Poslanci schválili možnost řídit auta od 17 let


			Poslanci schválili možnost řídit auta od 17 let
30.6.2023 Spektrum, Škody

Novela zákona o silničním provozu zjednodušuje bodový systém a zpřísňuje sankce za nejzávažnější přestupky. Zavádí zároveň povinný preventivní program pro začínající řidiče, kteří se dopustí závažného porušení pravidel silničního provozu. Návrh, který ve 3. čtení schválila Poslanecká sněmovna, také umožnuje řídit auto už od 17 let pod dohledem mentora. Novela nyní poputuje k projednání Senátu. Pokud projde i zde a podepíše ji prezident republiky, bude platit od roku 2024.

„Nový bodový systém jasně rozliší přestupky vážné od těch bagatelních. Závažnější přestupky bude postihovat přísněji. Naopak za menší prohřešky řidiči nezaplatí na pokutách tolik. Cílem je citelně postihovat vědomé porušování předpisů, které ohrožuje ostatní účastníky silničního provozu,“ říká ministr dopravy Martin Kupka.


Mohlo by vás zajímat: ČAP: Tiskovým mluvčím asociace se stane Tomáš Pavlík


Oproti minulému volebnímu období, kdy se novela bodového systému zadrhla v Poslanecké sněmovně, obsahuje návrh zákona dvě novinky: Možnost řídit auto od 17 let pod dohledem mentora, tzv. L17 a řidičák na zkoušku po dobu 2 let od získání prvního řidičského oprávnění nehledě na věk řidiče. „V prvních dvou letech bude pro řidiče platit odlišný režim. Pokud spáchají jeden ze závažných přestupků, za který dostanou zákaz řízení nebo šest bodů, musejí se podrobit dvěma konkrétním školícím nástrojům – dopravně psychologickému pohovoru a školení začínajících řidičů,“ vysvětluje ministr dopravy.

„Každou 10. nehodu zaviní řidiči s praxí do 2 let. Ti do 24 let věku jsou přitom celkově 2,5krát rizikovější. Řidičák na zkoušku je potřebný a správný mix preventivních opatření. Dnešní přijetí novely je jednoznačně koncepčním krokem k vyšší bezpečnosti na silnicích,“ uvedl výkonný ředitel ČAP Jan Matoušek. 


Mohlo by vás zajímat: Zkusila to čtvrtina. Rizikových uživatelů drog je v Česku téměř 45 tisíc


Novela zavádí nově pouze tři sazby bodů podle závažnosti, a to 6, 4 a 2 body, oproti nynějším pěti různým sazbám. U závažných přestupků se zvyšují sazby blokových pokut na místě, které už nebudou moci být jen symbolické. Ve správním řízení se zvyšují horní hranice sazeb pokut, tak aby bylo možné přihlédnout k vysoce nebezpečnému chování v silničním provozu. U závažných přestupků se prodlužuje i délka doby, po kterou řidič nesmí řídit.

Poslanci schválili možnost řídit auta od 17 let 1
 
Pokud o to řidič požádá, bude automaticky informován o každém záznamu bodů prostřednictvím SMS, e-mailu, nebo prostřednictvím datové schránky. Stav bodů lze již nyní zjistit přes Portál dopravy.
Na besip.cz naleznete podrobnější informace. Sekci Nový bodový systém jsme umístili nahoru na hlavní stránku.


Mohlo by vás zajímat: 1Q 2023: Zurich roste v neživotním pojištění. Talanx má čistý zisk 31,3 %


5 let je možné vyměnit si řidičský průkaz kdekoliv

Už 5 let mohou lidé podávat žádosti o vydání, výměnu či si vyzvednout svůj nový řidičský průkaz na jakémkoliv obecním úřadě obce s rozšířenou působností. Rozvolnění místní příslušnosti zavedlo Ministerstvo dopravy k 1. červenci 2018. Od té doby si cestu do místa svého trvalého bydliště kvůli vyřízení věcí spojených s řidičskými průkazem ušetřilo více jak půl milionu lidí. K žádosti o řidičský průkaz zároveň žadatelé již nemusejí přikládat papírovou fotografii, systém automaticky nahrává nejnovější digitální fotografii, kterou má stát k dispozici, případně žadatele vyfotí úředník přímo na místě. Tudíž již téměř 4 miliony občanů ušetřilo jak za fotografii samotnou, tak i cestu k fotografovi. 

„Jedním z hlavních cílů digitalizace státu je šetřit lidem čas a peníze. Toho dosahujeme, neboť žadatelé o řidičské průkazy si ušetří cestu, čas a i peníze za nutnost pořídit si papírové průkazové foto nebo cestu do místa trvalého bydliště. V případě podání žádosti elektronickou cestou si dokonce ušetří jednu cestu na úřad úplně. Jsem rád, že právě resort dopravy patří mezi  průkopníky digitalizace u nás, ve které stále pokračujeme. Nejen že si můžete o nový řidičský průkaz zažádat on-line skrze Portál dopravy, ale dále se chceme zaměřit například i na on-line vyřizování změn v registru vozidel. Směřujeme také k tomu, aby řidiči u sebe při řízení od 1. ledna příštího roku nemuseli mít řidičský průkaz vůbec,“ nastiňuje další digitalizační plány resortu dopravy ministr Martin Kupka.


Mohlo by vás zajímat: Kdo se stal novým finančním ředitelem Generali České pojišťovny?


Od 1. července 2018 platí rozvolnění místní příslušnosti a digitalizaci fotografií. Do 29. června letošního roku využilo možnosti požádat si mimo své trvalé bydliště 527 939 řidičů. Celkově u 4 milionů žádostí byla využita fotografie z registrů státu, případně ta, která byla pořízena přímo při vyřizování žádosti.

K vydání nového řidičského průkazu stačí přijít s platným průkazem totožnosti a současným řidičákem na jakýkoli obecní úřad obce s rozšířenou působností. Výměna řidičského průkazu za nový ve standardní lhůtě do 20 dní je zdarma. V případě, že řidič využije vydání v expresním termínu do 5 pracovních dnů, vyjde ho výměna na 700 korun. Ve všech případech je možné využít i elektronickou žádost o vydání nového řidičského průkazu přes nový Portál dopravy. Při elektronické žádosti si řidič vybere pouze to, na kterém úřadu si chce svůj nový řidičský průkaz vyzvednout. Vybrat si může z kteréhokoliv z 206 obecních úřadů obcí z rozšířenou působností; jejich seznam najdete na webu Ministerstva dopravy. Podání elektronické žádosti je velmi rychlé, nezabere více než pár minut a všechny údaje má žadatel v systému již předvyplněné.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články