Video: Kus ledu ze střechy dodávky rozbil sklo protijedoucího vozu


			Video: Kus ledu ze střechy dodávky rozbil sklo protijedoucího vozu
22.1.2019 Spektrum, Video, Produkty

Portál tydenikpolicie.cz přinesl zajímavé video, které detailně ukazuje, jak veliké nebezpečí představuje neočištěné vozidlo od sněhu a ledu. Osobně se o tom mohl na obchvatu Jičína přesvědčit jednapadesátiletý řidič osobního motorového vozidla Škoda Octavia.

Muž měl jet kolem deváté hodiny ranní ve směru od Mladé Boleslavi na Úlibice. Ve stejnou dobu v protisměru proti němu jel prozatím neznámý řidič dodávkového vozidla Peugeot, kterému v době míjení se s osobním automobilem ze střechy odlétl kus ledu. Řidič dodávky si zřejmě před jízdou neočistil vozidlo, tak jak jednoznačně stanovuje zákon.

Zdroj: YouTube

Led ze střechy spadl přímo na čelní sklo osobního vozu a skončil mimo jiné až u zadního skla u úložného prostoru. Nezjištěný řidič dodávky dále pokračoval ve směru na Mladou Boleslav, aniž by si incidentu všimnul. Ke zranění řidiče osobního automobilu v tomto případě naštěstí nedošlo. Celková škoda je předběžně vyčíslena na částku 70 tisíc korun.


Mohlo by vás zajímat: Přírodní katastrofy v roce 2018 v číslech


Policisté opětovně upozorňují všechny řidiče

Novela zákona č.361/2000 Sb. O provozu na pozemních komunikacích a o změnách některých zákonů, nám jednoznačně říká, že řidiči musí před jízdou odstranit z vozidla i samotného nákladu kusy ledu a sněhu, které by se mohly během jízdy uvolnit.

V praxi to znamená, že si před vyjetím očistíme všechna skla na vozidle i ta zadní a zpětná zrcátka, střechu vozu, návěs či vlek a v úvahu připadá i čepice sněhu na kapotě. Pokud řidič vozidlo řádně neočistí, vystavuje se tak blokové pokutě až 2000 Kč a sankci do 2500 Kč ve správním řízení. Okolní státy rovněž pamatují na to, že řidič musí z vozidla dobře vidět, a za jízdu s neočištěným autem mají stanoveny poměrně přísné sankce.

Většina řidičů se naučila správně očistit své vozidlo od sněhu či námrazy a vyjíždí připraveni. Stále však někteří motoristé pro očištění vozu používají jen stěrače, což v zimních podmínkách nezaručuje dostatečný výhled a ohrožuje to ostatní na silnici. Dle statistik vyplývá, že v průběhu zimy řeší dopravní policisté na území okresu Jičín zhruba deset dopravních nehod v souvislosti s neočištěným vozidlem. Zároveň v příkazním řízení na místě je řešeno zhruba padesát řidičů, kteří si na svém vozidle ponechají led se sněhem.

nprap. Aleš Brendl, Policie ČR
www.tydenikpolicie.cz

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články