Čína v roli zachránce pojišťovny Anbang


			Čína v roli zachránce pojišťovny Anbang
20.4.2018 Spektrum, Zahraničí

V červnu minulého roku jsme zveřejnili informaci, že zakladatel čínské pojišťovací skupiny Anbang Insurance Group skončil ve své funkci. Podle některých čínských médií a zdrojů byl tehdy miliardář Wu Siao-chuej zadržen kvůli vyšetřování finančních nesrovnalostí. Aktuální zprávy ukazují, že daná pojišťovna je ve značných finančních potížích a že ji musí zachraňovat stát. 

Koncem března 2018 čelil výše zmíněný zakladatel pojišťovny Anbang před lidovým soudem obžalobě z důvodu zpronevěry a nelegálního opatřování kapitálu. Od února 2018 je pojišťovna Anbang pod státní kontrolou. Nyní chce stát tuto pojišťovnu podpořit miliardovými injekcemi. Příslušný státní fond jí poskytne podle sdělení samotné Anbang 60,8 mld. CNY (9,6 mld. EUR).

Tyto finanční prostředky mají prý posloužit k zajištění stability podnikání. Podle vyjádření pekingského orgánu dohledu je toto opatření pouze dočasné. Pojišťovně Anbang bylo prý totiž orgánem dohledu uloženo, aby co možná nejrychleji získala vysoce kvalitní kapitál od soukromých strategických investorů. Kapitál pojišťovny Anbang se díky státnímu zásahu nyní zvýší na 9,8 mld. USD a 98 % se na něm bude podílet stát.


Mohlo by vás zajímat: Obří obchod. Cigna plánuje převzetí za 67 miliard $


Orgán dohledu anuloval také povolení pro kapitálovou účast zakládajícího vlastníka. Už před dvěma lety se v tisku objevily informace, že hlavními vlastníky pojišťovny Anbang je více než 100 blízkých a vzdálených příbuzných bývalého mocného šéfa Wu z jedné vesnice v provincii Zhejiang, z níž Wu pochází. Orgán dohledu odůvodňuje zrušení povolení tím, že v žádosti o povolení založení tito zakládající vlastníci uvedli nesprávné informace o jimi skutečně dodaném kapitálu.

Pojišťovna Anbang se proslavila mimo jiné extravagantními investicemi na Západě. O senzaci se postaral obzvláště nákup luxusního hotelu Waldorf Astoria v New Yorku. Po prezidentských volbách v USA Wu například pozval Jareda Kushnera, zetě prezidenta Trumpa, na večeři do tohoto špičkového hotelu. Wu prý měl Kushnerovi nabídnout finanční podporu při realizaci jeho projektů v oblasti nemovitostí. Z výše uvedených informací plyne, že hospodaření pojišťovny Anbang bylo bezesporu problémové.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články