Česko zažívá největší pokles ekonomiky od začátku roku 2010


			Česko zažívá největší pokles ekonomiky od začátku roku 2010
30.6.2020 Spektrum

Česká ekonomika podle potvrzených předběžných údajů ze začátku června v 1. čtvrtletí klesla meziročně o dvě procenta. Podle Českého statistického úřadu (ČSÚ ) proti předchozímu čtvrtletí byl HDP nižší o 3,4 procenta. První odhady z poloviny května přitom hovořily o meziročním snížení o 2,2 procenta a mezičtvrtletním o 3,6 procenta, o dva týdny později úřad odhad vylepšil na pokles o dvě procenta, respektive 3,3 procenta. Jde o největší pokles české ekonomiky od začátku roku 2010. Výsledky ovlivnila pandemie koronaviru a s ní spojená restriktivní opatření.

Nefinanční podniky: míra investic mezičtvrtletně poklesla

Míra zisku v 1. čtvrtletí byla 44,3 %, což je o 0,2 procentního bodu (p. b.) méně než v předchozím čtvrtletí a o 0,3 p. b.1 méně než před rokem. Celkové mzdové náklady nefinančních podniků vzrostly meziročně o 2,6 %1. Míra investic proti předchozímu čtvrtletí výrazněji poklesla o 3,9 p. b. a dosáhla 26,3 %. Meziročně klesla o 2,3 p. b.1 

„Mimořádná situace v březnu se projevila poklesem míry zisku i míry investic u nefinančních podniků. Míra investic poklesla mezičtvrtletně o 3,9 procentního bodu, což je největší pokles v historii měření. U domácností ještě došlo k růstu příjmů i spotřeby,“ sdělil Vladimír Kermiet, ředitel odboru národních účtů ČSÚ.


Mohlo by vás zajímat: Věštírna Martina Podávky: Měsíčně a bez přirážky


Domácnosti: příjmy domácností mezičtvrtletně vzrostly 

Úhrn reálných peněžních a nepeněžních příjmů domácností na obyvatele vzrostl v 1. čtvrtletí proti předchozímu čtvrtletí o 2,9 %, meziročně také o 2,9 %1. Reálná spotřeba domácností na obyvatele rostla mezičtvrtletně pomalejším tempem, konkrétně o 2,1 % a meziročně o 0,9 %1.

Průměrný měsíční příjem ze zaměstnání dosáhl v 1. čtvrtletí hodnoty 35 658 Kč1 a oproti předchozímu čtvrtletí reálně poklesl o 3,6 %, meziročně stoupl o 0,7 %1.

Výsledkem rychlejšího růstu příjmů než jejich výdajů proti předchozímu čtvrtletí byla vyšší míra úspor, a to 13,5 %. Míra investic v sektoru domácností se proti předchozímu čtvrtletí snížila o 0,3 p. b. a dosáhla 9,0 %.


Mohlo by vás zajímat: Sloupek Kateřiny Lhotské: Konkurence blízká a vzdálená


Zpřesnění odhadu HDP

Současně byl zpřesněn odhad hrubého domácího produktu (HDP). HDP v 1. čtvrtletí 2020 mezičtvrtletně poklesl o 3,4 % a meziročně o 2,0 %. Časové řady o tvorbě a užití HDP naleznete ZDE. V souladu s revizní politikou byly zpřesněny roční národní účty za roky 2017, 2018 a 2019 včetně mimořádné revize časové řady. Více naleznete na webových stránkách ZDE. V návaznosti byly sladěny i příslušné čtvrtletní výstupy.


1 Sezónně neočištěný údaj

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články