Mimosoudní vyrovnání Harveyho Weinsteina zkrachovalo. Zaplatí pojišťovny více?


			Mimosoudní vyrovnání Harveyho Weinsteina zkrachovalo. Zaplatí pojišťovny více?
21.8.2020 Zahraničí

Newyorský generální státní zástupce vznesl žalobu na Harveyho Weinsteina, jeho bratra a jejich produkční firmu už v roce 2018. V mediálně silně propírané kauze se začátkem července zdálo, že dojde k vyřešení cestou mimosoudního vyrovnání. Ve hře byla částka 18,87 milionu USD. Pro každou žalující ženu od 7 500 až po 750 000 USD podle závažnosti obtěžování. Jenomže některé oběti nyní nabídku odmítly, a nakonec nechal řešení ztroskotat i jeden soudce.

Prvního července bylo ještě oznámeno, že se bývalý přední hollywoodský producent dohodl kvůli četným sexuálním zločinům s některými údajnými oběťmi na vyrovnání. Advokáti jiných zúčastněných žen, které stanuly před soudem, aby svědčily proti Weinsteinovi jako sexuálnímu predátorovi, však označili plánované vyrovnání jako „hluboce nespravedlivé“ a za „kompletní výprodej“, případně „zradu na pozůstalých po Weinsteinovi“. Tyto poněkud patetické výroky podložili tím, že vysoká částka vlastně neznamená Weinsteinovu osobní odpovědnost a že odškodnění vyplatí pojišťovny, nikoli on sám.


Mohlo by vás zajímat: Dlouhodobá péče na rozcestí. Jak mohou komerční pojišťovny pomoci?


Toto vyrovnání stálo na vodě i proto, že ho napřed musely potvrdit dva soudy. Jeden soudce pak zpochybnil, zda se mohly žalující ženy spojit v rámci jednoho vyrovnání. Také mu připadala sporná férovost celého vyrovnávacího „dealu“. Podle něj je urážlivé, že z vyrovnání od pojišťovny mají být zaplaceny i výdaje na advokáta Weinsteina a jeho partnera v milionové výši.

Může tak snadno dojít k situaci, kdy pojištění bude hradit vyšší částku odškodnění, anebo bude Weinstein sám muset zaplatit své náklady. Harvey Weinstein si nyní odpykává 23letý trest ve vězení za znásilnění a těžké sexuální násilí a omezování, k němuž byl odsouzen v březnu.


Mohlo by vás zajímat: Jak si vede budoucí výkonný ředitel GDV Jörg Asmussen?


O nevhodném chování Harveyho Weinsteina k ženám se v showbyznysu šuškalo roky, málokdo si ale dokázal představit, o jak rozsáhlý jev jde. Vždy šlo o mladé ženy, které k producentovi vzhlížely a věděly, jakou moc s sebou jméno Harvey Weinstein nese. Ze sexuálního obtěžování Weinsteina do dnešního dne obvinilo více než 90 žen. Bývalý producent trvá na své nevině. Poměry s ženami měl dle svých slov po vzájemném souhlasu.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články