Příčina smrti: vzduchotechnika


			Příčina smrti: vzduchotechnika
2.4.2010 Spektrum

Každý den desítky tisíc lidí pracují v prostředí, které je zdravotně závadné, jež poškozuje jejich zdraví, aniž by si tuto situaci uvědomovali. Ono riziko představují všechny budovy, či továrny, kde je cirkulace vzduchu zajišťována prostřednictvím vzduchotechnického potrubí. Na semináři společnosti Goldbaum to uvedl MUDr. Daniel Havránek ze společnosti ČE-NOVAcz.

„Legislativa našeho státu přikazuje pravidelné revize elektrických rozvodů, revize plynu, hasební techniky, ale z hlediska revize, údržby a hygienické péče o rozvody vzduchotechniky není přikázáno naprosto nic,“ uvedl Havránek a zdůraznil, že pojišťovny si pro životní pojištění člověka prověří po zdravotní stránce, ale už je nezajímá, v jakém prostředí pracuje.

Zásadním problémem je to, že do vzduchotechnického potrubí není vidět. Pokusíme se vám v krátké době zprostředkovat obrázky vzduchotechniky, které byly k vidění na semináři. Například v jistém světoznámém hotelu jsou špínou zanesené rozvody přímo nad výdajovými pulty s jídlem. Malá „samohybná“ kamerka, která tyto snímky pořídila, se nakonec doslova utopila v mastnotě... Hotel přesto odmítl odborné vyčištění rozvodů. Vedení rozhodlo, že vzduchotechniku vyčistí kuchaři za pomoci hadrů a smetáků...

Další problém

Druhým zásadním problémem je to, že u nás nemá lidský život a zdraví téměř žádnou cenu, o čemž svědčí i náhrady škody uznané soudy za ztrátu lidského života v částkách okolo 400 000,-Kč.

Většina zaměstnavatelů sice odpovídá za pracovní úrazy, způsobené v rámci pracovní doby, ale zásadně odmítá přijmout odpovědnost za poškození či ztrátu zdraví, způsobenou pobytem ve zdravotně závadném pracovním prostředí.

Jak fungují rozvody vzduchotechniky

Cirkulaci vzduchu v mnoha budovách, objektech a továrnách zajišťuje dosti složitý systém vzduchotechnického potrubí. Tento systém se dá zjednodušeně popsat tak, že na jedné straně je do systému nasáván vzduch a na druhé straně je vyfukován ven, a celý tento proces je zajišťován nějakým hnacím systémem. Na vstupu vzduchu do vzduchotechnického potrubí jsou umístěny prachové filtry, čímž by měla být zajištěna čistota vzduchu. Vzduch je pak buď ohříván, či chlazen a dostává se do jednotlivých částí budov, pro jednoduchost si můžeme představit například místnost kanceláře.

V takové kanceláři je celá řada otvorů krytých mřížkami, ze kterých proudí vzduch, a také celá řada otvorů, kterými je vzduch opět odváděn z místnosti ven. Zde se každý člověk může snadno přesvědčit o tom, že na těchto mřížkách žádné filtry nejsou. Podíváte-li se na povrch stolů, skříní, či regálů, zjistíte, stejně tak jako doma ve svém bytě, že se zde každý den usazuje velké množství prachu. Všechen tento jemný prach se samozřejmě dostává do rozvodů vzduchotechniky, kde se ukládá.

Představte si, že byste například 1 rok ve svém bytě neutírali prach. Za rok se v takovém bytě budou válet chuchvalce prachu a nebude v něm možné dát bydlet.

Málokdo si uvědomuje, že v České republice jsou vzduchotechnická potrubí, která se nečistí mnoho let,“ vysvětluje Havránek a dodává: „Ale to zdaleka není všechno: lidé dýchají, mluví, kašlají. Vydechované plyny jednak obsahují velké množství vody, jednak i u zdravého jedince obsahují celou řadu mikroorganismů, které jsou vázány na vodní kapičky ve vydechovaném vzduchu, a pak se váží i na prachové částice. Každým kýchnutím se navíc vytváří aerosolový oblak o velikosti dva metry krychlové, které podle zdravotního stavu kýchajícího či kašlajícího člověka mohou obsahovat až stovky tisíc infekčních původců chorob.“

Tohle všechno jednak cirkuluje v dané místnosti, jednak se dostává do vzduchotechnického potrubí.

Nemoci v rozvodech na startovní čáře k lidem

„Nyní si představte, že do stejných rozvodů vzduchu jsou napojena většinou i ta potrubí, která slouží k odvětrání toalet a umýváren. Existuje celá řada nemocí, včetně některých typů infekční hepatitidy, které se přenášejí alimentární cestou, což znamená, že i touto cestou jsou vylučovány mikroorganismy, jež tato onemocnění způsobují,“ říká Havránek.

Každé spláchnutí vytváří opět aerosolový oblak plný infekčních agens, který se v ovzduší udrží i několik hodin, což jednak znamená, že toto lidé vdechují a jednak to znamená, že i toto vše se dostává do těchto rozvodů.

„Pro další pochopení problematiky je důležité si uvědomit, že rozvody vzduchotechniky představují dokonalý mikrosystém, ve které jsou udržovány ideální podmínky pro přežívání a množení těchto mikroorganismů,“ zdůrazňuje Havránek.

Je zde vlhko, neboť cirkulující vzduch obsahuje vodní páry.

Je zde stabilní prostředí se stabilní teplotou.

Usazuje se zde prach, který společně s vlhkostí vytváří ideální podmínky pro uchycení mikroorganismů.

Je zajištěný pravidelný přísun nových mikroorganismů.

Je zajištěna výživa těchto původců choroby, což platí zejména pro plísně.

Toto prostředí je po mnoho let neudržované, což znamená, že se životní podmínky pro mikroorganismy nestále zlepšují.

Je zajištěno šíření mikroorganismů do dalších částí systému. Pro plísně to znamená, že je zajištěno šíření jejich výtrusů, tedy mají ideální podmínky pro svoje množení.

Druhá část vyjde zítra

 

Share/Bookmark

Zdroj: Dagmar Šístková

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Vzduchotechnika

16. 4. 2010

Vážený pane Ježku,

ke zveřejněním fotogafií dojde v nejbližší době, redakci oPojištění.cz se podařilo ony fotografie získat. Sledujte i nadále oPojištění.cz!

Konečně

Karel Ježek,  2. 4. 2010

Konečně se někdo vyjádřil k problému, o kterém přemýšlím už léta, kdykoliv se podívám na ony mřížky, které pomyslně okrývají důmyslné přístroje na čištění a rozvod či regulaci vzduchu. To, že nefungují, vím, ale že škodí, to stojí za důkladný rozbor! Kéž by někido několik takových semenišť rozebral a nafotil a uveřejnil!

Související články