Terorizmus ovlivňuje dovolenou. Češi se bojí více než zbytek Evropy


			Terorizmus ovlivňuje dovolenou. Češi se bojí více než zbytek Evropy
13.6.2017 Spektrum, Pojistný trh

Z potenciálních rizik na cestách mají Češi podle aktuálního průzkumu Europ Assistance největší strach z teroristického útoku. Naopak nejméně se obávají přírodních katastrof. Pro Čechy je při výběru dovolené důležité hlavně klima a cena, naopak připojení k internetu nebo signál vyžaduje překvapivě jen 15 % z nich. Každý sedmý před dovolenou neřeší žádné zvláštní pojištění.

Rizika teroristického útoku se výrazně více obávají starší ročníky dovolenkářů. Češi mají na tomto poli větší obavy než zbytek Evropanů. Podle globálního průzkumu Europ Assistance Holiday Barometr 2017 zvažuje ve zbytku Evropy toto riziko 48 % lidí, ačkoli jsou v průzkumu zahrnuty i země, kde v posledních letech k některému útoku došlo. „Češi se naučili poměrně důsledně pojišťovat své zdraví. Na zdravotní rizika myslí více než zbytek Evropy. Ačkoli dovolenou aktivně tráví jen čtvrtina z nich, více než 80 % si pojištění před cestou sjedná,“ popisuje situaci Michal Egert z Europ Assistance.


Mohlo by vás zajímat: Video: Digitalizace jako téma konference Insurance Europe


„Obavy z teroristických útoků se v uplynulé sezoně promítly do návyků při cestách na dovolenou. Do popředí zájmu turistů se dostala dovolená v tuzemsku, Řecku, Španělsku, Itálii a Bulharsku,“ říká Iveta Hamarneh, vedoucí Katedry ekonomiky cestovního ruchu Vysoké školy obchodní v Praze, a doplňuje: „Loni došlo k propadu zájmu u destinací poznamenaných teroristickými útoky a politickým neklidem, letos ale mezi nejprodávanější letecké zájezdy opět patří i Egypt a Tunisko.“

Češi dají při výběru dovolené také na doporučení svých známých a přátel. Dobré reference jsou pro ně podstatnější než možnosti kulturního či sportovního vyžití v místě dovolené. 51 % Čechů tvrdí, že se na dovolené spíše obejdou bez připojení k internetu či signálu. Evropané se obecně snaží na dovolené „vypnout“ a téměř 68 % neřeší vůbec nic pracovního, každý pátý ale občas vyřídí nezbytný pracovní        e-mail třeba i z pláže.

Jaká rizika zvažujete při výběru letní dovolené?

Graf, europe

U 9 z 10 Čechů rozhoduje při výběru dovolené klima a cena. „Důležitým faktorem je pro Čechy i turistická infrastruktura a také dostupnost lokality. Zvažují, kolik času jim zabere cesta a jak bude náročná. Vlastním vozem se alespoň na jednu dovolenou letos chystá 72 % Čechů. Pojištění vozu před cestou však řeší jen čtvrtina,“ pokračuje Egert. 

„Zájem připojistit si vůz je jen o něco málo větší než zájem o pojištění zavazadla. Přitom odtah vozu ze zahraničí může vyjít na statisíce a povinné ručení zdaleka nestačí. Sjednaná asistenční služba navíc může zajistit klientovi náhradní vůz, a dovolená tím nemusí nutně končit. Celých 20 % Čechů před cestou využívá i možnosti pojistit si zájezd či letenky. Zdá se, že je to výsledek veřejně sdílených zkušeností se zkrachovalými cestovními kancelářemi. Lidé této možnosti pojištění využívají zejména při cestě mimo Evropu, tedy při cestě do vzdálenějších destinací,“ uzavíra Michal Egert.


Mohlo by vás zajímat:  Forbes: Ping An je nejsilnější pojistitel světa


Průzkum o dovolených v ČR provedla na reprezentativním vzorku české populace (520 respondentů) pro Europ Assistance společnost Ipsos. Dotazování probíhalo formou elektronického dotazníku na české populaci ve věku 18-65 let v květnu 2017. Europ Assistance Holiday Barometr 2017 je globální průzkum společnosti Europ Assistance, který letos už po sedmnácté proběhl mezi 10 000 respondenty v 10 zemích světa. Data se sbírala v březnu a dubnu 2017 prostřednictvím elektronických dotazníků.

Zdroj: Europ Assistance

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články