Na odhalování pojistných podvodů se v pojišťovnách zaměřují specialisté všude na světě. Důvod je prostý. Kdyby to nedělali, vycházelo by pojistné mnohem dráž. Pojistní matematici by totiž do svých vzorců museli uvádět vyplacené finanční částky i za nehody, které se buď vůbec nestaly a nebo se odehrály jinak.
Podvody se týkají téměř všech značek, ale protože se na drahých modelech ze zahraničí pohybují ve vyšších hodnotách, jsou samozřejmě "více vidět". Ve spisech pojistných podvodů se proto často objevují značky Mercedes, VW, BMW či Audi, ale vyšetřování se nevyhýbá ani Škodovkám či Renaultům.
Jak vypadá práce detektivů ČP? Poté, co specialisté České pojišťovny převezmou informace o podnětech k internímu šetření, např. od útvarů likvidace pojistných událostí nebo od orgánů činných v trestním řízení, se kterými spolupracují, musí jednotlivé indicie ověřit v terénu. Nemalou dobu pak stráví zkoumáním předložených dokumentů v písemné i elektronické podobě. Velmi často specialisté ČP spolupracují s Policií ČR, která například vyšetřuje případ trestné činnosti, při níž zjistí, že podezřelý je účastníkem pojištění. Spolupráce probíhá také s ostatními pojišťovnami, které si mezi sebou mohou ze zákona vyměňovat informace.
Kdo spáchá pojistný podvod, koleduje si o odnětí svobody až na 2 roky. Pokud však škoda dosáhne nejméně půl milionu korun, už se sazba zvyšuje na osm let. A v případě pojistného podvodu za pět a více milionů korun může strávit podvodník ve vězení až 12 let.
Komentáře
Přidat komentář