Mafie pod Everestem: Nepálská vláda rozplétá obří pojistný podvod


			Mafie pod Everestem: Nepálská vláda rozplétá obří pojistný podvod
6.9.2018 Zahraničí

Několik pojišťoven pohrozilo Nepálu, že už nebudou krýt rizika turistů a horolezců mířících na nejvyšší horu světa, pokud nezakročí proti mafii, která je dlouhodobě okrádá. Schéma je jednoduché: místní „spojky“ mezi šerpy a průvodci, kteří doprovázejí výpravy, nutí klienty při sebemenší zdravotní obtíži ihned k drahému transportu vrtulníkem z hor do privátních nemocnic „na léčení“. Za to dostanou všechny články podvodu provizi. A celý účet mají zaplatit pojišťovny.

Nepál nařídil rozsáhlé vyšetřování poté, co se provalil mnohamilionový podvod na straně místních záchranných služeb. Ty měly horolezce nevybíravým způsobem nutit, aby využili jejich helikoptéry pro převoz do nemocnice, i když to nebylo zdaleka potřeba. Někdy se tito „zachránci“ dokonce uchylovali ke kontaminaci jídla turistů, aby vyvolali jejich zdravotní obtíže a potřebu opustit velehory.

Pojistitelé tvrdí, že schéma funguje už více než 5 let a zahrnuje desítky společností provozujících vrtulníky, dále cestovní kanceláře, hotely a nemocnice. Přitom zbytečné nasazení helikoptér mělo za následek minimálně jednu smrt horolezce, který transport akutně potřeboval, ale helikoptéra nebyla k dispozici.

Odhaduje se, že doslova tisíce horolezců bylo nuceno vzdát se dalšího postupu a ukončit expedici, jakmile se u nich projevila jakákoli, byť malicherná zdravotní obtíž. Následoval předražený transport vrtulníkem do spřízněné privátní nemocnice.


Mohlo by vás zajímat: Zajímavost: Bomby z 2. světové války dál ohrožují německá města


Extrémně drahé zásahy i pobyty v nemocničních zařízeních byly poté údajně naúčtovány pojišťovnám. Všechny články podvodu inkasovaly provize. Někdy mezi nimi byli dokonce horolezci samotní, kteří se jako „figuranti“ vědomě podrobili této praxi.

Šetření jedné pojišťovny vedlo k odhadu, že jen letos se uskutečnilo na 1600 zásahů pomocí helikoptéry, z nichž asi 35 % bylo zbytečných, za což pojistitelé zaplatili na 4 miliony USD. I proto se některé pojišťovny rozhodly, že se stáhnou z Nepálu k 1. září 2018, nezakročí-li účinně místní vláda.

Nepálské ministerstvo turistiky v reakci na to koncem minulého týdne vydalo nové direktivy pro společnosti provozující záchranné helikoptéry, dále pro operátory nabízející treky pod Everestem a pro místní nemocnice. Základem je požadavek, aby nejprve každý účet za služby zaslali nově zřízenému vládnímu výboru, kde bude posouzen.

Právní kroky byly zahájeny i proti 15 místním občanům, kteří byli obviněni ze zbytečných evakuací nebo hospitalizací. Podle místních zdrojů bude případ dále vyšetřován a rozpracován.


Mohlo by vás zajímat: Tvrdý dopad Brexitu. Zaniknou některé pojistné smlouvy?


Pomohla volavka z pojišťovny

Danny Kaine byl v červnu letošního roku přibližně v polovině svého pětidenního treku k základnímu táboru pod Everestem. Mezi řečí sdělil svému průvodci, že ho začala bolet hlava. „Náhle trval na tom, že potřebujeme helikoptéru, aby mě dostali odtud dolů,“ vyprávěl zkušený britský horolezec. „Dá se říci, že se průvodce stával ve svém požadavku až agresivním.“

Dannyho Kaina transportovali letecky vrtulníkem do soukromé nemocnice v Káthmándú, kde se následně podrobil sérii zdravotních testů. „Můj konečný účet zněl na 12 800 USD – za jednu bolest hlavy,“ shrnul zážitek Kaine, a pokračoval: „Mohl jsem si vzít jednu dvě tablety proti bolesti – a bylo by po problému.“


Mohlo by vás zajímat: Swiss Life kupuje finančně poradenskou společnost Fincentrum


Co ale agentura pořádající trek nevěděla, bylo to, že Danny Kaine byl najat jako volavka od tří pojišťoven, aby se pokusil zjistit, jak to, že rok 2017 byl bezkonkurenčně nejdražším rokem pro tyto společnosti.

