ČPP odhalila v roce 2020 pojistné podvody za 59 milionů korun


			ČPP odhalila v roce 2020 pojistné podvody za 59 milionů korun
18.1.2021 Tiskové zprávy

Česká podnikatelská pojišťovna („ČPP“) a její specialisté odhalili v loňském roce pojistné podvody za 59 milionů korun. Objem uchráněné částky představuje ve srovnání s rokem 2019 dvojnásobek. Na tři čtvrtiny prošetřovaných případů připadá na oblast pojištění vozidel.

Za rok 2020 prošetřovali specialisté ČPP více jak 570 případů s podezřením na pojistný podvod. U již uzavřených případů představuje uchráněná hodnota částku v objemu 59 mil. Kč (za rok 2019 se jednalo o 660 případů za téměř 33,5 mil. Kč). Ve srovnání s rokem 2019 se v loňském roce zvýšila uchráněná hodnota téměř dvojnásobně. Nejvíce odhalených podvodů bylo v Praze, pomyslnou druhou příčku obsadily shodně kraje Moravskoslezský a Jihomoravský a třetí je Středočeský kraj.


Mohlo by vás zajímat: Sloupek Kateřiny Lhotské: Blackout už není jen teorie...


Pojistné podvody se dlouhodobě páchají především v oblasti pojištění vozidel. „Tři čtvrtiny prošetřovaných případů jsou právě z toho typu pojištění, ať již z povinného ručení nebo havarijního pojištění. Jedná se často o hrané a smyšlené dopravní nehody. Setkáváme se také s případy, kdy se škoda skutečně nastala, ale poškozený se snaží uplatnit a po pojišťovně chce zaplatit i ta poškození, která nesouvisí s dopravní nehodou a nastala již dříve,“ upřesňuje Dita Němečková z Úseku bezpečnosti ČPP.

A uvádí případ, který v uplynulém roce řešili specialisté z oddělení vyšetřování. „Motocyklista skutečně nehodu měl, přední kolo motorky na štěrku dostalo smyk a došlo k pádu na levou stranu. Vedle skutečného poškození motocyklu, ke kterému došlo při pádu, se snažil, abychom mu zaplatili i poškození na pravém boku motocyklu. Provedeným šetřením jsme zjistili, že poškození nekorespondují a nemohla nastat při dopravní nehodě,“ popisuje případ z praxe Němečková.

V průběhu roku 2020 ČPP nezaznamenala nárůst případů, které by bylo možné spojovat s COVID-19 a snahou opatřit si nezákonným způsobem finanční prostředky.Specialisté pojišťovny se domnívají, že je to způsobeno opatřeními spojenými s nouzovým stavem v ČR, kdy činnost lidí je výrazně omezena. To potvrzují i předběžné statistiky Policie ČR, které za loňský rok uvádějí pokles trestné činnosti.


Mohlo by vás zajímat: Jaké jsou výsledky pojišťoven v oblasti povinného ručení za rok 2020?


Pro zvýšení efektivity v odhalování pojistných podvodů Česká asociace pojišťoven od roku 2012 provozuje Systém pro výměnu informací o podezřelých okolnostech (SVIPO a SVIPO II). Důležitou strategií v boji proti pojistnému podvodu je úzká spolupráce pojišťoven s Policií ČR. Pojistný podvod je trestný čin, za který může být pachatel odsouzen k trestu odnětí svobody až ve výši deseti let.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Statistika neoprávněně kráceného plnění.

Miroslav Ševečka,  19. 1. 2021

Mně by naopak zajímala statistika, kolik % tvořilo neoprávněně krácené pojistné...

RSS

Související články