Růst
USA podle SRI přetrvá lepší ekonomický výkon, i když cla budou působit jako negativní faktor. Ekonomika USA vstoupila totiž do tohoto roku se solidním růstem nových pracovních míst a klesající nezaměstnaností (leden 2025). Brzda růstu plynoucí z protekcionistické politiky se projeví pravděpodobně až ve 2. pololetí 2025, a proto očekávaný růst hrubého domácího produktu (HDP) ve výši 1,9 % by měl zůstat nad dlouhodobou úrovní tohoto ukazatele. SRI dále předpokládá, že USA uplatní široké zvýšení celních sazeb vůči Číně a selektivní reciproční zvýšení ve vztahu k jiným zemím (to se také dne 2. 4. 2025 stalo).
Odvetná opatření mohou být největší překážkou pro růst ekonomiky USA, a to větší než inflace. Pokud jde o Čínu, tak SRI zůstává u své předchozí předpovědi a přes celní dopady očekává růst ve výši 4,6 %. Vychází se z očekávání, že v Číně bude nadále docházet k politické podpoře růstu. V Evropě bude pokračovat utlumená obnova růstu s tím, že bude třeba čelit napětí v obchodě a strukturálním obtížím. Otázkou je, jak se projeví nové fiskální balíčky v ekonomice Německa. Politika akomodace bude však spočívat hlavně na bedrech Evropské centrální banky.
Mohlo by vás zajímat: Kybernetické hrozby ve finančním sektoru
Inflace
„Kodrcavá“ dezinflace by měla podle SRI pokračovat. Faktem je, že růst inflace v USA měřené indexem spotřebitelských cen docílil v lednu 2025 na roční bázi 3 %, což převýšilo očekávání. Ovšem i v lednu 2024 byla inflace relativně vysoko. Pro celý rok 2025 odhaduje SRI růst inflace v USA ve výši 2,5 %. Nadále by měl pokračovat trend dezinflace. Nelze ale pominout vážná rizika, jež mohou přispět k růstu inflace.
Mezi ně určitě patří vyšší cla, ale také zostřené podmínky na pracovním trhu, neboť zvolená imigrační politika může vést k růstu mezd. Inflace v Evropě by se měla držet v roce 2025 okolo 2 %. Doznívají efekty plynoucí z energetického sektoru, ale u jádrové inflace by nemělo dojít k nějaké podstatné změně. Ovšem případné přesměrování čínské nadměrné nabídky z USA do Evropy a devalvace čínské měny by mohly negativně zapůsobit na inflaci v Evropě. V Číně přetrvává mírná poptávka, takže předpověď SRI pro rok 2025 činí 0,2 %.
Úrokové sazby
Měnová normalizace v USA může být zpožděna. SRI očekává, že v průběhu roku 2025 dojde v USA ke dvěma snížením úrokových sazeb, ale až později v průběhu tohoto roku s tím, že nejistoty ohledně vývoje inflace mohou způsobit, že centrální banka USA (FED) si dá delší pauzu. V eurozóně SRI předpokládá, že v roce 2025 se úrokové sazby sníží celkově o 125 bázických bodů, a to s ohledem na slabý růst a zpomalující inflaci. V případě Spojeného království je očekávaný vývoj úrokových sazeb poměrně nejistý vzhledem k vyšší očekávané inflaci a slabšímu růstu v nejbližším období. Vážná rizika se týkají výnosů z obligací. V Evropě vyplývají obavy z dalšího vývoje fiskální politiky. Jedinou centrální bankou ve světě, která počítá se zvýšením úrokových sazeb, je centrální banka Japonska.
Mohlo by vás zajímat: STAR má novou ředitelku. Ivana Dřevojánková sází na lidi, technologie a férovost
Závěrem lze konstatovat, že vzhledem zejména k obchodní/celní válce snížil SRI odhad růstu globálního HDP v roce 2025 z 2,8 % (14. 8. 2024) na 2,7 % v únoru 2025. Tato korekce není určitě poslední, neboť rozsah tzv. recipročních cel vyhlášených USA je mnohem širší než se předtím uvažovalo.
Komentáře
Přidat komentář