Čitelný Biden versus neřízená střela Trump. Kdo více potěší akciové trhy?


			Čitelný Biden versus neřízená střela Trump. Kdo více potěší akciové trhy?
30.10.2020 Spektrum

Den amerických prezidentských voleb se blíží. Co nevidět by měla Amerika znát svého nového šéfa. Kdo vyhraje? Obhájí svůj mandát současný prezident Trump, nebo je čas na změnu v podobě demokrata Bidena? Který z kandidátů potěší svým vítězstvím akciové trhy víc?

Předvolební průzkumy favorizují Bidena. Nicméně i v roce 2016 průzkumy předpovídaly vítězství demokratky Hillary Clintonové, ale nakonec vyhrál Trump. V jeho prospěch navíc mluví i jedna důležitá statistika, kterou mají Američané velmi v oblibě. Od roku 1928 platí, že kdykoliv akciový index S&P 500 posílil v období tří měsíců před volbami, tak z 90 procent v prezidentských volbách vyhrála strana, jejíž zástupce zrovna sídlil v Bílém domě. Rostoucí akciový trh signalizuje, že současná politika je pro veřejnost přínosná, a tudíž mají voliči větší tendenci vybrat si toho, kdo je zrovna u kormidla. A to je dnes Donald Trump.

Podívejme se, jaký vliv by měl mít volební výsledek na akciové trhy.  Ať už vyhraje kdokoliv, je celkem zřejmé, že dojde ke druhému masivnímu fiskálnímu stimulu – tedy nalití peněz do ekonomiky, což je minimálně z krátkodobého hlediska pro americké hospodářství pozitivní, a tudíž i pozitivní pro akciové trhy. Jaké jsou scénáře v případě vítězství jednoho z dvojice rivalů?


Mohlo by vás zajímat: Výroční zprava ČAP: Předepsané pojistné členů dosáhlo 137 mld. Kč


Biden – stabilita, ale i stagnace

V případě Bidenova vítězství lze předpokládat, že budou přicházet i další fiskální stimuly, mimo jiné do infrastruktury. Budou ale pravděpodobně kompenzovány vyšším zdaněním jak bohatých lidí, tak i podniků. Biden chce zvýšit korporátní daň ze současných 21 procent na 28 procent, čímž by samozřejmě poslal níže ziskovost podniků, a to je už pro akciové trhy negativní signál. Navíc Biden požaduje více regulace a protekcionismu, což z ekonomického hlediska většinou znamená vyšší neefektivitu, vedoucí k vyšším cenám výrobků i služeb a celkově nižší konkurenceschopnosti.

Na druhou stranu je Biden vnímám jako předvídatelnější a diplomatičtější. Za jeho úřadování by například s velkou dávkou jistoty nemuselo eskalovat napětí s Čínou. A v klidných dobách akcie obecně prospívají. Krátkodobě by tedy výhra Bidena znamenala pokračování fiskální stimulů i v následujících letech, což je pro akciové trhy a ekonomiku pozitivní. Ovšem v delším časovém horizontu by Bidenovy zásahy do ekonomiky (regulace, vyšší zdanění apod.) podkopaly výkonnost amerického hospodářství a americké akciové trhy by mohly začít po dlouhých letech zaostávat za evropskými a asijskými. Biden také hodlá pokračovat v reformě zdravotnictví započaté prezidentem Obamou, z čehož budou profitovat vybrané firmy v rámci zdravotnického sektoru.


Mohlo by vás zajímat: Sloupek Kateřiny Lhotské: „Houmofisová“ sociální abstinence


Trump – neřízená střela

V případě Trumpova vítězství by pokračovala současná politika, která je obecně nevypočitatelná, jelikož Trump je neřízená střela doma i za hranicemi. Ale v rámci podpory hospodářství má Trump poměrně jasno. Vedle krátkodobé fiskální podpory ekonomiky v současné těžké pandemické situaci prosazuje také nízký stupeň regulace a nižší stupeň zdanění, který nastolil v roce 2017. I pravděpodobnost opětovného zamčení ekonomiky z důvodu COVID-19 je pod jeho taktovkou nízká. Trump je také příznivcem levných peněz neboli uvolněné monetární politiky, což v posledních deseti letech vedlo k poklesu rizikové prémie a růstu finančních aktiv včetně akcií.

Jak budou trhy reagovat na vítězství kteréhokoliv z kandidátů nelze jednoznačně říct. U Bidena se ale investoři mohou obávat dlouhodobých dopadů jeho hospodářské politiky, které mohou způsobit stagnaci americké ekonomiky, zatímco u Trumpa zase nízkého stupně rozpočtové podpory v krátkém horizontu. A když to vezmeme z pozitivního úhlu pohledu? Investoři uvítají Bidenovy rozpočtové stimuly a u Trumpa dosavadní politiku nízkých daní a deregulace.

Nicméně pro investora by mělo být relevantní dlouhé období, které přesahuje volební období amerického prezidenta. Proto pro dlouhodobého investora by mělo být toto předvolební klání pouze šumem, kterému by neměl věnovat příliš pozornosti. Důležitější je zachovat pevné nervy, dodržet investiční horizont a zvolenou investiční strategii a investovat uvážlivě do instrumentů, kterým plně rozumí. 

Michal Valentík
Člen investičního výboru společnosti Broker Trust

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články