na tyto skutečnosti poukazuje Urgewalt: „Toto je nový krok dobrým směrem. Nyní se může v praxi ukázat, jak vážně bere zajišťovna svou vlastní směrnici. V srpnu má dojít k prodloužení smlouvy, ale podle interní podmínky už by projekt neměl být podporován,“ upozornila Regine Richter z Urgewaltu.

Talanx naproti tomu nejprve omezuje svoji investiční činnost, a sice pro projekty a společnosti s obratem z ropných písků nad 25 %. Nicméně v případě ropovodu v Kanadě se stáhla společnost Talanx z pojištění údajně už loni a nyní se už na krytí rizik nepodílí, i když zpráva o tom pronikla na veřejnost až v letos v květnu.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články