Rakouské ženy dostávají o 40 % nižší důchod než muži


			Rakouské ženy dostávají o 40 % nižší důchod než muži
24.4.2018 Spektrum, Zahraničí

Překvapivé zjištění přišlo ze sousedního Rakouska. Ženy mají v průměru o 40 % nižší důchod než muži – a to i přesto, že pracovaly také dlouhá desetiletí.

Příklad z praxe: Alexandra L., specialistka marketingu, má poloviční úvazek. Její muž je hlavním živitelem rodiny. Dvojnásobná maminka Alexandra byla nějaký čas na rodičovské dovolené a změnila práci. Nedávno vyprávěla ve vysílání rakouské televizní stanice ORF jako o své noční můře, když dostala zprávu od úřadu důchodového zabezpečení. V té stálo, že kdyby šla nyní do penze, obdržela by měsíčně 726 eur brutto. Pokud bude i nadále pracovat jen na částečný úvazek a nikoli na plný, tato částka se už o moc nezvýší.

Méně peněz pro ženy už na startu v prvním zaměstnání

Experti varují, že dlouhodobá práce na částečný úvazek a přerušení výdělečné aktivity kvůli péči o děti a rodinu mohou v nejhorším scénáři vést až k chudobě ve stáří. Protože ženy vydělávají od začátku výrazně méně než muži. A nejpozději ve 30 letech – což je průměrný věk narození prvního potomka – se příjmové nůžky podstatně rozevírají. Podle statistik rakouského sociálního zabezpečení dostávají ženy v průměru penzi 904 eur hrubého měsíčně, zatímco muži jsou na tom s částkou 1 466 eur o 62 % lépe.


Mohlo by vás zajímat: Rakouské páry: Společný život, ale oddělené finance


Málo žen myslí na zadní kolečka

Přes tato drastická čísla spoléhá řada žen při zabezpečení na stáří na stát nebo na svého partnera. To tvrdí i studie Swiss Life Select, kterou realizoval ve spolupráci s GfK v loňském roce. Podle výsledků jen 15 % rakouských žen podniká aktivně nějaké kroky k finančnímu zajištění v postproduktivním věku. „Jen málokdy se ženy věnují svému finančnímu plánování, protože na nich leží dvojnásobné zatížení – chodí do práce a pak se starají o rodinu a domácnost,“ komentoval závěry Christoph Obererlacher, CEO Swiss Life Select v Rakousku. Kromě toho mají ženy stále ještě zábrany věnovat se naplno finančním otázkám.

A proto je pořád většina Rakušanek nedostatečně zabezpečena nejen na stáří, ale i jinak v životě. Zatímco zpravidla není problém v oblasti soukromého zdravotního připojištění nebo u pojištění bydlení, jiná je situace u pojistné ochrany proti životním rizikům a pro případ pracovní neschopnosti. Tam studie shledala ještě velké mezery.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články