Dieselgate: Hodnota předmětu sporu překročila závratných 7 miliard €


			Dieselgate: Hodnota předmětu sporu překročila závratných 7 miliard €
21.1.2021 Zahraničí

Celková hodnota předmětu právních sporů v rámci Dieselgate v Německu, do nichž jsou zapojeni pojistitelé provozující pojištění právní ochrany, vzrostla na více než 7 mld. EUR. Do konce října 2020 využilo přes 290 000 klientů ve sporu s výrobci automobilů kvůli údajně manipulovaným hodnotám emisí svoje pojištění pro případ právní ochrany.

Tito pojistitelé doposud vynaložili 805,6 mil. EUR na advokáty, znalce a soudní řízení. Výše uvedené údaje vyplývají z nejnovějšího zjišťování, které provedl Celostátní svaz německého pojišťovnictví (GDV).  GDV počítá ovšem s tím, že v příštích měsících se objeví ještě další případy, jelikož se vedou také mnohé soudní kauzy proti jiným výrobcům, tedy nejen vůči VW (Volkswagen). GDV k tomu doplnil, že od zjišťování v říjnu 2019, tedy zhruba za jeden rok, se počet případů právní ochrany zvýšil o 86 000 a výdaje pojistitelů o 257 mil. EUR.  Průměrná hodnota předmětu sporu v rámci emisního skandálu činí cca 24 000 EUR. Celkově, tj. včetně „emisních“ případů, řeší němečtí pojistitelé právní ochrany ročně přes 4 mil. případů, resp. škodných událostí, a vyplácejí pojistné plnění okolo 3 mld. EUR.


Mohlo by vás zajímat: AXA prodává své pojišťovací aktivity v regionu Perského zálivu


V příštím roce ale musejí pojistitelé právní ochrany počítat kromě emisního skandálu i s dalším zatížením. Spolkový sněm totiž v listopadu 2020 schválil zákon o změně právních nákladů. V důsledku toho se od počátku roku 2021 citelně zvýší zákonné poplatky advokátům, poplatky za soudní řízení a náklady za činnost znalců.  Podle prvních propočtů, které provedl GDV, vzrostou roční náklady o cca 13 % nebo v hodnotě o 390 mil. EUR. GDV se však v daném legislativním procesu vyslovoval pro mírnější nárůst poplatků, protože z důvodu pandemie se změnila situace pro mnohé osoby domáhající se práva. Jejich finanční zatížení je již značné.


Mohlo by vás zajímat: Sloupek Kateřiny Lhotské: Prognózy kam se podíváš


Jde o to, že vyšší náklady rezultující ze zákona o změně právních nákladů se nedotýkají jen pojistitelů, nýbrž se dotýkají především spotřebitelů domáhajících se práva, kteří nemají sjednáno pojištění pro případ právní ochrany. To má právě velký význam v době pandemie, neboť je třeba počítat s nárůstem právních problémů a právních sporů. To naznačuje počet případů/škodních událostí, které pojistitelé právní ochrany celkově řeší. Za první tři čtvrtletí roku 2020 se jejich počet zvýšil o 14 %, resp. o 300 000 případů.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články