Atradius: Ekonomický vývoj v asijsko-pacifickém regionu


			Atradius: Ekonomický vývoj v asijsko-pacifickém regionu

Úvěrový pojistitel Atradius zpracovává pravidelně studii o platební morálce mezi společnostmi, tzv. Zahlungsbarometer. V aktuálním vydání této studie se uvádí, že 45 % dotázaných exportérů z asijsko-pacifického regionu se obává snížení obratu až o 20 % v důsledku nejistot a možných změn v režimu globálního obchodu

Atradius prezentuje, že například 52 % dotázaných čínských dodavatelů se obává poklesu exportu z důvodu zavedení obchodních překážek, jako jsou cla. Podobné obavy sdílejí i dotázané podniky v Indonésii (65 %), na Tchaj-wanu (48 %) a v Hongkongu (47 %). Tato tři národní hospodářství jsou ve značné míře závislá na ekonomickém rozvoji právě v Číně.

Vzhledem k nebezpečí protekcionismu a jeho možným negativním účinkům chtějí země asijsko-pacifického prostoru posílit obchodní vztahy s jinými regiony ve světě a ve větší míře se orientují především na Austrálii. To může být vysvětlení pro fakt, že 54 % dotázaných australských dodavatelů neočekává v příštích měsících žádné negativní dopady na obrat svého obchodu. Atradius zmiňuje, že stejně optimistické hodnocení zaznívá v Japonsku, kde 51 % dotázaných podniků nepředpokládá pokles obratu.


Mohlo by vás zajímat: Swiss Re Institute: Vývoj světového pojišťovnictví v roce 2017


S ohledem na hospodářská a politická rizika pro růst světového obchodu jsou podle společnosti Atradius dodavatelé zboží a podniky služeb v asijsko-pacifické oblasti mnohem opatrnější než dříve při poskytování úvěrů kupujícím podnikům, a to přes existující relativně příznivou situaci v oblasti úpadků.  Atradius  se věnuje i prognóze hospodářského růstu. Růst globálního hrubého domácího produktu by měl v tomto roce zůstat robustní, ale v roce 2019 by měl poklesnout na 3 %.

Ačkoli růst má širokou ekonomickou bázi, rizika snížení tempa růstu se zvýšila. V asijsko-pacifickém prostoru mezi tato rizika patří například určitá protekcionistická opatření ze strany USA a z toho plynoucí nebezpečí obchodní války, případná chybně vedená politika FED (Federální rezervní systém USA), zpomalení ekonomického růstu v Číně a možná geopolitická rizika. To by mohlo vést ke zhoršení ekonomického vývoje, snížení důvěry podniků a k růstu insolvencí. Proto musejí exportéři tato rizika řídit, předvídat a přijímat taková opatření, aby ochránili své cash flow.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články