Meziměsíční srovnání
Meziměsíčně klesly spotřebitelské ceny v dubnu o 0,1 %. V oddíle alkoholické nápoje, tabák byly nižší ceny vína o 5,1 %, lihovin o 2,1 % a piva o 1,6 %. V oddíle rekreace a kultura klesly ceny dovolených s komplexními službami o 3,0 %. Pokles cen v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje byl ovlivněn především nižšími cenami uzenin o 1,6 %, vajec o 4,4 %, cukru o 10,6 %, olejů a tuků o 1,3 % a čokolády a čokoládových výrobků o 2,5 %. V oddíle doprava klesly zejména ceny pohonných hmot a olejů o 2,7 %. Naopak na meziměsíční zvyšování celkové cenové hladiny měly v dubnu největší vliv ceny v oddíle bytové vybavení, zařízení domácnosti, kde vzrostly zejména ceny výrobků pro čištění a údržbu domácnosti o 1,7 % a ceny přístrojů a spotřebičů pro domácnost o 1,1 %. V oddíle stravování a ubytování byly vyšší ceny ubytovacích služeb o 2,5 % a stravovacích služeb o 0,4 %. Z potravin vzrostly především ceny hovězího a telecího masa o 4,7 %, ovoce o 0,9 % a jogurtů o 2,9 %. Ceny zboží úhrnem klesly o 0,3 %, zatímco ceny služeb o 0,2 % vzrostly.
Mohlo by vás zajímat: Nehody na elektrokoloběžkách vzrostly o čtvrtinu. Dva lidé zemřeli!
Meziroční srovnání
„Spotřebitelské ceny v dubnu výrazně oslabily svůj meziroční růst na 1,8 %, což byla nejnižší hodnota od března 2018. Toto zpomalení bylo ovlivněno jak loňskou vyšší srovnávací základnou, tak pokračujícím poklesem cen pohonných hmot,“ uvedla Pavla Šedivá, vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ. Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v dubnu o 1,8 %, což bylo o 0,9procentního bodu méně než v březnu. Ke zpomalení[1]) meziročního cenového růstu došlo především v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje a v oddíle alkoholické nápoje, tabák (oboje částečně vlivem meziměsíčního růstu jejich cen v dubnu loňského roku). V oddíle potraviny a nealkoholické nápoje zpomalily svůj růst ceny masa na 1,4 % (v březnu růst o 3,7 %), vajec na 37,1 % (v březnu růst o 46,0 %), ostatních jedlých olejů na 5,3 % (v březnu růst o 16,1 %), čokolády a čokoládových výrobků na 17,8 % (v březnu růst o 33,9 %). Ceny mouky klesly o 14,2 % (v březnu pokles o 2,1 %) a ceny cukru o 32,4 % (v březnu pokles o 22,7 %). V oddíle alkoholické nápoje, tabák klesly ceny lihovin o 2,4 % (v březnu růst o 3,5 %), ceny vína o 9,0 % (v březnu růst o 1,1 %) a ceny piva o 1,7 % (v březnu růst o 1,3 %).
Na meziroční růst cenové hladiny měly v dubnu největší vliv ceny v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje, kde kromě již výše zmíněného vzrostly ceny másla o 28,8 %, kávy o 20,4 % a kakaa o 18,9 %. Další v pořadí vlivu byly ceny v oddíle bydlení, kde se kromě nákladů vlastnického bydlení zvýšily ceny nájemného z bytu[2]) o 5,9 %, výrobků a služeb pro běžnou údržbu bytu o 3,4 %, vodného o 4,2 %, stočného o 3,7 % a tepla a teplé vody o 4,9 %. Ceny elektřiny meziročně klesly o 4,7 % a zemního plynu o 8,9 %. V oddíle stravování a ubytování byly vyšší ceny stravovacích služeb o 4,7 % a ubytovacích služeb o 8,2 %. Na meziroční snižování celkové cenové hladiny v dubnu působily především ceny v oddíle doprava, kde klesly ceny pohonných hmot a olejů o 13,4 %.
Náklady vlastnického bydlení (imputované nájemné) meziročně vzrostly o 4,1 % (v březnu o 3,6 %) zejména v důsledku růstu cen nových nemovitostí, a také růstu cen stavebních prací. Úhrnný index spotřebitelských cen bez započtení nákladů vlastnického bydlení byl 101,6 %. Ceny zboží úhrnem vzrostly o 0,2 % a ceny služeb o 4,7 %. Hladina bazického indexu spotřebitelských cen k základnímu období průměr roku 2015 byla v dubnu 154,2 % (v březnu 154,4 %). Míra inflace vyjádřená přírůstkem průměrného indexu spotřebitelských cen za posledních 12 měsíců proti průměru předchozích 12 měsíců byla v dubnu 2,5 % (v březnu 2,6 %).
Mohlo by vás zajímat: Vlog Petra Zámečníka: Co bylo příčinou finanční krize v roce 2008
Harmonizovaný index spotřebitelských cen
Podle předběžných výpočtů HICP v dubnu v Česku meziměsíčně klesl o 0,1 % a meziročně o 1,7 % vzrostl (v březnu o 2,7 %). Podle bleskových odhadů Eurostatu byla meziroční změna HICP v dubnu 2025 za Eurozónu 2,2 % (v březnu také 2,2 %), v Německu 2,2 % a na Slovensku 3,9 %. Nejvyšší byla v dubnu v Estonsku (4,4 %) a nejnižší ve Francii (0,8 %). Podle předběžných údajů Eurostatu byla meziroční změna HICP 27 členských zemí EU v březnu 2,5 %, což bylo o 0,2procentního bodu méně než v únoru. Nejvyšší byla v březnu v Rumunsku (5,1 %) a nejnižší ve Francii (0,9 %).
