Postřehy Evy Gmentové: Na co láká Mutumutu?


			Postřehy Evy Gmentové: Na co láká Mutumutu?
31.10.2018 Spektrum, Produkty

Nejspíš si někteří z vás všimli, že billboardy, reklamní plochy a internet zaplavila reklama na Mutumutu – zdravé životní pojištění. I já jsem si reklamy na tramvajové zastávce všimla. Nedalo mi to a hned jsem gúglila, o co jde.

Tak za prvé Mutumutu na svých stránkách říká, že pojištění sjednáte on-line a bez pojišťováka. To půjde jen těžko, protože Mutumutu je VPA Komerční pojišťovny, tedy je samo pojišťovák jako vyšitý. Výhradní pojišťovací agent pracující na základě smlouvy s pojišťovnou není ničím jiným než pojišťovákem, tudíž se jedná o zavádějící informaci, která mate zájemce o pojištění hned na první stránce.

Mutumutu na svém webu tvrdí, že nejsou pojišťovnou, že jsou spravedlivým pojištěním, ale ani to není pravda. Jsou jen zprostředkovatelem pojišťovny, jejíž produkt prodávají. Ale o tom se dočtete až v dokumentu nazvaném Informace pro klienta – pokud jej tedy otevřete.


Mohlo by vás zajímat: Sloupek Kateřiny Lhotské: Docela povedený InsurTech…


Dále na svém webu Mutumutu slibuje dvoustránkovou smlouvu, kterou nazývá Dohodou o pojištění, bez hvězdiček a poznámek pod čarou. To je možná pravda, pokud se jedná o samotnou Dohodu, ale když sjedete až na konec informací, dojdete k dokumentům ke stažení, kterými jsou kromě vzorové Dohody o pojištění také Informace pro zájemce, Prevenční program, Příručka k pojištění nahrazující pojistné podmínky a dokument Odstoupení od pojištění – jinak řečeno hodně dalších dokumentů, bez kterých není Dohoda o pojištění, potažmo pojistná smlouva, ničím. Už proto, že se uvedenými dokumenty řídí.

Mimochodem jen Příručka o pojištění, jinak VPP, má 6 hustě popsaných stran. Je pravdou, že jich nejsou stovky, jak slibují na webu, ale i zde je samozřejmě kapitola, která je věnována zániku pojištění, výlukám a povinnostem, přestože na stránkách Mutumutu se mluví o pojištění bez výpovědní lhůty a bez sankcí. Bohužel opět zavádějící informace pro klienty.

Co mě poněkud děsí, je Dohoda o pojištění místo Pojistné smlouvy. Nejsem sice právník, ale něco o právu vím. Tudíž vím i to, že dohoda není totéž jako závazkový vztah. Pojistné smlouvy spadají do závazkového práva, konkrétně do závazků ze smluv odvážných. Závazek a dohoda není to samé už z podstaty věci. Uklidňuje mě jen to, že Příručka o pojištění slibuje, že pojištěný obdrží Potvrzení neboli Pojistku. Ale přesto se mi zdá, že změna názvu na Dohodu o pojištění je jen klička, která obchází povinnosti dané občanským zákoníkem ve vztahu k pojištění a smlouvám, a ke smlouvám uzavíraným přes internet zvlášť.


Mohlo by vás zajímat: Pojišťovny zaspaly digitalizaci. Teď kypí láskou k InsurTechu


Jednoduché sjednání on-line je super, jen je potřeba zájemcům o toto úžasné životní pojištění, které slibuje vrácení peněz, pokud se o sebe klient stará, říci, aby si přečetli všechny ty dokumenty, a pokud jim nebudou rozumět, jako například frázi „a jiné důvody dle občanského zákoníku“, tak holt člověče sorry. Naletěl jsi na „jednoduché“ a „jasné“ a „zdravé“ a „bez kliček“ a „bez dalších příplatků“. Není nad pěkná hesla.

Smutné je, že motto tohohle produktu operuje s hanlivým vnímáním povolání „pojišťováka“, které se drží v obecném povědomí. Proč to tak je, je nasnadě. Je to kvůli podobným praktikám oblbujícím lidi.

Na závěr mi nezbývá než se pozastavit nad tím, proč tak agresivní kampaň těsně před účinností nového zákona? Že by zákon o distribuci pojištění do nového produktu a způsobu jeho sjednávání házel vidle?

Ing. Eva Gmentová, LL.M.
Specialista na vzdělávání v oblasti korporátního pojištění
Zakladatelka E.G.I. Education Grow Insurance

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

vyváženost

Jaromír Šeps,  20. 11. 2018

Jedná se o regulované podnikání, bez pojišťovny si tedy nic nepořídíte.  Asi bych si tu legislativu ještě nastudoval. Vyváženější informace najdu třeba rovnou na vašem serveru https://www.opojisteni.cz/tema/revoluce-se-nekona-ma-se-trh-presto-mutumutu-obavat/

Mutumutu od diletanta

Jaroslav Vostatek,  6. 11. 2018

Díky za seriózní právní analýzu Mutumutu! Všechno se musí umět.
S pozdravem
Jaroslav vostatek

Související články