Čeho se obávají rakouští turisté na cestách


			Čeho se obávají rakouští turisté na cestách
7.3.2018 Spektrum, Zahraničí

Podle nejnovější studie asistenční služby Allianz Global Assistance (AGA) považují čtyři z deseti Rakušanů kriminalitu za největší nebezpečí na cestách v zahraničí. Nemoc a úraz nebo nehoda následují teprve s odstupem. Přitom všechna tato tři rizika byla ještě před dvěma lety uváděna respondenty výrazně častěji.

Při anketě před 2 lety byl úplně nahoře mezi obávanými strašáky terorizmus, když na stejnou otázku AGA odpovědělo takto více než 58 % dotázaných. Mezitím se strach tohoto druhu podstatně snížil. V posledních výsledcích se umístil terorizmus s 28,2 % na třetím místě. V lednu zveřejněný výzkum byl proveden loni v listopadu na vzorku 500 osob ve věku nad 18 let.

Kriminalita vévodí

Nejčastěji byla v aktuální anketě jako vysoké riziko zmiňována kriminalita (38,8 %), následována podstatně méně riskantním aspektem: zácpou komunikací (32,8 %). Onemocnění nebo nehoda a úraz byly teprve daleko za nimi se zastoupením 22,2, resp. 15,6 %. Právě tato dvě nebezpečí byla před dvěma lety obávána zhruba dvakrát tolik: 44,7, resp. 38,7 %.


Mohlo by vás zajímat: Video: Dítě vypadlo z okna. Zázračný zákrok policisty


V loňské anketě byla dále zmiňována často tato rizika: stávky, problémy leteckých společností, přírodní katastrofy nebo nepřízeň počasí. „Rakušané plánují své cesty do ciziny pečlivě. Jezdí tam, kde se cítí bezpečně, a také se na ně předem v mnoha ohledech připravují,“ shrnul výstupy studie rakouský šéf AGA Erik Heusel.

Jaké pojištění je v kurzu

Na dotaz ohledně pojistné ochrany v zahraničí odpovídalo 48,4 % respondentů, že se spoléhají na svoji kartičku zdravotního pojištění. Přibližně stejný podíl důvěřuje spíše své kreditní kartě, třetina členství v některém autoklubu.

Jen minoritní část disponuje na cestách tradičním cestovním pojištěním v krátkodobé (16,6 %) nebo dlouhodobé (roční) podobě (15,8 %). Asi desetina dotázaných na pojistnou ochranu nemyslí a nemá žádnou z jejích podob.


Mohlo by vás zajímat: Brexit může ohrozit pojišťovnictví na Gibraltaru


Příprava na cestu

Téměř všichni při přípravě na cestu myslí na to, aby si přibalili kartičku zdravotního pojištění, platební kartu a nejdůležitější léky. Více než 70 % respondentů uvedlo, že si s sebou berou i vlastnoručně sestavenou lékárničku první pomoci.

Před odjezdem necelé dvě třetiny respondentů pověří dohledem nad svým domovem nějakou blízkou osobu, téměř polovina z nich zapíná alarm. Svůj kufr zabezpečuje zámkem šest cestujících z deseti.

Pro devět z deseti je nezbytný mobilní telefon, v němž mají uložena všechna důležitá data a také kontakty, o něco méně dotázaných bere finanční rezervu v hotovosti. Podobný podíl (84,4 %) dbá i na potřebná očkování při cestách do exotických vzdálených zemí. A polovina rakouských turistů si na cestu do zahraničí bere i kopie důležitých dokumentů pro případ ztráty.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články