„Inflace v Česku byla v dubnu nejnižší za více než sedm let, meziročně 1,8 procenta, takže se poprvé za sedm let ocitá pod cílovou hodnotou České národní banky. Naposledy byla v meziročním vyjádření nižší než letos v dubnu v březnu 2018. Analytici přitom nyní v dubnu očekávali inflaci mírně nad dvěma procenty. Oproti březnu zmírnil meziroční růst cen potravin a zvýraznil se propad cen energií, takže ani o něco vyšší cenový nárůst v oblasti služeb příznivý obrázek nezkalil. Lze proto čekat, že by na svém zasedání tento týden ČNB mohla své úrokové sazby snížit. Koruna v reakci na nečekaně nízkou inflaci, nejnižší za více než sedm let, viditelně oslabuje. Byť se stále drží pod úrovní 25 Kč za euro. Klesající inflace není jen dobrou zprávu. Odráží také útlum, kterým stále prochází tuzemský průmysl, nejnověji kvůli hrozbě obchodních válek. Odráží také pokles cen pohonných hmot, tedy ropy, který je z nemalé části důsledkem opět hrozby globálního ekonomického zpomalení, plynoucí aktuálně rovněž především z hrozby obchodních válek,“ uvedl ekonom Lukáš Kovanda.
Mohlo by vás zajímat: Hank Greenberg: Veterán z Normandie a legenda pojišťovnictví slaví 100 let
Jádrová inflace se na dubnovém zpomalení inflace nepodílela
Výrazné zvolnění růstu spotřebitelských cen v dubnu na 1,8 % meziročně z březnových a únorových 2,7 % bylo potvrzeno. Zpomalení především odráží meziměsíční pokles cen potravin v kontrastu s jejich loňským nárůstem, nižší ceny alkoholu a pohonných hmot a rovněž nižší ceny elektřiny. „Prozatím je ze sezónně očištěných dat patrné, že pokračuje silný růst imputovaného nájemného a k dubnovým tahounům se přidávají dovolené, nákup automobilů a zůstávají tam stravovací služby a ostatní zboží a služby (viz graf 3). Růst skutečného nájemného zpomalil, ale zůstává svižný (0,3 % MoM po s.o.). Jádrová inflace v kontrastu s celkovou inflací naopak mírně zrychlila tempo svého růstu na 2,6 % meziročně z 2,5 % zaznamenaných v předchozích třech měsících. Stále vyšší dynamika růstu jádrové inflace a případná korekce cen potravin budou pravděpodobně bránit výraznějšímu zpomalení růstu spotřebitelských cen pod naši současnou predikci 2,4 % v letošním roce,“ řekl Jaromír Šindel, hlavní ekonom ČBA.
„Po sezónním očištění jádrové inflace sice mírně zpomalila k 0,21 % meziměsíčně z průměrného růstu o 0,27 % v prvních třech měsících letošního roku. To ovšem s anualizovaným růstem o 2,5 % zůstává nad cílem ČNB (ovšem celkové inflace). Sezónní očištění vypadá pro duben poněkud pošramoceně, ale detaily poukazují na silnější meziměsíční růst jádrových služeb (bez imputovaného nájemného) než v předchozích třech měsících doprovázený mírně akcelerací imputovaného nájemného. Pokračující růst jádrové inflace, a zvláště v segmentu služeb, představuje pro ČNB jestřábí signál je tak tak v souladu s vyšší FRA křivkou, která v posledních dnech reflektuje pohyb v zahraničí (CZK FRA 12x15 opět přes 3 %, EUR přes 1,8 %). Jestřábí signál může být tlumen negativními zprávami z ekonomiky. Mezi ně nepatří silná březnová ekonomická aktivita, ale vyšší podíl registrovaných nezaměstnaných by mohl (včetně absolventů a mladistvých). Ovšem prozatím se nárůst registrované nezaměstnanosti neprojevuje v ostatních indikátorech trhu práce, ale očekávání zaměstnanosti zůstávají spíše v negativním teritoriu,“ dodal Jaromír Šindel.
Mohlo by vás zajímat: Ministerstvo dopravy plánuje nové silnice a rychlodráhy. Sci-fi, nebo realita?
„Jádrová inflace se oproti březnu zvýšila jen nepatrně na 2,6 %, tato zdánlivá stabilita však skrývá protichůdné pohyby. Na jedné straně zrychlil růst cen tržních služeb (4,5 %), na druhé straně se zastavil růst cen jádrového zboží. V oblasti cen tržních služeb narůstá příspěvek imputovaného nájemného, které vyjadřuje náklady vlastnického bydlení. Ty nyní rostou meziročně o 4,1 %. Zesílil však i růst dalších položek, například cen dovolených či letecké dopravy. Tento vývoj naznačuje, že i přes stávající nízkou hodnotu celkové inflace není cenový vývoj v oblasti služeb plně stabilizován a nadále vyžaduje opatrný přístup k měnové politice. V následujících měsících očekáváme, že se inflace bude držet mezi 2 a 3 %. V příštím roce klesne k 2% cíli ČNB,“ doplnil vývoj Jakub Matějů, náměstek ředitele pověřený řízením sekce měnové ČNB.
[1]) Zrychlení/zpomalení růstu meziročního cenového indexu je rozdíl mezi aktuálním a předchozím meziročním indexem. Je proto závislé na změně aktuálního meziměsíčního indexu a zároveň na změně základny – meziměsíčního indexu (růstu/poklesu) ve stejném měsíci loňského roku.
[2]) Nájemné z bytu zahrnuje jak nově uzavřené smlouvy, tak i stávající.
Komentáře
Přidat komentář