Výbuch sopky podle Okamury patří mezi události, které má na svědomí takzvaná vyšší moc. V takovém případě nenese za neuskutečněný let odpovědnost cestovní kancelář ani letecká společnost. „Postupovat se bude tak, že lety, které byly zrušeny, se uskuteční v náhradním termínu, který bude vyhovovat cestujícímu. Teprve v případě, že by se s klientem nebylo možné na žádném termínu dohodnout, připadlo by v úvahu vrácení peněz," vysvětlil Okamura.
Většina Čechů si kvůli zrušenému letu musela prodloužit svůj pobyt v zahraničí. Okamura tvrdí, že cestovní kanceláře většinou delší pobyt v hotelu zaplatí, a to i přesto, že jim to zákon neukládá. "Zákon pouze říká, že cestovní kancelář je povinna vyvíjet svou činnost tak, aby se klient nedostal do stavu nouze a v případě, že se dostane do nesnází, které způsobí právě vyšší moc, musí mu poskytnout rychlou pomoc. Přestože toto ustanovení je velmi vágní, podle mých zkušeností většina cestovních kanceláří v takových případech prodloužený pobyt v hotelu v rámci zachování dobrého jména uhradí," říká Okamura.
Ke zrušení letů se uchýlila většina letišť v Evropě, poté co islandský vulkán v ledovci Eyjafjallajökull ve středu vychrlil do výšky až 11 kilometrů sloupec popela, který vítr začal unášet na jih. Částečky popela by se totiž mohly dostat do motorů letadla a poškodit je. O obnovení letů se začalo jednat v pondělí 19. dubna.
DŠ

Komentáře
Přidat komentář