Postřehy Evy Gmentové: Kolik profesionálů prokáže odbornou způsobilost?


			Postřehy Evy Gmentové: Kolik profesionálů prokáže odbornou způsobilost?

Pilotní testování zkoušek odborné způsobilosti, kterého jsem se předminulý týden zúčastnila na půdě ČNB, ukázalo, že nejsme všichni ve svém oboru tak kovaní, jak si Ministerstvo financí a Česká národní banka představují.

Pilotní testování zkoušek odborné způsobilosti, kterého jsem se předminulý týden zúčastnila na půdě ČNB, ukázalo, že nejsme všichni ve svém oboru tak kovaní, jak si Ministerstvo financí a Česká národní banka představují.

Pravdou je, že ne všichni jsme se na testování poctivě připravovali. Já jsem si přečetla všech 470 stran otázek a případových studií, ale v případě životního pojištění mi to nebylo moc platné. Otázky a případové studie z životního pojištění a investování byly pro mne – a nejen pro mne – kamenem úrazu. Někteří účastníci si šli testy prostě jen zkusit v bláhové představě, že je nemůže nic nezaskočit.

Zkusili to a zjistili, že mají mezery, hlavně v zákonných ujednáních a znalostech zákonů obecně. Je celkem pochopitelné, že když máte nějak nastavený produkt, nic vás nenutí cokoli dalšího k tomu studovat. Jenže například otázky z pojištění vozidel, tedy notoricky známého a jasného produktu, a především případové studie z pojištění vozidel ukázaly, jak je tato představa lichá.


Mohlo by vás zajímat: Postřehy Evy Gmentové: Pojištění se Sandrou Bullock? Proč ne!


Záměr Ministerstva financí a ČNB je zcela evidentní: mít v oboru nejen zkušené odborníky, ale i vzdělané a zodpovědné profesionály. A já souhlasím. Tento obor potřebuje získat prestiž. Potřebuje mít u veřejnosti vyšší kredit než dosud. Proto vnímám zkoušky z odborné způsobilosti jako něco, co je potřeba.

A tato zkušenost mě v tom utvrdila. Bohužel, a o to je to smutnější, se moje zkušenost netýká jen tak nějakého zprostředkovatele, ale konkrétní a poměrně velké nejmenované pojišťovny. Její vnímání nového občanského zákoníku je na pováženou, a možná víc než to! Nejenže zaslaná pojistná smlouva na pojištění odpovědnosti za škodu neodpovídala nabídce, ale podmínky, které byly klientovi ve smlouvě nastaveny a na které nebyl předem upozorněn, byly zcela mimo rámec zákona. Dvě porušení nového občanského zákoníku jedním úkonem.


Mohlo by vás zajímat: Pojišťovna roku: Vyhlášen 19. ročník odborné ankety. Galavečer 14. května


Změna v nabídce je novou nabídkou, to za prvé, a uložení povinností nad rámec zákona je prostě nezákonné. A já se teď ptám: Jak budou pracovníci této pojišťovny schopni splnit požadavky odbornosti, když ani jejich právní oddělení, které produkt zpracovalo, není schopno dodržovat zákon? A jak dnes tito pracovníci fungují v režimu zákona o distribuci pojištění a zajištění? Ten platí již od 1. 12. 2018, a dnes máme začátek dubna.

Nebudu nikomu sahat do svědomí. Možná se v tom někdo najde a začne o sobě přemýšlet. Já budu dál doufat, že zkoušky z odborné způsobilosti očistí tento obor od nekalých praktik, a to nejen ze strany zprostředkovatelů.

Ing. Eva Gmentová, LL.M.
Specialista na vzdělávání v oblasti korporátního pojištění
Zakladatelka E.G.I. Education Grow Insurance

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Odborná způsobilost

Evunice,  28. 5. 2019

Upřímně, zkoušky nic nevyřeší,  začít by se mělo u produktů ne u jeho distribuce. V době kdy si velké procento lidí sjedná většinu smluv na internetu bez jakýchkoliv znalostí je to jen další výmysl.

Související články