Potřebujete pevné nervy
Každý ví, že investování do kryptoměn má velmi vysokou volatilitu cen. Ne každý si však uvědomuje, jak mimořádně nestálé ve skutečnosti mohou být. Nejznámější kryptoměnou je Bitcoin (BTC). Během své existence zaznamenala tato kryptoměna při třech různých příležitostech cenové ztráty o více než 75 %. I v současné době je kurz BTC USD 62 566 dolarů, což je více, než devatenáct tisíc dolarů pod nedávno dosaženým maximem.
Jiné kryptoměny než Bitcoin byly často ještě volatilnější. Potenciální investoři do kryptoměn by si měli vždy pamatovat, že masivní změny cen u veřejně obchodovaných kryptoměn jsou spíše pravidlem než výjimkou. Musíte se emocionálně připravit na pravděpodobně extrémně hrbolatý vývoj.
Na diverzifikaci jděte chytře
Ve finančním světě je běžné přísloví: „Nedávejte všechna vejce do jednoho košíku”. Ve světě kryptoměn však změny v uživatelských preferencích nebo výrazné chyby v kódové základně mohou přes noc více či méně zničit hodnotu coinu nebo tokenu. Zejména u kryptoměn platí, že co je levné, nemusí být vždy dobré. Jak tedy diverzifikovat v kryptoměnách?
Ne všechny kryptoměny slouží ke stejnému účelu. Některé lze klasifikovat jako platební tokeny, protože jejich funkce je obecně srovnatelná s funkcí amerického dolaru nebo zlata. Jiné lze považovat za tokeny infrastruktury, protože jsou určeny k poskytování platformy pro budování decentralizovaných finančních aplikací. Ještě další lze považovat za žetony služeb. Stejně jako akciový investor nejlépe drží nejen farmaceutické akcie, ale i akcie z jiných sektorů, měli by se investoři do kryptoměn zajímat o coiny nebo tokeny kryptoměn, které mají různé finanční funkce, a proto potenciálně vykazují různé cenové reakce.
Strach ze ztráty - pozor na něj
Strach z promeškání (často používaný v podobě zkratky FOMO) je u kryptoměn téměř všudypřítomný. Zdá se, že každý další článek o možném budoucím cenovém vývoji kryptoměn doprovázejí projekce „hvězdného“ růstu cen, často následované několika znaky dolaru a raketovými emotikony. Je těžké nenechat se chytit na vlně optimismu ohledně potenciálního budoucího bohatství, zvláště když cenový graf ukazuje pouze strmou zelenou čáru směřující vzhůru. Investoři musí vždy zachovat chladnou hlavu, jak je to jen možné. Chamtivost a strach jsou jejich dva největší nepřátelé.
Pokud čtete extrémně pozitivní článek o coinu nebo tokenu, zejména o tom, který má malou tržní kapitalizaci, měli byste tyto informace velmi kriticky prozkoumat.
Skutečnost, že coin si v poslední době vedl skvěle, nemusí nutně znamenat, že tento trend bude pokračovat. Vždy věnujte náležitou péči. Zlomyslní aktéři při mnoha příležitostech šíří falešné zprávy o kryptoměnách, aby ovlivnili jejich cenu.
I v kryptosvětě narazíte na podvodníky
V poslední době se v České republice rozmohl typ podvodu s reklamami na investice do ČEZu, často s fotografií prezidenta Petra Pavla. Můžete využít "státem dotovaný program", kdy při vložení cca 6 000 Kč, budete dostávat rentu 72 000 měsíčně. Že to zní příliš dobře aby to byla pravda? A že nachytat se na to může jen opravdu naivní člověk? Máte naprostou pravdu. Žádný takový projekt neexistuje. Své peníze sice investujete, ale už je nikdy nedostanete zpět.
Dalším častým podvodem je situace, kdy vám zavolá váš bankéř, aby vás upozornil, že se někdo naboural do vašeho bankovního účtu. A obratem vás přepojí na policii. Tam vás velmi milý policista vyzve, abyste vybrali všechny své prostředky z účtu a vložili je do "specializovaného bankomatu", kde budou v bezpečí do doby, než se celá věc vyšetří. Specializovaným bankomatem je ovšem myšlen bankomat na kryptoměny, a vaše peníze budou opravdu v bezpečí. Jen už budou mít jiného vlastníka.
O těchto podvodech se mimo jiné můžete dočíst více na webu České Policie, a pokud trochu zagooglíte tak zjistíte, že takto podvedených lidí bylo v České republice již několik desítek.
Takže základní a zlaté pravidlo při investování ( a to nejen do kryptoměn) je: Pokud to zní příliš dobře, aby to byla pravda, pravděpodobně to tak je.
Komentáře
Přidat komentář