Jeho závěry byly jasné. Rostoucí popularita zdolávání štítů v Nepálu a půvab Mount Everestu pro širokou populaci vedly k tomu, že počet cestovních agentur zaměřených na tento typ turistiky strmě vzrostl. V sílící konkurenci nabízí zákazníkům pobyty za zlevněné ceny.

„Většina firem napojených na tento podvod účtuje zájemcům mnohem méně než legitimní společnosti, například 500 USD namísto běžných 1000 USD,“ zjistil Danny Kaine, který pracuje pro zdravotní asistenci společnosti Traveller Assist. „Tratí tak peníze na každém treku, jenž pro klienty uskuteční, a musí se zahojit jinde. Tak si našli cestu…“


Mohlo by vás zajímat: Zřícení janovského mostu: Dopady do pojišťovnictví


Brali všichni

Kaine uvedl, že má příklady „low-cost“ cestovatelů, kteří platili 500 USD za svůj trek k Everestu. A když přijeli do Nepálu, nabídli jim v agentuře odměnu 750 USD, když budou předstírat chorobu a nechají se evakuovat helikoptérou z cesty do základního tábora.

„Společnost provozující helikoptéry by zaplatila 2000 USD agentuře pořádající cestu. Tyto peníze by získala od nemocnice, kde turistu hospitalizují a která platí za to, aby vrtulník přistál s „pacientem“ právě u nich. A nemocnice prostě přešvihne účet vystavený pojišťovně. Zkrátka černé peníze na každé úrovni tohoto podfuku,“ komentuje dění v Nepálu Danny Kaine.

Vyšetřování zahájené v červnu nepálskou vládou přineslo dokonce důkazy, že někteří průvodci přidávali klientům po cestě prášek do pečiva do stravy, aby jim způsobili střevní problémy. Ty potřebovali jako záminku k „záchraně“ helikoptérou. „Slyšeli jsme i o případech, kdy byli turisté skutečně úmyslně handicapováni svými guidy,“ řekl Prakash Sharma, vedoucí úředník vyšetřování. „Během naší analýzy jsme dospěli k závěru, že rozdíl v zisku byl až 63 % u některých společností, zatímco nemocnice vystavily jednotlivé účty za léčení i ve výši až 53 000 USD.“


Mohlo by vás zajímat: Finanční poradci sjednali ve 2Q 2018 produkty za 21 miliard Kč


Instagram táhne

Tim Riley, šéf pojišťovny True Traveller vidí hlavní původní příčinu problému v investicích, které okolo roku 2010 učinily společnosti provozující helikoptéry pro zlepšení úrovně svých služeb. „Nyní potřebují své peníze zpět.“

Jeho firma kryje rovněž rizika horolezců a cestovatelů mířících na nejvyšší horu Afriky Kilimandžáro. Za posledních osm let tam platila pojišťovna za transport vrtulníkem jen jednou. A v Nepálu jen za minulý rok hradili 40 takových přeprav, přičemž dříve to bývalo pro tuto pojišťovnu dokonce ještě horší. „V roce 2013 jsme měli šest takových událostí během jednoho víkendu,“ vzpomíná Riley.

Za všechno může kouzlo Himalájí a popularita treků do základního tábora pod Everestem. To se promítá do sociálních médií – posty s charismatickými panoramaty od „běžných“ lidí lákají další a další zájemce. Je z nich zřejmé, že tyto velehory jsou přístupné opravdu široké veřejnosti.


Mohlo by vás zajímat: Auxilia zvyšuje rezervy s ohledem na emisní skandál VW


„Před pěti nebo deseti lety si lidé nemysleli, že by pro ně Nepál nebo Everest byly dostupné,“ připomíná Kaine. „Jenže Instagram v tom posunu sehrál rozhodující roli. Rok od roku je pro tato místa prodáno o 20-30 % více cestovních pojištění. To platí pro období posledních pět let.“

Rekordních 373 povolení k výstupu na Mount Everest bylo vydáno v Nepálu loni. Mnozí varují, že hory jsou přeplněné. Zkušení horolezci-veteráni si stěžují, že cestovní agentury zaplavily trh a lákají prakticky „lidi z ulice“, aby to přijeli zkusit. Samozřejmě přitom šetří na výbavě a zabezpečení.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články