Teroristický útok v Manchesteru. Poroste poptávka po pojištění?


			Teroristický útok v Manchesteru. Poroste poptávka po pojištění?
2.6.2017 Spektrum, Zahraničí

Sebevražedný atentátník způsobil v Manchesteru smrt 22 lidí. Od roku 2012 odškodňuje oběti teroru britská vláda. Odškodnění může dosáhnout maximálně 500 000 liber na jednu oběť. Kromě toho by mohla být dotčena odpovědnost provozovatele akce, pokud se zjistí, že bezpečnostní opatření byla nedostatečná. Zrušení koncertů americké zpěvačky Ariany Grande je prý pokryto pojištěním.

Manchesterská teroristická událost je považována za nejzávažnější ve Spojeném království za posledních deset let. Atentátník se odpálil před koncertní halou v Manchesteru „podomácku“ vyrobenou výbušninou. Výsledek je tragický – 22 mrtvých a 59 zraněných. K útoku se na sociálních sítích přihlásil Islámský stát.

Po teroristických útocích v Paříži, Nice Bruselu a naposledy v Manchesteru se prý zvyšuje poptávka po pojištění pro případ terorizmu. Ve Francii dokonce existuje i fond pro odškodnění obětí terorizmu. Nároky na odškodnění z titulu teroristických činů v Paříži a v Saint-Denis v roce 2016 činily vůči tomuto fondu podle odhadu 300 – 350 milionů eur. Mnohé festivalové a jiné kulturní akce byly zrušeny. Velmi citelně byl zasažen francouzský turistický průmysl.


Mohlo by vás zajímat: Petr Jedlička: Nízké úrokové sazby jsou problém


Ve Spojeném království existuje pro odškodnění obětí terorizmu příslušný orgán CICA (Criminal Injuries Compensation Authority). Sídlí ve skotském městě Glasgow a celkem má 300 zaměstnanců. Odškodnění se stanovuje jako u úrazového pojištění se stupnicí výplat až do výše 250 000 liber. Bere se v úvahu rovněž ztráta příjmů a počítá se s náklady na pohřeb ve výši 2500liber. V každém případě platí maximální limit plnění ve výši 500 000 liber na jednu oběť. Žádosti o odškodnění musejí být předloženy nejpozději do dvou let od události. Na újmy způsobené osobám se specializuje ve Spojeném království řada advokátů, kteří nabízejí zastupování obětí před CICA, a to i na základě tzv. úspěchového honoráře, kdy je klient motivuje podílem na úspěchu ve věci.

Pokud jde o odpovědnost podnikatele, mohl by být v této souvislosti dotčen odpovědnostní pojistitel provozovatele arény v Manchesteru, která má maximální kapacitu 21 000 osob, popřípadě pořadatel koncertu. Z příslušné studie KPMG však vyplývá, že na trhu existující pojištění proti terorizmu zahrnuje pouze útokem přímo způsobené věcné škody. Ve stejném zdroji se uvádí, že globální (celosvětové) náklady vyvolané terorismem představovaly v roce 2015 cca 32 mld. dolarů, přičemž nepřímé náklady způsobené přerušením provozu byly podle odhadu mnohem vyšší.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články