UNIQA: Na túru do hor se připravte pečlivě. A pojistěte se


			UNIQA: Na túru do hor se připravte pečlivě. A pojistěte se
6.9.2018 Tiskové zprávy

Září a říjen jsou oblíbené období pro horské výlety a túry. Počasí bývá stabilnější a teploty jsou často příjemnější než uprostřed léta. Nicméně hory umí být i kruté, pokud je turista podcení. UNIQA přináší na základě zkušeností z pojistných událostí minulých let soubor doporučení, jak se správně připravit (a pojistit), aby nás čekaly jen příjemné zážitky.

Vybavení

Alfou a omegou je vhodná obuv. Do hor se hodí pevné boty se silnou perforovanou podrážkou vybavené nepromokavou membránou. Častým nešvarem českých turistů je naprosto nevhodné obutí, které může být příčinou nehod a úrazů. Registrujeme řadu případů, kdy si rekreanti „odskočili“ z dovolené u moře na jeden den do hor, aniž by ale měli s sebou potřebné vybavení. Kromě bot myslete i na nepromokavou bundu, pohodlný ruksak vhodný na túru, a v případě vyšších hor i trekové hole. Ty Vám zajistí oporu v hůře schůdném terénu a chrání Vaše klouby dolních končetin při dlouhých strmých sestupech.

Předpověď počasí

Sledujte pečlivě lokální předpověď počasí a řiďte se podle ní. Poradit se můžete i v místních infocentrech nebo stanicích horské služby. Věřit můžete i zkušeným domorodcům, kteří v horách žijí a dokážou příští vývoj povětrnostní situace dobře odhadnout. Vždy respektujte vyhlášená omezení nebo zákazy. A počítejte s možným zvratem situace během pár minut. Zvláště nebezpečné jsou vysoko v horách bouřky.


Mohlo by vás zajímat: Česká pojišťovna: Školáci dostanou dvojnásobek


Voda

Při túře se člověk pořádně zapotí. Když se k tomu přidá ještě slunce, vypije člověk po cestě mnohem více než normálně. S sebou by měl mít člověk na celodenní túru alespoň 2,5 litru vody. A k tomu něco k zakousnutí – vhodné je ovoce, sušené ovoce, energetické tyčinky, čokoláda apod. Vždy si zjistěte, zda bude cestou možnost občerstvení a doplnění pitné vody. Podle toho se předzásobte.

Přiměřený plán

Podle kondice nejslabšího účastníka plánujte délku a náročnost túry. Přizpůsobte svůj výlet i tomu, v kolik hodin zapadá slunce, kdy se citelně ochladí, a času stmívání. Vždy počítejte s přiměřenou časovou rezervou. A svůj plán cesty sdělte někomu, kdo zůstává a nezúčastní se. Dojde-li na pátrání po ztracených turistech, vždy to jde rychleji a lépe, pokud je známý směr a přibližný harmonogram.


Mohlo by vás zajímat: Mafie pod Everestem: Nepálská vláda rozplétá obří pojistný podvod


Lékárnička

S sebou do batohu vezměte vždy lékárničku. V horách nesmí chybět hlavně dezinfekce, sterilní obvazy a pružná obinadla. Také antialergika pro případ pobodání hmyzem a léky na bolesti hlavy. Zcela nezbytný je krém na opalování s vysokým ochranným faktorem (a sluneční brýle). Pohybujete-li se v zahraničních horách, zejména mimo Evropu, vždy si předem zjistěte lokální zdravotní rizika a na ta se připravte.

Mobil

Před túrou si plně nabijte mobilní telefon a uložte si do něj užitečná čísla na místní horskou službu nebo záchranné složky, případně i českou ambasádu. Uložte si i číslo na asistenční službu ze svého cestovního pojištění. Vyplatí se také zapnout službu lokalizace telefonu (po návratu z túry lze zase vypnout). Nespoléhejte se jen na mapy v mobilu a vezměte si vždy i papírovou mapu. V horách, zejména odlehlejších, zpravidla není všude signál.


Mohlo by vás zajímat: 5. konference AFP ČR: Jaký bude program?


Pojistěte se!

Nepodceňujte cestovní pojištění, které Vám bez spoluúčasti pokryje jak běžnou návštěvu lékaře v zahraničí nebo nákup léků na recept, ale v horách rovněž pátrání, vyproštění, záchranu, transport (včetně přepravy helikoptérou) a případné nemocniční léčení. Umožňuje vám i 24 hodin denně konzultovat potíže telefonicky s fundovanou asistenční službou.

Do zahraničních hor v nadmořské výšce do 3 500 metrů Vám stačí běžné komplexní cestovní pojištění UNIQA. V Evropě stojí 28 korun na den, ve světě přibližně dvojnásobek. Pro USA a Kanadu, kde je tradičně záchrana i následná zdravotní péče nejdražší na světě, zaplatíte 84 korun na den.

Hodláte-li šplhat výš, tedy v rozmezí 3 500 a 5 000 m.n.m., musíte si připlatit kvůli zvýšenému riziku: pojištění stojí v Evropě 82, ve světě 148 a v USA a Kanadě 246 korun na den.

Pro expedice nad 5 000 m.n.m. pojišťuje UNIQA už pouze členy Českého horolezeckého svazu individuálně. Speciální pojištění mohou sjednat jen na Českém horolezeckém svazu k jejich členství.

Pojistit se můžete ještě i v den odjezdu do zahraničí, třeba on-line nebo přes mobilní aplikaci UNIQA. 

Zdroj: UNIQA pojišťovna a.s.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články