Postřehy Evy Gmentové: Odborné zkoušky jako prubířský kámen trhu


			Postřehy Evy Gmentové: Odborné zkoušky jako prubířský kámen trhu
11.9.2019 Spektrum

Nové zkoušky odborné způsobilosti pro sféru pojišťovnictví důrazně klepou na dveře. Mnozí si po jejich prostudování uvědomili, že se bude jednat o poměrně náročnou studijní záležitost. Co si o nových zkouškách myslí specialistka na vzdělávání v oblasti korporátního pojištění ze společnosti E.G.I. Education Grow Insurance Eva Gmentová?

Už jste slyšeli slovo HEDGING? Angličtináři určitě. No a my, kteří se pohybujeme na poli pojištění, také. Jedná se přece o zajištění. Jenže není zajištění jako zajištění, není hedging jako hedging. Hedging, který je zmiňován v testových otázkách ke splnění odborné způsobilosti, spočívá v přenesení rizika na jiný subjekt. A co teprve zahedgeování – to už je slovo na zlomení jazyka.

A tady pozor, nepřekládejte jej do češtiny jako zazajištění, stále se jedná o jedno a totéž zajištění. A jak funguje takové zahedgeování úrokového rizika? Určitě je mezi vámi, kdo tento článek čtete, pár takových, kteří definici zahedgeování úvěrového rizika z fleku vystřihnou tak, že to pochopím i já. No, ale teď už asi počtvrté čtu stať „odůvodnění“ v testových otázkách a nechápu absolutně nic. Tedy chápu jediné, že pokud půjdu dělat zkoušku z životního pojištění, budu si pamatovat zkratku FRA kontrakt, a mám to!

Jenže kolik takových otázek z kategorie španělská vesnice soubor obsahuje? Kolik zkratek a pomůcek k zapamatování budou muset žadatelé o zkoušku zvládnout?


Mohlo by vás zajímat: Ekonomiky v EU většinou rostly


Nechala jsem si vytisknout všechny testové otázky ke zkoušce č. 9 – Kombinace životního pojištění a velkých rizik. V copy centru, kde jsem byla, mi je svázali do šanonu. Je jich 753 stran. Je to těžký šanon, nejen svou vahou. Teď kamkoliv se přemisťuji, vláčím šanon s sebou. Vláčím ho proto, že si všechny otázky postupně procházím, abych případně doplnila studijní materiály. Stává se, že se začtu. Jako dnes. Hedging čtu stále dokola, ale moudrá z toho nejsem.

A co teprve efekt páky? Nezapomeňte ho využít u „futures“ kontraktů! A což expirace a životnost opce, znáte rozdíl? Já ne. A víte, jak vysokou pokutu dostane řidič, když nepředloží zelenou kartu? A jak se zobrazí v rozvaze zaplacení faktury dodavateli? 753 stran není jen násobek gramáže papíru, je to násobek těžkých otázek.

Raději se tedy vrátím ke studiu dalších témat; „Co se nepovažuje za vozidlo podle zákona č. 168/1999 Sb., o pojištění odpovědnosti za újmu způsobenou provozem vozidla?“ a zaškrtnu invalidní vozík. U otázky, na kolik může pojistitel snížit pojistné plnění, pokud došlo k trvalým následkům úrazu následkem toho, že pojištěný požil alkohol nebo požil návykovou látku nebo přípravek tuto látku obsahující, si budu pamatovat, že na jednu polovinu. Pro jazykozpytce jen podotýkám, že tu krkolomnou otázku jsem nevymyslela ani nenapsala, jen ji cituji.


Mohlo by vás zajímat: Jak bude vypadat svět v roce 2040?


Dnes, 1. září, kdy píšu tenhle článek a před sebou mám otevřený šanon s otázkami, je 1. prosinec 2020 ještě v nedohlednu, asi jako letošní Vánoce. Jenže v obchodech už vybalili vánoční zboží, čokoládové čerty a Mikuláše. Čas se nezastaví a je neúprosný. Až začnou za rok regály opět plnit čokoládové vánoční figurky, bude pozdě přemýšlet, kdy dělat zkoušku a hlavně kdy se na ni připravit.

Štěstí přeje připraveným nebo těm, kdo ovládají rychločtení či mají fotografickou paměť. Ať už patříte k jedné, druhé či třetí skupině, nebo jste o zkouškách ještě ani nezačali přemýšlet, natož se jich bát, pak věřte, že klíčem k úspěchu je obyčejné rozhodnutí, že to zvládnete. Stačí chtít. Hodně štěstí!

Ing. Eva Gmentová, LL.M.
Specialista na vzdělávání v oblasti korporátního pojištění
Zakladatelka E.G.I. Education Grow Insurance

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články