Robert Kareš: Legislativní hradba dál blokuje příplatkovou zdravotní péči


			Robert Kareš: Legislativní hradba dál blokuje příplatkovou zdravotní péči

Poslanecká sněmovna zamítla pozměňovací návrh, který měl vytvořit prostor pro legislativní posun v oblasti soukromého dobrovolného zdravotního připojištění. Podle předsedy představenstva Pojišťovny VZP Roberta Kareše tím Česko promarnilo příležitost přiblížit se modelům fungujícím v zemích jako Francie či Německo. Absence právního rámce pro doplňkové pojištění brání efektivnímu využití zdrojů i férovému přístupu pacientů k nadstandardní péči.

Dne 23. dubna 2025 v rámci třetího čtení novely zákona o veřejném zdravotním pojištění – sněmovní tisk 849 nebyl přijat pozměňovací návrh 6086 tzv. „volba pacienta“. Padly tak naděje na aspoň minimální posun v oblasti soukromého zdravotního pojištění.

Účel tohoto pozměňovacího návrhu, pod kterým byla podepsána mimo jiné paní předsedkyně zdravotního výboru a pan ministr zdravotnictví, byl velmi podrobně popsán v důvodové zprávě a nemá nemá význam se o něm rozepisovat. Principiálně se jednalo o možnost uhradit pouze rozdíl mezi úhradou, na kterou by měl pacient nárok. a nehrazenou částí. To znamená, že by se zde otevřel alespoň minimální prostor pro dobrovolné zdravotní připojištění. Zmínka o připojištění byla navíc zmíněna v programovém prohlášení Vlády.


Mohlo by vás zajímat: ČBA: Kyberútoky způsobily v 1Q škody za víc než 364 milionů korun


Rovněž nemá valného smyslu spekulovat o důvodu, proč nebyl návrh přijat. Faktem zůstává, že tak padly i ty poslední naděje na minimální posun v oblasti soukromého dobrovolného zdravotního připojištění.

Dle mého názoru se toto téma bohužel stále nezbavilo jistého politického nánosu a nálepky ve smyslu obavy z vytváření jakýchsi elitářských kruhů, zrychlených (nerovných procesů), možná až pokusu o privatizaci části veřejného zdravotního pojištění. Většina pléna Sněmovny ho zřejmě mohla dokonce považovat za potenciálně rizikovépro systém veřejného zdravotního pojištění.

Při nových budoucích pokusech bude dle mého názoru stěžejní tyto obavy vykomunikovat a rozptýlit, neboť nejrozvinutější systémy soukromého zdravotního pojištění mají nejvíce sociální státy, jako je např. Francie, Belgie, Nizozemí, Rakousko, Německo atd.

Samozřejmě, že v rozvinutých evropských zemích tvoří majoritní část systému veřejné zdravotní pojištění a soukromé pojištění představuje jen menší část, na druhou stranu má nepochybný kompletační, někdy i regulační charakter.

Poptávka si však vždy najde cestu a mě osobně přijde více fér řešit věci normálně, a to s osobní volbou jedince, než využívat kontakty ve zdravotnictví nebo jiné nestandardní cesty jak se vyššího standardu domoci.


Mohlo by vás zajímat: ČAP: První tři měsíce přinesly pojišťovnám nárůst nákladů na pojistném plnění


Každopádně jsme v oblasti dobrovolného zdravotního připojištění opět na startovní čáře – chybí nejen legislativní rámec, ale i politická vůle a veřejná debata, která by jasně vysvětlila přínosy tohoto nástroje pro pacienty i celý systém.

Bez jasného směru a otevřené diskuse zůstáváme v bodě nula, zatímco ostatní evropské státy mezitím budují funkční modely, v nichž dobrovolné připojištění smysluplně doplňuje veřejné zdravotní pojištění.

Robert Kareš
Předseda představenstva Pojišťovny VZP

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články