AXA prodává své pojišťovací aktivity v regionu Perského zálivu


			AXA prodává své pojišťovací aktivity v regionu Perského zálivu

Na konci listopadu AXA oznámila, že vstoupila do jednání s Gulf Insurance Group (GIG) o odprodeji pojišťovacích aktivit na Středním Východě. Ty zahrnují akcionářské podíly ve společnostech AXA Gulf, AXA Cooperative Insurance Company a AXA Green Crescent Insurance Company.

GIG je největší pojistitel v regionu Perského zálivu, opírající se o globální sílu a expertní know-how Fairfax, stejně jako o regionální znalost trhu zprostředkovanou společností KIPCO, jeho akcionáře. Jedna část transakce se týká také Yusuf Bin Ahmed Kanoo (YBA Kanoo), jednoho z největších konglomerátů v Perském zálivu, jenž prodá své akcionářské podíly v AXA Gulf a AXA Cooperative Insurance Company. Podle podmínek smlouvy se zbaví AXA svého vlastnictví a svých operací na Středním Východě v celkové hodnotě asi 269 milionů USD (225 milionů EUR).


Mohlo by vás zajímat: Martin Podávka: Velký přehled srovnávačů pojištění


„Tato transakce znamená další krok na cestě AXA ke zjednodušování. Jsme přesvědčeni, že operace AXA v Perském zálivu budou profitovat z vedení a síly společnosti GIG, aby dále zaměřila svůj zájem a úsilí na růst a excelentní zákaznický servis. Rád bych poděkoval managementu týmů a všem zaměstnancům v našem pojišťovacím provozu na Středním Východě za jejich trvalé nasazení v uplynulých letech a popřál jim úspěch i v budoucnu,“ sdělil novinářům Thomas Buberl, CEO koncernu AXA. Transakce ještě podléhá místním zvykovým podmínkám pro její uzavření, včetně regulatorních souhlasů. Closing se očekává ve 3. čtvrtletí 2021.

Pojišťovací operace AXA a YBA Kanoo v Perském zálivu

AXA a YBA Kanoo patří mezi top 5 pojistitelů v regionu. Společnosti v zálivu mají dohromady více než 1 000 zaměstnanců a obsluhují více než milion zákazníků ve více než 30 pobočkách a obchodních společnostech rozmístěných napříč Saudskou Arábií, SAE, Bahrajn, Omán a Katar. Distribuují široké portfolio produktů a služeb pro korporátní i retailové klienty. Hlavní zaměření cílí na oblast zdraví a majetku a na úrazové pojištění. AXA Cooperative Insurance Company je kotovaná na burze Tadawul v Saudské Arábii, a AXA Green Crescent Insurance Company na trhu v Abu Dhabi v SAE. Zisk před finanční analýzou a hrubý výnos z obchodů značky AXA na Středním Východě byl v roce 2019 na úrovni 25 milionů EUR, resp. 851 milionu EUR.


Mohlo by vás zajímat: Boj pandemie COVID-19 vs. letecká doprava má prozatím jasného vítěze


O společnosti YBA Kanoo

Skupina YBA Kanoo drží portfolio diverzifikovaných obchodů a strategických společných podniků na rozvinutých i rozvojových trzích po celém světě. Aktivity výhradně v jejím vlastnictví jsou rozesety napříč zeměmi v Perském zálivu: v Bahrajnu, Saudské Arábii, Spojených arabských emirátech, v Ománu a Kataru. Činnost expanduje odsud do Afriky, Evropy a Asie. Skupina je fyzicky přítomna ve všech těchto regionech prostřednictvím vzdělaných a zkušených expertů. Společnost operuje v řadě oborů a sektorů, kde má rozsáhlé portfolio doplňkových obchodů a strategických partnerství. Divize YBA Kanoo zahrnují aktivity Kanoo Industrial Energy, Kanoo Capital, Kanoo Travel, Kanoo Shipping, Kanoo Logistic a Kanoo Real Estate. YBA Kanoo má také solidní dlouhodobé společné podniky s mnoha leadery v různých odvětvích. Mnoho let je právě YBA Kanoo partnerem první volby pro regionální business.

O koncernu Gulf Insurance Group

Gulf Insurance Group je největší pojišťovací skupina v Kuvajtu, měřeno podle předepsaného a zaslouženého pojistného. Aktivity vyvíjí jak v životním, tak i neživotním pojištění, a rovněž podle zásad Takaful. Gulf Insurance vybudovala jednu z nejsilnějších pojišťovacích sítí na Středním Východě a v Severní Africe s dceřinkami v Kuvajtu, Jordánsku, Bahrajnu, Egyptě, Turecku, Alžírsku, Sýrii, Iráku, Libanonu, Saudské Arábii a v SAE. Podle ekonomických zpráv disponovala ke konci září 2020 konsolidovanými aktivy ve výši 2,8 miliardy USD.


Mohlo by vás zajímat: 3Q 2020: AIG vykazuje zlepšení v neživotním pojištění. AXA růst výnosů o 3 %


Výprodej AXA?

AXA konsoliduje své aktivity i jinde ve světě. Už v únoru 2020 byl oznámen záměr koncernu Generali získat dceřinou společnost AXA v Malajsii. Rovněž v únoru 2020 byla veřejnost informována o podpisu dohody o převzetí společností AXA v České republice, Slovenské republice a v Polsku koncernem UNIQA se sídlem ve Vídni. U této transakce za přibližně miliardu EUR už closing ve všech třech zemích proběhl. A konečně během srpna bylo rovněž zveřejněno, že AXA zvažuje odprodej svých řeckých aktivit italskému koncernu Generali. Konkrétně se jedná o dvě společnosti nabízející životní pojištění a masové pojišťovací produkty. Hodnota transakce se odhaduje na 150 milionů EUR.

Zdroj: AXA

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články